Medimagazin logo

Sağlıkçılardan kadro ve döner sermaye talebi

Türk Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığına, sağlık çalışanlarının sorunlarını ve bunların çözümüne ilişkin önerileri içeren bir rapor sundu.
Sağlıkçılardan kadro ve döner sermaye talebi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Sağlık-Sen'in açıklamasına göre, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun'a sunulan raporda, sağlık personeline lisans tamamlama hakkı, sözleşmeli personele ise kadro verilmesi talep edildi.

Toplum Sağlığı, AÇSAP, Verem Savaş, Halk Sağlığı Laboratuvarı ile Sağlık Müdürlüğü personeli arasındaki döner sermaye ek ödeme oranlarında farklılığın giderilmesi, ek ödemeden daha düşük döner sermaye ödendiği durumlarda aylık ek ödeme yapılması için öngörülen yasal düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesinin de dile getirildiği raporda, Türk Kızılayı'ndan Sağlık Bakanlığı'na devredilen personele, 4/C'lilere ve vekil-ebe hemşirelere döner sermaye ödenmesi talebinde bulunuldu.

Açıklamaya göre, söz konusu raporda özetle şu düzenlemelerin yapılması istendi:

''-Sağlık personelinin eğitim ve hizmet kalitesinin yükseltilmesi amacıyla ebe, hemşire ve tıbbi teknologlara verilen lisans tamamlama hakkının, diğer sağlık ve teknik personeline de verilmesi yönünde gerekli çalışmalar yapılarak kamuoyu bilgilendirilmeli.

-Yapılan görevde yükselme sınavı neticesinde kadro adedinden daha düşük oranda yerleştirme yapılan kadroların dışında boş kalan kadrolar için yeniden sınav yapılarak atamaları gerçekleştirilmeli.

-209 sayılı kanun ve diğer düzenlemeler muvacehesinde tabipler için ön görülen döner sermaye sabit ödemesi ve emekli aylığına yansıtılması uygulaması diğer personeli de kapsayacak şekilde düzenlenmeli.

-Bakanlığınız merkez teşkilatı kadrosunda görev yapan personele ödenen ek ödeme oranlarının artırılması yönünde düzenleme yapılmalı.

-Sözleşmeli personelin mesleki üst öğrenimleri doğrultusunda sözleşme ücretleri yüksekokul düzeyinde ödenmeli.''

sağlık çalışamları
döner sermaye
kadro
türk sağık sen
nihat tosun
döner sermaye
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir