Medimagazin logo

Kuzey Irak'tan Diyarbakır'a hemşirelik stajı için geldiler

Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arslan Bilici, öğretim üyesi değişimi ve ortak bilimsel toplantılarla başlayan sürecin, Irak'taki Duhok Üniversitesi'nden 38 hemşirelik yüksekokulu öğrencisinin, Dicle Üniversitesi hastanelerinde staj yapma, bilgi ve deneyimlerini artırma programıyla devam ettiğini söyledi.
Kuzey Irak'tan Diyarbakır'a hemşirelik stajı için geldiler
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi (DÜ) ile Irak'taki Duhok Üniversitesi arasında yapılan işbirliği çerçevesinde gelen 38 hemşire adayının staja başlaması nedeniyle, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonunda tören düzenlendi.

     Prof. Dr. Bilici, törende Türkçe ve Kürtçe olarak yaptığı konuşmada, devletin başlatmış olduğu ''Komşularla Sıfır Problem'' politikasının komşu ülkelerle gerçekleşen ekonomik, politik ve sosyal ilişkilere bir hareketlilik kazandırdığı gibi üniversiteler arası bilimsel ilişkilere de önemli bir ivme kazandırdığını belirtti.

     Dicle Üniversitesi olarak, bu çerçevede geçen yıl başta Irak'ın Kuzeyindeki üniversiteler olmak üzere Suriye, İran, Lübnan gibi ülkelerdeki üniversiteler ile karşılıklı ziyaret ve görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Bilici, şöyle dedi:

     ''Kuzey Irak'ta ilk ziyaret ettiğimiz üniversite Duhok Üniversitesi olmuştu. Yaptığımız bu ziyarette bizi büyük bir misafirperverlikle karşılaşmışlardı. Bu toplantıda iki üniversite olarak eksilerimiz ve artılarımızla birbirimizi tanıdıktan sonra, güçlü bir arzu ile ihtiyaç duyulan her alanda ortak çalışma iradesini ortaya koymuştuk. Daha sonra diğer üniversitelerle de benzer görüşmeler ve anlaşmalar gerçekleştirdik. İşte bu çalışmalarımız meyvesini vermeye başladı. Öğretim üyesi değişimi ve ortak bilimsel toplantılarla başlayan süreç, bugün Duhok Üniversitesi'nden 38 hemşirelik yüksekokulu öğrencisinin Dicle Üniversitesi hastanelerinde staj yapma, bilgi ve deneyimlerini artırma programıyla devam etmektedir. Değerli misafirlerimizin staj yapmak için DÜ araştırma hastanelerini seçmelerinin tesadüfi olmadığı bir gerçektir. Çünkü bilindiği gibi Haziran ayı başında ISO 2009 kalite belgesi alarak bu alandaki kalitesini ispatlamıştır.''

     Duhok Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu öğretim görevlisi ve proje koordinatörü Safiye Sabri de böyle bir işbirliğinden büyük memnuniyet duyduklarını kaydetti.

     Diyarbakır'a geldikleri andan itibaren DÜ yönetiminin kendileri ile çok yakından ilgilendiğini belirten Sabri, ''Bu ziyaret DÜ ve Duhok Üniversiteleri arasında öğrencilerimizin bilgi ve pratik gelişimini sağlamak için organize edildi. Hemşirelik Yüksek Okulu Duhok Üniversitesi'nde 2008 yılında kurulan yeni bir bölüm. Bu yüzden mümkün olduğu kadar öğrencilerimizin farklı alanlarda eğitim almasını ve pratik yapmasını istiyoruz. Burada öğrencilerimizin özellikle kardiyoloji, acil, yoğun bakım başta olmak üzere diğer bölümlerde tecrübelerini artırmalarını istiyoruz'' dedi.

     Toplantının ardından hastanenin acil servisini gezen öğrenciler, görev yapan doktorlardan hastane ve hastalar hakkında bilgi aldı.

     Duhok Üniversitesi'nden gelen öğrencilerin, 15 gün staj yapacağı bildirildi.
 

kuzey
irak'tan
diyarbakır'a
hemşirelik
stajı
için
geldiler
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir