Medimagazin logo

Sağlık- Sen Genel Başkanı: TTB seçimlerinde nispi temsil sistemi uygulanmalıdır

Sağlık - Sen Genel Başkanı Mahmut Faruk Doğan, Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) seçiminin, kuruluş amaçlarından uzaklaştığını belirterek "TTB’yi asıl amacına döndürmek için büyük fırsattır. Fakat uygulanan seçim sistemi bunun önüne geçmektedir. Bu sebeple TTB seçimlerinde çarşaf liste uygulanması sistemi yerine nispi temsil sisteminin uygulanması şarttır" dedi.
Kaynak: DHA
Sağlık- Sen Genel Başkanı: TTB seçimlerinde nispi temsil sistemi uygulanmalıdır
Mahmut Faruk Doğan
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

TTB'nin 76’ncı Büyük Kongresi devam ederken Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Faruk Doğan’dan açıklama geldi. 

TTB’nin hekimlerin tamamını temsil eden bir yapıya kavuşması gerektiğini söyleyen Doğan, "Yapılan seçim ile iki yıl boyunca TTB’yi yönetecek konsey ve kurulları belirlenecek. Ancak mevcutta uygulanan yöntemden dolayı TTB’de gerçek temsil sağlanamamaktadır. Kuruluş amacı hekimlerimizin haklarını korumak ve sağlık sistemini geliştirmek olan Türk Tabipleri Birliği’nin seçimi kuruluş amaçlarından uzaklaşan TTB’yi asıl amacına döndürmek için büyük fırsattır. Fakat uygulanan seçim sistemi bunun önüne geçmektedir. Bu sebeple TTB seçimlerinde çarşaf liste uygulanması sistemi yerine, nispi temsil sisteminin uygulanması şarttır. Bu sayede çoğulcu ve katılımcı bir temsiliyet sağlanabilir" ifadelerini kullandı. 

"TTB yönetiminde Sağlık Bakanlığından da temsilci olmalı"

Doğan, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Bunun yanı sıra Türk Tabipleri Birliği’ni denetim görevi kanun ile Sağlık Bakanlığı'na verilmiş olmasına rağmen bugüne kadar bu yetki yalnızca birkaç defa kullanılmıştır. Türk Tabipler Birliği yönetiminde Sağlık Bakanlığı adına temsilci bulundurulması işleyişe katkı sunacak, kamu niteliğinde olan bu kurumun kamu ile arasındaki bağı sağlayacaktır."

ttb
secim
saglik sen
mahmut faruk dogan
Yorum (2)
kılavuz
sağlık sen öncelikle kendi sendikasında ki temsiliyet problemlerini çözsün
2
Cevapla
kılavuz
sağlık sen önce memur zammını doğru düzgün alsın
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir