Medimagazin logo

Sağlık-Sen Başkanı: Diğer kamu çalışanları izin yaparken hekim, hemşire çalışarak mağdur oluyor

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Faruk Doğan, “6’ncı ve 7’nci dönem Toplu Sözleşme’de hüküm altına alınmasına rağmen idari izin günlerinde çalışan sağlık personeli hak kaybına uğramaktadır. Diğer kamu çalışanları izin yaparken hekim, hemşire, ebe çalışarak mağdur oluyor, yetmiyor çalıştığının karşılığını alamayarak ikinci kez mağdur ediliyor” dedi.
Kaynak: DHA
Sağlık-Sen Başkanı: Diğer kamu çalışanları izin yaparken hekim, hemşire çalışarak mağdur oluyor
Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Faruk Doğan
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Faruk Doğan, yaptığı yazılı açıklamada, sağlık personelinin idari izin nedeniyle mağduriyet yaşadığına dikkat çekti. Doğan, 6’ncı dönem ve 7’nci dönem Toplu Sözleşme hükümleri gereği resmi ve dini bayram tatili sebebiyle verilen idari izin günlerinde görev yapan sağlık profesyonellerine çalıştıkları süre ile orantılı olarak izin verilmesi, izin verilememesi halinde nöbet ücreti ödenmesi gerektiğini hatırlattı. 

Önceki yıllarda idari izin günlerinde görev yapan sağlık profesyonellerinin bu haktan yararlanmadığını belirten Doğan, “Ramazan Bayramı öncesindeki 1,5 günlük sürede kamu görevlileri idari izinli iken acil serviste çalışan hekim, hemşire görevine devam edecek. Doğum salonundaki ebe işine ara vermeyecek. Yoğun bakımda tedavi duraksamadan sürecek. Yani sağlık hizmetinin seyrinde bir aksama olmayacak. Ancak, kesintisiz sağlık hizmetini sağlayan ebe, hemşire, hekim, sağlık memuru, teknik personel idari izin nedeniyle mağduriyet yaşamaktadır. 6’ncı ve 7’nci dönem Toplu Sözleşme’de hüküm altına alınmasına rağmen idari izin günlerinde çalışan personel hak kaybına uğramaktadır. Diğer kamu çalışanları izin yaparken hekim, hemşire, ebe çalışarak mağdur oluyor, yetmiyor çalıştığının karşılığını alamayarak ikinci kez mağdur ediliyor” diye konuştu.

"Bu sorun artık çözüme kavuşturulmalıdır"

Sağlık-Sen olarak mağduriyetlerin son bulması için mücadele ettiklerini belirten Doğan, “Bu konuyu toplu sözleşme masasına taşıdık, Kamu Denetçiliği Kurumu’na ilettik, Bakanlığa başvuruda bulunduk ve Nisan ayında yapılacak Kurum İdari Kurul (KİK) Toplantısı’nda bir kez daha gündeme getireceğiz.

 Geçtiğimiz bayramda bu sorun vardı, bu bayramda yine bu sorunu yaşıyoruz, çözülmezse önümüzdeki bayramda yine bu sorunu yaşayacağız. Sürüncemede bırakılan; hekimi, hemşireyi, ebeyi, sağlık teknisyenini mağdur eden bu sorun artık çözüme kavuşturulmalıdır” ifadelerini kullandı.

sagliksen
mahmut faruk dogan
idari izin
saglik personeli
hekim
hemsire
Yorum (4)
ahmet namlı
işleyen demir ışıldar...
Cevapla
pratisyen dr.Metin
hastane evde sağlık hekimi olarak bayramda da çakışıyoruz. fakat para yok. yerine birebir gün izin veriyorlar. bayramda çalışıyoruz normal günde izin veriliyor. bu hak mı .adalet nerede.
13
Cevapla
Dr Ü
keşke tek sorunumuz bu olsa. bunca sorun içinde bu mu ilginizi çekti
2
Cevapla
mesleki dayanışma
yasal yıllık izinde para kesiliyor haberiniz var mı? başka hangi meslekte yıllık izinde gelir düşüyor. yıllardır izinler yanıyor kullanılamıyor. hastalık açısından en riskli durumda olan bizler çalışırken hastalansak hastanede yatış ve sonrası rapor alınsa yine kesinti.
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir