Medimagazin logo

Paramedikler zor şartlarda çalışıyor

Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı Abdulbaki Tekin,"Mesleki sorumlulukları açısından riskli ve ağır bir yükün altında görev yapan paramedikler (acil tıp teknikeri), görev alanları içinde yer almamasına rağmen hasta nakillerinde gerek hekim görevi üstlenmeleri gerekse de ek görev olarak şoförlük yapmaları, hangi mesleki zorluklar ve şartlar içinde görev yaptıklarının göstergesidir" ifadelerini kullandı.
Paramedikler zor şartlarda çalışıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Tekin, beraberinde sendika şube başkan yardımcısı İlyas Bayrak'la, Mahmudiye, Çifteler ve Han ilçelerindeki 112  Acil Servis istasyonlarını ziyaret ederek paramediklerin gününü kutladı.

Tekin, ziyaretlerde  yaptığı açıklamada  paramediklerin gece gündüz demeden 7 gün 24 saat bazen de mesai gözetmeksizin çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:  

"Mesleki sorumlulukları açısından riskli ve ağır bir yükün altında görev yapan paramedikler, görev alanları içinde yer almamasına rağmen hasta nakillerinde gerek hekim görevi üstlenmeleri gerekse de ek görev olarak şoförlük yapmaları, hangi mesleki zorluklar ve şartlar içinde görev yaptıklarının göstergesidir. Paramediklerimizin görev tanımları tam olarak oluşturulmalı ve çalışma şartları ivedilikle iyileştirilmelidir. Sendikamızın sağlık çalışanlarının eğitim düzeylerini yükseltmek ve sağlıkta hizmet kalitesini artırmak adına öncülük ederek başlattığı lisans tamamlama hakkının verilmesi için mücadelemiz devam edecektir. Böylesine zor şartlarda 7/24 acil sağlık hizmeti sunmaya çalışan, fiziksel olarak da yoğun güç harcayan paramediklerin ve ambulanslarda görev yapan sağlık personelinin, mali, sosyal ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmalıdır."

Mesleklerini yapmak isteyen paramedik bölümü mezunlarının hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde varolan paramedik ihtiyacı giderilmesi yönünde istihdam edilmesi gerektiğine dikkati çeken Tekin, Acil Tıp Teknisyenlerin ise yapılacak unvan değişikliği sınavıyla bu alanda istihdam edilmelerinin önünün açılarak sisteme kazandırılması gerektiğini vurguladı.

Tekin, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yetkili sendikası olarak, hem çalışanların hem de halkın sağlıklı, mutlu ve onurlu bir hayat sürmelerini sağlayacak yeni hedeflerin her zaman daim olduğunu bildirerek, Sağlık-Sen olarak her konuda olduğu gibi bu konunun takipçisi olacaklarını ve sorunlarının çözümü noktasında mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini aktardı.

paramedikler
zor
şartlarda
çalışıyor
Yorum (2)
özcan
Eskiden doktorlar çalışırdı şimdide paramedikler çalışıyor,eskiden şartlar iyiydide şimdimi kötü oldu,hekimin hasta nakletmek gibi bir görevimi var? paramedik her şartta ambulansta görev yapar, işi budur...
1
Cevapla
ahmet saçan
sadece paramediklermi zor şartlarda çalışıyo niye sadece paramedik diye başlık atılmış anlamadım.paramediklerle aynı amlansta çalışan doktorun parameidğin arkasını toplayan att ler çokmu rahat çalışıoyo.bide böle bi başlık atılsın .
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir