Medimagazin logo

Radyoloji çalışanlarının 'şua iznini' yargıya taşındı

Sağlık-Sen, Resmi Gazete’de yayınlanan ve şua izni başta olmak üzere radyoloji çalışanlarına ilişkin yeni düzenlemeler içeren yönetmeliği yargıya taşıdı
Radyoloji çalışanlarının 'şua iznini'  yargıya taşındı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Konuyla İlgili Sağlık-Sen tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:  

“26 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan ‘Radyoloji Hizmetleri Yönetmeliği ve İyonlaştırıcı Radyasyon ve Radyonüklit Kullanılarak Sunulan Sağlık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik’te özellikle şua izni olmak üzere radyoloji çalışanlarına ilişkin yeni düzenlemelere yer verilmiştir.

657 sayılı Kanunun 103. maddesindeki ‘Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan personele, her yıl yıllık izinlerine ilaveten bir aylık sağlık izni verilir’ şeklinde emredici hüküm bulunmaktadır. Yeni yönetmelik bu hükmü yok saymaktadır. Buna göre sağlık izni süresinin, bir takvim yılı içerisinde denetimli alanlarda fiilen çalıştığı süreler dikkate alınarak Yönetmeliğin eki EK-2’de yer alan ‘Sağlık İzni Tablosu’nda belirtilen çalışma süresine göre belirleneceği belirtilmiştir.

Sendikamız tarafından ilgili Yönetmeliklerin özellikle sağlık izninin 30 günün altına düşmesine sebebiyet veren maddeleri başta olmak üzere hukuka aykırı maddeleri hakkında dava açılmıştır. 

Öte yandan Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliği baz alan Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün sağlık izninin uygulanması hakkındaki esasları düzenleyen 12.05.2022 tarihli genelgesi ile sadece Kanuna değil, ilgili Yönetmeliklere de aykırı bir idari işlem tesis edilmiştir. 2022 yılına ilişkin şua izninin kullanımını bölen, şua izinlerinin kullanımını ardışık yıla devreden üst hukuk normlarına aykırı ilgili genelgeye de Sağlık-Sen tarafından dava açılacak olup, yapılan hatanın ivedilikle düzeltilmesi hususunda da Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam etmektedir.”

radyoloji calisanlari
sagliksen
yargi
resmi gazete
yonetmelik
Yorum (9)
Ali Karan
siz önce izin aldığımızda performans almıyoruz. bunu düzeltin. yasal iznimde gelirimin yarısı buhar oluyor. i̇şinizi yapın şov yapmayın
7
Cevapla
Mercan
radyoloji teknisyenlerine sözüm yok ancak uzmanları herhangi bir hekimden yarım doz bile fazla radyasyona maruz kalmadığı halde 1 ay izin kullanıyor, yarım asır önce sadece röntgen filminin olduğu bir radyoloji döneminde yaşamıyoruz
3
Cevapla
RADYOLOG
@mercan radyolog ve tüm heki̇mleri̇n hakkidir şua. net..
8
Cevapla
Performan sağlığa zararlıdır
çoğunluğu şua izninde veya mesai dışı zamanlarda özelde çalışıyor.doğru düzgün ücret verin şua izni olmasa da olur.
6
Cevapla
MİSAFİR
si̇zi̇n ne olduğunuzu 6 ay önce gayet net gördük... aralık ayından bu yana alacağımız zam için ortalığı ayağa kaldıran sokağa çıkıp yürüyüş yapan ve üstelik bunu kendi üyeleri için yapan sendika mı bunları söylüyor.. doktorlari artik hayatta kandiramazsiniz.
12
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir