Medimagazin logo

Sözleşmeli sağlıkçıya Danıştay'dan müjdeli haber

Danıştay, sağlık ve teknik hizmetleri sınıfına tabi binlerce sözleşmeli personelin ücretlerini artıracak önemli bir karar verdi. Sağlık-Sen’in açtığı davada, Danıştay, Açıköğretim Fakültesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği ön lisans programını bitiren sözleşmeli sağlık personelinin ücretinin yeni eğitim durumuna göre belirlenmesine hükmetti.
Sözleşmeli sağlıkçıya Danıştay'dan müjdeli haber
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Sen’in açıklamasına göre, Danıştay’ın bu kararı, birçok yerel mahkemede devam eden bu konudaki davalar için emsal teşkil edecek.

Sağlık-Sen, Danıştay’ın kararı çerçevesinde Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’na başvurarak, sözleşmeli personelin bireysel dava açmasına gerek kalmayacak bir düzenleme yapılmasını talep edecek. Mevcut uygulamada, sözleşmeli personelin, fiilen yürüttüğü görev ile örtüşen bir üst öğrenim bitirdiği takdirde intibakı yapılabiliyordu. Danıştay’ın bu kararı, Açıköğretim Fakültesi Sağlık İşletmeciliği önlisans programını bitiren veya bu bölümü bitirerek gelirini artırmak isteyen sözleşmeli personele umut oldu.

300 TL'lik artış sağlanacak

Sağlık- Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Danıştay'ın ilk niteliğinde bir karar verdiğini belirterek, “Bu bölümü bitiren sözleşmeli personelin intibakı yapıldığı takdirde, maaş ve ek ödemesinde yaklaşık 300 TL artış sağlanacaktır. Bakanlığın, yeni davalar açılmasına gerek kalmadan, Danıştay kararı çerçevesinde bir düzenleme yapmasını umuyoruz. Bu konudaki başvurumuzu hafta içinde yapacağız" değerlendirmesini yaptı.

sözleşmeli
sağlıkçıya
danıştay'dan
müjdeli
haber
Yorum (1)
Yaşar Çınar NAR
Danıştayın bu kararı 4/B Diş Tabiplerini de kapsıyor mu ? Eğer kapsıyorsa Kuruma nasıl bir müracatta bulunup hakkımızı talep edebiliriz.?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir