Medimagazin logo

Kırıkkale'nin Bahşılı ilçesinde 'Yalancı tavuk vebası'

Kırıkkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş, Bahşılı ilçesinde "Yalancı tavuk vebası" görülmesi üzerine 2 işletmenin karantina altına alındığını söyledi.
Kırıkkale'nin Bahşılı ilçesinde 'Yalancı tavuk vebası'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Kırbaş, yaptığı açıklamada, Bahşılı ilçesinde yaşayan Ekrem Taş ile Mustafa Yaman'a ait kanatlıların telef olmasının ardından İlçe Müdürlüklerine başvurduğu, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğümüz tarafından alınan numunelerin Ankara Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderildiği ve yapılan araştırmada telef olan hayvanlarda "Yalancı tavuk vebası" hastalığına rastlanıldığını kaydetti.

İl Müdürlüğü personellerinden Veteriner Hekim Süleyman Özbek'in idare ve gözetiminde İlçe Müdürlüğü teknik ekipleriyle beraber hastalık çıkan işletmelerde gerekli tedbirlerin alındığını ifade eden Kırbaş, şöyle konuştu:

"Hastalık çıkan işletmelerin giriş ve çıkışına uyarı tabelası asılarak hastalığın görüldüğü kümeslerde dezenfeksiyon çalışmaları yapıldı. Bahşılı ilçemizde hayvan sağlık zabıta komisyonu kurularak, mevcut kanatlı hayvanların salınması, hayvanlardan elde edilen ürünlerin alım satım işlemlerinin durdurulması, hayvanlara ait gübre atıklarının ilçe dışına çıkarılması yasaklandı. İlçede kümeslerden hayvan çıkışı resmi veteriner hekiminin izni ve gözetiminde yapılacak olup; Alınan idari ve fenni tedbirler hastalığın tekrar görülmemesi halinde 21 gün boyunca devam edecektir. Yalancı tavuk vebası hastalığının evcil kanatlıların ve diğer kuşların akut seyirli, çok bulaşıcı, öldürücü, solunum, sindirim ve sinir sisteminde bozukluklar meydana getiren viral bir hastalıktır. Hastalığın spesifik bir tedavisi bulunmamakla beraber, insana bulaşabilen karakterli ve ihbarı mecburi hastalıklar arasında bulunmaktadır. Hastalık kaynağının yabani hayatta serbest halde yaşayan kanatlılar olduğu düşünülmektedir. Hastalığın kuş gribi ile karıştırılmaması gerektiği ilgili teknik ekipler tarafından çiftçilere duyurulmaktadır."

Kırıkkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş, idari ve fenni tedbirlerin uygulandığı bölgelerde yaşayan vatandaşların tavuk ve tavuk ürünlerinin işlenmesi ve pişirilmesi sırasında hijyen kuralları yönünden daha dikkatli olmaları ve bu tür gıdaları iyice pişirerek tüketmeleri tavsiye etti.

yalancı tavuk vebası
Yorum (1)
m.keskin
haberde adı geçen veteriner hekimi tanırım işinde gayet iyi ve titizdir. koydukları isabetli tanıdan ve uyguladıkları tedaviden dolayı tarım müdürlüğü çalışanlarına ve süleyman beye teşekkürlerimi iletirim
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir