Medimagazin logo

Sağlık-Sen'den 81 ilde İsrail protestosu

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) öncülüğünde 81 ilde hastane önlerinde, İsrail’in Gazze’ye yönelik düzenlediği saldırılar, eş zamanlı basın açıklamasıyla protesto edildi
Kaynak: DHA - AA
Sağlık-Sen'den 81 ilde İsrail protestosu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık-Sen, İsrail’in Filistin’de yaptığı saldırılara tepki göstermek için 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi.

 Ankara Bilkent Şehir Hastanesi önünde yapılan eylemde de Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Faruk Doğan ve yönetim kurulu üyeleri yer aldı. Ellerinde, ‘Dünya Susuyor Hastaneler Bombalanıyor’, ‘Bebekler Ölüyor Dünya Susuyor' yazılı dövizler taşıyan grup, ‘Masumlar ölüyor dünya susuyor’ ve ‘Bombalar dursun bebekler yaşasın’ gibi sloganlar attı. 

Başkan Doğan burada yaptığı açıklamada, “Sağlık-Sen teşkilatları olarak, Türkiye’nin 81 ilinden, hastanelerimizden sesleniyoruz. Kana doymayan, işgalci, katil, Siyonist İsrail’i lanetlemek, mazlum Filistin halkının haklı davasına destek vermek için buradayız. Terörist İsrail kana doymuyor. Gazze’de savaş suçu işlenmektedir. Gazze’de katil İsrail tarafından soykırım yapılmaktadır. Gazze’de bebekler, çocuklar, kadınlar, siviller katledilmekte. Hastaneler, okullar, camiler bombalanmakta. Sağlık-Sen olarak yaşanan bu vahşete kayıtsız kalmamız mümkün değildir. Bu soykırımı görmezden gelmemiz imkansızdır. Sivil ve masum insanlara yönelik saldırıları nefretle kınıyor, hayatlarını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, yaralılara şifalar temenni ediyoruz” dedi.

“Gazze'de hastaneler hizmet dışı kalmıştır”

Şu ana kadar Gazze’ye atılan bombanın 12 bin ton olduğunu söyleyen Başkan Doğan, “Yazıklar olsun bu vahşeti görmeyenlere. Yazıklar olsun hastanelerin bombalanmasına göz yumanlara. Yazıklar olsun riyakarlık yaparak İsrail’e arka çıkanlara. Gazze’de insanlık, dünyanın gözleri önünde katlediliyor. Parçalanan bebek bedenleri yüreklerimizi dağlıyor. Evladının cenazesini, bacağına yazdığı yazı ile bulan babanın acısı ciğerimizi yakıyor. Katledilen annesini saçından teşhis eden kız çocuğunun feryadı içimizi acıtıyor. İnsan sağlığına hizmet eden kurumlara, hastanelere saldırı yapılması insanlık dışıdır, insanlık suçudur. Savaşlar dahil her dönemde hastaneler, saldırılmayan, en korunaklı alanlar olarak kabul görmüştür. Ancak bugün, katil İsrail, hastaneleri gözünü kırpmadan vurmaktadır. Katil İsrail’in hastaneye yaptığı hava saldırısında bebekler, çocuklar, kadınlar, yaşlılar, sağlık çalışanları hayatını kaybetmiştir. Bu saldırı, insanlık adına utanç vericidir. İnsanı yaşatmak için çaba gösteren sağlık çalışanının canına kastetmek insanlığı öldürmektir, vicdanlara savaş açmaktır. İnsan sağlığına hizmet eden kurumların hangi şartlarda, hangi gerekçe ile olursa olsun saldırıya maruz kalması kabul edilemez. Gazze'de hastaneler hizmet dışı kalmıştır. Sağlık merkezleri, elektrik kesintisi ve yakıt tükenmesi nedeniyle hizmet veremiyor. Tıbbi destek ve ilaç yardımları engellendiği için ulaşamıyor, insanlığın ve merhametin önü kesilmiştir, yolu bağlanmıştır” diye konuştu.,

‘İsrail makamları uluslararası ceza mahkemesinde yargılanmalıdır’

Sağlık Bakanlığı öncülüğünde, acil olarak ihtiyaç duyulan ekipmanların, cihazların ve malzemelerin Gazze sınırına ulaştırıldığını ifade eden Başkan Doğan, “Sadece milletimize değil insanlığa umut olan sağlık çalışanlarımız şimdi de mazlum Filistin halkının yaralarını sarmak için Gazze’dedir. Duamız, yaraların sarılması, zulmün son bulması ve sağlık çalışanlarımızın sağ salim dönmesi içindir. Tüm devletler ve uluslararası kuruluşlar bir an önce Gazze’de insani ateşkesin tesisine yönelik girişimlere samimiyetle destek vermelidir. İsrail makamları, insanlığa karşı işlenen suçlara, savaş ve saldırı suçlarına bakan Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanmalıdır. İsrail-Filistin arasındaki kördüğümün açılması için reçete bellidir. Buradan hep birlikte haykırıyoruz; yaşasın çocuklar, yaşasın insanlık, kahrolsun emperyalizm, kahrolsun Siyonizm’in uşakları” dedi.

Diyarbakır, Şırnak, Siirt ve Mardin’de toplandılar

Diyarbakır’da sendikanın temsilci ve üyeleri, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanarak, basın açıklaması düzenledi. Açıklamada sık sık tekbirler getirilerek, İsrail aleyhine sloganlar atıldı. Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu, dünyanın hiçbir yerinde hastanelerin bombalanmadığını ifade ederek, “İlk kıblemiz Mescid-i Aksa için, Kudüs için, bombardıman altındaki Gazze için buradayız. Vurulan, yıkılan hastanelerdeki bebekler için, şehit olan sağlık çalışanları için buradayız. Gözü yaşlı analar, bağrı yanık babalar, süt kokulu bebekler için, vicdanların sesi olmak için buradayız. Sağlık-Sen teşkilatları olarak, Türkiye’nin 81 ilinden, hastanelerimizden sesleniyoruz. Kana doymayan, işgalci, katil, Siyonist İsrail’i lanetlemek, mazlum Filistin halkının haklı davasına destek vermek için buradayız. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir savaşta hastaneler bombalanmamıştır. Siyonist İsrail’e lanet olsun” dedi.

Şırnak’ta Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi önünde toplanan Sağlık-Sen üyeleri, Şube Başkanı Sabgatullah Anmal’ın okuduğu ortak basın metninin ardından tekbirler getirip sloganlar atarak, İsrail’i kınadı.

‘Hastaneler bombalanıyor, dünya seyrediyor’ pankartı

Siirt’te, Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan Sağlık-Sen şube üyeleri, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını kınadı. Şube Başkanı Vesim Eviz ortak basın açıklamasını okudu, ‘Hastaneler bombalanıyor, dünya seyrediyor’ yazılı pankartlar taşındı.

Mardin’de de Sağlık-Sen şubesi üyeleri, Mardin Eğitim Araştırma Hastanesi önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. ‘Hamas’a selam, direnişe devam’ sloganları atan grup, Şube Başkanı Abdullah Saruhan’ın okuduğu ortak basın açıklamasıyla, İsrail’i kınadı. Nusaybin ilçesinde de, Nusaybin Devlet Hastanesi önünde toplanan Sağlık-Sen üyeleri, okunan ortak basın açıklamasıyla Filistin’e destek mesajı verdi.

Çankırı'da protesto

Çankırı Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen Sağlık-Sen Çankırı Şubesi üyeleri, ellerinde "Soykırıma hayır" yazılı pankartla İsrail'e tepki gösterdi.

Şube Başkanı Tuna Dinç, burada yaptığı açıklamada, ilk kıble Mescid-i Aksa için, Kudüs için, bombardıman altındaki Gazze için, vurulan, yıkılan hastanelerdeki bebekler için bir araya geldiklerini söyledi.

Sağlık-Sen olarak yaşanan vahşete kayıtsız kalmalarının mümkün olmadığını belirten Dinç, "İki yüzlü Batı uygarlığı, Gazze'de başını kuma gömmüştür. İki yüzlü Batı bu vahşeti görmemektedir. İnsan hakları örgütleri üç maymunu oynamaktadır. Dünya Sağlık Örgütünden ses çıktığını duydunuz mu? İnsan hakları savunucularından haber var mı? Dünya, Hiroşima'ya atom bombası atanlardan, sivilleri katledenlerden, tepki vermesini bekliyor. Şu ana kadar Gazze'ye atılan bomba 12 bin ton olmuş. Yazıklar olsun bu vahşeti görmeyenlere, hastanelerin bombalanmasına göz yumanlara, riyakarlık yaparak İsrail'e arka çıkanlara" diye konuştu.

Gazze'de sivil binaların, hastanelerin, ibadethanelerin bombalandığını, çocukların, kadınların, sağlık çalışanlarının öldürüldüğünü dile getiren Dinç, şunları kaydetti:

"İnsan sağlığına hizmet eden kurumlara, hastanelere saldırı yapılması insanlık dışıdır, insanlık suçudur. Savaşlar dahil her dönemde hastaneler, saldırılmayan, en korunaklı alanlar olarak kabul görmüştür. Ancak bugün, katil İsrail, hastaneleri gözünü kırpmadan vurmaktadır. Katil İsrail’in hastaneye yaptığı hava saldırısında bebekler, çocuklar, kadınlar, yaşlılar, sağlık çalışanları hayatını kaybetmiştir. Bu saldırı, insanlık adına utanç vericidir. İnsanı yaşatmak için çaba gösteren sağlık çalışanının canına kast etmek insanlığı öldürmektir, vicdanlara savaş açmaktır. İnsan sağlığına hizmet eden kurumların hangi şartlarda, hangi gerekçe ile olursa olsun saldırıya maruz kalması kabul edilemez."

Konuşmanın ardından "Kahrolsun İsrail" sloganları atan grup daha sonra dağıldı.

saglik sen
israil
protesto
gazze
saglik calisani
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir