Medimagazin logo

Son 5 yılda 60 bin sağlık çalışanı şiddete uğradı! Sağlıkçılar kalıcı çözüm bekliyor

Sağlık Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, son 5 yılda 60 bin sağlık çalışanının şiddete maruz kaldığını belirtirken, kalıcı ve çok yönlü çözümler gerektiğini vurguladı.
Kaynak: İHA
Son 5 yılda 60 bin sağlık çalışanı şiddete uğradı! Sağlıkçılar kalıcı çözüm bekliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, Sağlıkta yaşanan şiddet olaylarının ve beyaz kod bildirimlerinin hızla artması nedeniyle köklü çözümlerin bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğini savundu. Kuluöztürk, Sağlık Bakanlığının Beyaz Kod verilerine göre son 5 Yılda şiddete uğrayan sağlık çalışanı sayısının 60 bin olduğunu, 42 bin sağlık çalışanının sözel şiddete, 18 bin sağlık çalışanının da fiziksel şiddete maruz kaldığını kaydetti. Kuluöztürk, “Bakanlık verileri, en fazla hekimlerimizin şiddete maruz kaldığı, şiddet olaylarının en fazla acil servis ve polikliniklerde yaşandığı gibi çok önemli tespitler içeriyor. Tabi şiddeti kanıksayan ve Beyaz Kod’a bildirim yapmayanların da olduğunu düşündüğümüzde şiddete uğrayan sağlık personeli sayısının daha da fazla olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

“Araştırmalar nedenleri ortaya koyuyor”
Sağlık Sen olarak Beyaz Kod verilerine benzer bulgulara, sağlıkta şiddeti araştıran bilimsel araştırmalarda kendilerinin de ulaştığını belirten Başkan Kuluöztürk, hastanelerdeki personel yetersizliği başta olmak üzere, bir takım yapısal sorunların varlığının da şiddeti tetiklediğine dair bulgular edindiklerini söyledi. İhmal edildiğini düşünme, kötü iletişim, tedaviden memnuniyetsizlik, aşırı iş yoğunluğu, uzun bekleme süreleri, alkol/ilaç etkisi altında olma ve kötü haber alma gibi nedenlerin de şiddetin yaşanmasında sebep olarak görüldüğünü işaret eden Kuluöztürk, Yaşanan bu olumsuzluklara çözüm olarak, personel sayısındaki artışın, mesai saatlerindeki düzenlemelerin iş yoğunluğunu azaltarak, hem çalışanların motivasyonlarını güçlü kılacak, hem de hastayı memnun ederek şiddetin önemli bir kaynağını ortadan kaldıracağını dile getirdi.

“Çözüm hep birlikte hareket etmek”
Çözümün kapsamlı bir şekilde ele alınması gerektiğinin altını çizen Kuluöztürk, “Toplumun sağlık bilincini ve sağlık okuryazarlık düzeyini geliştirmenin güvenlik tedbirlerini artırmadan daha kalıcı bir çözüm getireceğini gördük. Şiddeti önlemede kesinlikle sadece fiziki şartların düzenlenmesi, ya da sağlık çalışanlarına eğitim verilmesi tek başına yeterli olmayacaktır. Şiddetin kaynağı bir olmadığı gibi, çözümü de bir değildir. Sağlıkta şiddet sorununun çözümü için, Bakanlık, kurumlar, sağlık çalışanları, hastalar, medya birlikte çalışmalı, birlikte önlem almalıdır. Şiddeti minimalize etmek için bu yapısal ve kültürel sorunlarla etkin mücadele etmemiz gerekiyor.”

saglik sen
sinan kuluöztürk
Yorum (6)
çözüm uzmanı
Yaa şöyle bi çözüm üretsek Türkiye genelinde başvuran hastalarımıza sıramatik yanlarında zilli butonlar dağıtalım Şiddet uygulamak isteyen hasta veya yakını o sağlık çalışanının karşısında butona bassın. Bu sesi duyan sağlık personelide ayağa kalkıp hastanın karşısında kendini tokatlamaya başlasın. Böylece hem hasta veya yakını sağlik çalışanını dövme zahmetinden kurtarmış olurken, hemde sağlikta şiddeti cüzi bi miktara önlemiş oluruz
18
Cevapla
Dr
Kocaeli’nde eşine muayenesiz ilaç yazılmadığı için baltayla Aile Sağlığı Merkezi basan şahıs, doktorun kapısını baltayla kırdı, hasta başı monitörünü parçaladi. MMALESEF NE ULUSAL BASINDA NE DE MEDİMAGAZİNDE GORDUM BU HABERİ.
18
Cevapla
Halit
Paso-hastane gelsin, kartı olmayan içeri alınmasın, cezayi ehliyeti olan 3 ay acillerden uzak kalsın.. Çok önemli bir şey olursa da bir köşede ölürken düşünür yaptığı yanlışı.. Ama işte doktor olunca da kıyamıyorsun şu sevimli magandalara hemen iyileştiriveriyorsun yaratık da olsalar...
20
Cevapla
Hercai
Çözüm Uzmanı....... arkadaşım, siz beni güldürdünüz Allah(c.c)da sizi güldürsün..........
12
Cevapla
Uzman
Aciller perişan halde.herkes üzerimize geliyor.hasta hakları var ama çalışan hakkı yok.
15
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir