Medimagazin logo

Maliye'den hastanelere sözleşmeli şoku

Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesiyle maliyetlerinin azalacağını bekleyen hastanelere, Maliye Bakanlığı'ndan şok eden bir haber geldi.
Maliye'den hastanelere sözleşmeli şoku
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Maaşları döner sermaye işletmeleri tarafından karşılanan yaklaşık 40 bin sözleşmeli personel kadroya geçirildi. Ancak maaşlarını döner sermaye üzerinden almaya devam edecekler.

Bu durum hastanelerin maaş ödemesi yapmaya devam etmesi anlamına geliyor. Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesiyle üzerlerindeki maaş yükünün hafifleyeceğini bekleyen hastaneler ile sağlık alanında örgütlü sendikalar Maliye'nin bu kararına tepki gösteriyor.

Seçimlerden önce yaklaşık 205 bin sözleşmeli personelin kadroya alınma kararı, yıllardır bu hakkı bekleyen çalışanlar ile aileleri tarafından sevinçle karşılanmıştı.

Sözleşmelilerin kadroya geçmesinden en kârlı çıkan kurumun hastaneler olacağı bekleniyordu. 40 bin sözleşmeli personelin kadroya geçmesiyle birlikte yıllık 800 milyon liralık maaşın hastanelerin kasasında kalması öngörülüyordu.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, "Kadroya alırız, maaşlarını ödemeyiz yaklaşımını doğru bulmuyoruz." dedi.

Üniversite hastaneleri başta olmak üzere pek çok sağlık kurumunun çalışanlara döner sermaye ödemekte zorlandığına dikkat çeken Memiş, "Maaşı döner sermayeden karşılanan kadrolu personel gibi bir kadro türünü oluşturmak istiyorlar. Bunu kabul etmiyoruz. Ayrıca bu durumdaki personel, tayin taleplerinde de sıkıntı yaşayabilecektir.

Çalışanlar arasında ayrımcılığa neden olacak ve sağlık kurumlarının işleyişini zora sokacak bu uygulamadan vazgeçilmelidir. Maliye ve Sağlık Bakanlığı'na bu konuda gereken başvuruları yapacağız." diye konuştu.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de "Yıllardır yaşadıkları ayrımcılık nedeniyle mağdur edilen sözleşmeli çalışanlar, ne yazık ki kadroya alınırken de maaş mağduru edilmişlerdir." dedi. Kadrolu tüm çalışanların maaşlarının genel bütçeden ödendiğine dikkat çeken Kahveci, uygulamanın tamamen yanlış olduğunu sözlerine ekledi.

maliye'den
hastanelere
sözleşmeli
şoku
Yorum (1)
YALÇIN GEZGİN
şimdi ne olacak biliyormusunuz maliye ve sağlık bakanlığının bu yanlışını sendikalar mahkemeye götürecekler ve sonuçta milyonlarca liralık tazminat ve avukatlık ücretleri ödedikten sonra genel bütçeye alacaklar ilk önce bu tür karar alan ve devleti bu şekilde zarar sokan maliye bürokratlarının yargılanması lazım
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir