Medimagazin logo

Kimseye performans ödemesi yapmayın!

İlçe devlet hastanelerinde doktorlara 20 TL performans ödemesi yapıldığını söyleyen Türk Sağlık Sen Eskişehir Şube Başkanı Hüseyin Kararman Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından gönderilen bir yazının 'Kimseye performans ödemesi yapmayın' anlamına geldiğini savundu
Kimseye performans ödemesi yapmayın!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ESKİŞEHİR-Türk Sağlık Sen Eskişehir Şube Başkanı Hüseyin Kararman, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İzleme, Ölçme ve Değerlendirme Birimi tarafından gönderilen bir yazıda ‘ek ödeme sınırının aştığı dönemlerde ek ödeme dağıtım kararı alınmaması’ istendiğini öne sürerek döner sermayeleri yok edeceklerini söyledi.

Örneklerle nasıl ödeme yapılmayacağını açıklayan bu yazının manasının, "kimseye performans ödemesi yapmayın" anlamına geldiğini öne süren Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Hüseyin Kararman, “Bu konuda çok hassas davranan idareler de hemen bu talimatı usulüne göre uygulamışlardır. İlçe devlet hastanelerinde doktorlara 20 TL performans ödemesi yapılmıştır; diğer çalışanlara da bir kuruş bile ödenmemiştir. Hastanelerde iş yoğunluğu ve yükünün sürekli arttığı, hem gelirin ve hem çalışanının sunduğu katkının yükseldiği bir durumda döner sermayelerin bu şekilde yok edilmeye çalışılması son derece manidardır” dedi.


Çalıştıkça artan döner sermayenin, çalışanların çalıştıkça düştüğünü belirten Kararman şunları söyledi:
“Çalışanın hakkını teslim ederek emeğinin karşılığını vermek yerine idarecinin, çalışanı gözden çıkarması ve haklarını yok etmenin peşine düşmesi kabul edilemezdir. Düşüre düşüre döner sermayeleri yok etmek isteyenlere müsaade etmeyeceğiz, rıza göstermeyeceğiz. Sağlık Bakanlığı’na ve hastane idarecilerine çağrıda bulunuyor ve 'çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzen için çalışmalar yapın, mevzuatınızı düzenleyin' diyoruz. Çalışanın hakkını teslim edin, çalışanının cebinden elinizi çekin, emeğini sömürmekten vazgeçin diye sesleniyoruz.”

performans ödemesi
türk sağlık sen
eskişehir
türkiye kamu hastaneleri kurumu
Yorum (3)
Dr.Kerim
iyi olmuş..doktorlar şimdiye kadar ses çıkarmadan her yükün altına girdi..ek nöbet tuttu yeri geldi acil serviste açık olmasın diye acil nöbeti tuttu..izin kullanmadı gece gündüz tek hekimler icab tuttu..peki ne oldu..aferin mi dediler allah razı olsun mu dediler..ne kazanacaksan zaten onu verdiler..mevzu para değil elbette ama yeteri kadar aptal yerine konmadıkmı..siyasiler rant uğruna bizi hem neredeyse köle gibi çalıştırıp hem de insanların önüne atmadılarmı? o zaman ne diyorum'herkes hakettiği muameleyi görür' ..bizler bunu hakettik bundan sonrada kimse bu kişilerin çıkardığı yönetmeliği falan değiştiremez..Aferin hepinize şimdiden geçmiş olsun...(Not:Sıra yatarak para kazanıp tatil izin herşeyi bol bol yapan uzmanlara kafa tutup siyasilerin tuzağına düşen pratisyen aile hekimilerinede gelecek..onlar bana bişey olmaz diye düşünmesinler.)
0
Cevapla
Ahmet arif
Habere konu olan yazı bir emir yazısıdır,bir tebliğdir.Kanun,yönetmelik veya genelge değildir. Bu tebliğde konu döner sermaye sabit ödemesinin(DSSÖ),hastanelerde personele ödenecek olan döner sermayeden ödenmesini emretmektedir.ANCAK bu emir KANUNSUZDUR.ÇÜNKÜ: 1-TKHB Döner Sermaye Yönetmeliğinin 5.maddesindeki "a)Ek ödeme,personele sağlık tesisine fiilen katkı sağladığı sürece verilebilir" diye yazmaktadır.Yani bir sağlık çalışanının izinli olduğu,performans yapmadığı veya performansının düşük olduğu(buradaki düşüklükten kasıt sabit ödemeden az olmasıdır.)durumlarda ek ödeme alamazlar.Burada bunun tam tersinin uygulanması istenmektedir.Çalışmayana da sabit ödeme adı altında dağıtılacak döner sermaye miktarından ödeme yapılmalıdır.Açıktır ki bu emir Yönetmeliğinin bu maddesine tartışmasız bir şekilde aykırıdır. 2-Bu konuyu aslında 2010 yılında DSSÖ kanunu çıktıktan sonra SB Müsteşarı Nihat Tosun 2010/54 sayılı genelgenin 6.maddesinde örneklendirerek net bir şekilde açıklamıştır.Bu genelgeye göre DSSÖ nün nasıl ödenmesi gerektiği hiç bir tartışmaya yer bırakmayacak şekilde netleşmiştir. Burada açıkça DSSÖnin performansa dayalı olmayan kısmının dağıtılabilecek tutar hesabında dikkate alınmayacağı belirtilmektedir. Bu noktadan sonra yapılması gereken: 1/SB bu yazıyı geri çekmelidir.Çıkarılması gereken adil bir döner sermaye Yönetmeliği acilen çıkmalıdır. 2/ Sendikalar da bu uygulamanın iptali için yürütmeyi durdurma davası açıp, mağduriyetleri önlemelidirler.
0
Cevapla
Fuat doktor
Merhaba arkadaşlar. Bence biz hekimlerin en büyük problemi tepkisizlik.ben ilçe DH çalışıyorum bu uygulamadan bizlerde nadir olduk. Fakat hakkımızı aratacak hiçbir girişimimiz olmadı aynı sorun aile hekimleri veya eczacılarda yaşansaydı kıyamet kopardı olay medimagazine 3 hafta sonra haber olabildi. Performans sistemi çok sayıda dengesizlikler içeriyor hastanemizde hekim sayısı az ve branşlar tek bu nedenle hekimler gebe kalsa,hasta olsa,izne çıksa rain olsa diğer hekimlerin kazancı etkilenmelte adilim? Hastane yöneticileri sözleşmeli olduktan sonra sabit ücret aldıklarından hastane geliri hekim olup olmadıgı umurlarında değil yeni gelecek hekime yeni poliklinik sekreter vs kim uğraşacak gelir gider dengesi uyuşsun problem olmasın digerleri uuumurlarında değil aylardır ana branşlarımız eksik geçici görevlendirme kura vs umurlarında değil bizlerde bu olumsuzluklar içinde gelirimizi dssö üzerinde tutalım diye yırtınalım acil hakkaniyetini çözüm istiyotuz
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir