Medimagazin logo

'Obez ambulansları'' 81 ilde de hizmet verecek

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü 112 Şube Müdürü Dr. Yusuf Genç, Alanya'da aşırı kiloları nedeniyle evinden kepçe yardımı ile çıkartılabilen kadını Antalya'ya taşıyan ''obez ambulansı''nın Türkiye'nin 81 iline yayılacağını belirtti.
'Obez ambulansları'' 81 ilde de hizmet verecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


     Alanya'nın Çıplaklı beldesinde yaşayan ve tedavi için Ankara İl Sağlık Müdürlüğüne ait ''obez ambulansı'' ile Antalya'ya sevk edilen Naciye Erdemir, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirildi. Ambulanstaki raylı rampa sistemi ve 9 kişinin yardımıyla ambulanstan indirilen Erdemir, Acil Servise alındı.

     Acil servis önünde gazetecilere açıklamalarda bulunan Antalya İl Sağlık Müdürlüğü 112 Şube Müdürü Dr. Yusuf Genç, Sağlık Bakanlığının, özel durumu olan hastalara büyük önem verdiğini ifade etti.

     Alanya'dan getirilen Naciye Erdemir'in daha önceden açıklandığı gibi 307 kilo olmadığını belirten Genç, Antalya'da yapılan tartıda 250 kilo olduğunun belirlendiğini kaydetti.

     Erdemir'in bir süre yoğun bakım ünitesinde tutulacağını ve hormonal dengesizliğin sebebini öğrenmek için birtakım testlerin yapılacağını ifade eden Genç, zayıflaması için de diyetisyen gözetiminde tedavi yapılacağını açıkladı.

     Şu an sadece Ankara'da bulunan obez ambulansının Türkiye'nin bütün illerinde bulundurulacağını anlatan Genç, ihale aşamasında olduklarını ve birkaç ay içinde obez ambulanslarının tüm illerde hizmet vermeye başlayacağını kaydetti.

     Obez ambulanslarındaki ekipmanların normal ambulanslardakinden daha dayanıklı olduğunu belirten Genç, ''Normal ambulanslardaki sedyeler 150 kiloya kadar, obez ambulanslarındaki ise 460 kiloya kadar ağırlık taşıyabiliyor. Ayrıca obez ambulanslarında raylı rampa sistemi bulunuyor. Rampanın açılması sayesinde hasta kaldırılmadan ambulanstan indirilebiliyor'' dedi.

     Türkiye'de son yıllarda obezite sorununun arttığına değinen Genç, şöyle devam etti:

     ''Kilo problemlerinin artmasıyla obez ambulansları bir ihtiyaç haline geldi. Kilo artışı Türkiye'de büyük problem olmaya başladı. Obezite ile savaşırken obez hastaları iyileştirmek için de çaba gösteriyoruz. Bu nedenle obez ambulansı sistemini uygulamaya koyduk. Obez ambulansları ayrıca engelli hastalar için de kullanılabilecek.''
 

'obez
ambulansları''
81
ilde
de
hizmet
verecek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir