Medimagazin logo

İngiltere'de her 5 sağlık çalışanından 1'i yabancı!

İngiltere'deki her 5 NHS çalışanından 1'i İngiltere vatandaşı değil ve derinleşen personel krizinin ortasında uluslararası çalışanların oynadığı önemli rolü gözler önüne seriyor.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
İngiltere'de her 5 sağlık çalışanından 1'i yabancı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - İngiltere'deki Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS), eşi benzeri görülmemiş bir değişimle, her beş personelden birini Birleşik Krallık dışından istihdam ederek, operasyonların sürdürülmesi için uluslararası sağlık çalışanlarına olan kritik bağımlılığın altını çiziyor. Bu dönüm noktası, kayıtların tutulmaya başlandığı 2009 yılından bu yana NHS işgücünde İngiltere vatandaşı olmayanların en yüksek oranını yansıtıyor; sağlık çalışanları Hindistan, Portekiz, Gana ve hatta Tonga, Lihtenştayn ve Solomon Adaları gibi daha küçük ülkeler de dahil olmak üzere 214 farklı ülkeden geliyor.

Eylül 2023 itibariyle, İngiltere'de uyruğu bilinen 1.282.623 tam zamanlı eşdeğer hastane ve toplum sağlığı hizmeti personelinin %20,4'ü İngiltere vatandaşı değil. Bu oran 2016'da %13 ve 2009'da %11,9 iken önemli bir artışa işaret ediyor. Yabancı çalışanlara olan bağımlılığın artması, sağlık sektörü liderlerinin bu eğilimin sürdürülebilirliği konusundaki uyarılarına yol açıyor.

 Uluslararası iş gücünün katkısı tartışılmaz

NHS Employers İcra Kurulu Başkanı Danny Mortimer Guardian'a verdiği demeçte, özellikle yoğun baskı dönemlerinde uluslararası iş gücünün NHS'ye olan paha biçilmez katkısını vurguladı. Bununla birlikte, rehavete kapılınmaması konusunda uyarıda bulunan Mortimer, personel sorunlarının ele alınmasında kritik stratejiler olarak işe alım ve yurt içi eğitimin yaygınlaştırılmasının yanı sıra elde tutmanın gerekliliğinin altını çizdi.

Veriler, uluslararası işgücünün özellikle hemşireler ve doktorlar arasında öne çıktığını, NHS'deki hemşirelerin %30'unun ve doktorların üçte birinden fazlasının Birleşik Krallık vatandaşı olmadığını ortaya koydu.

Hemşireler ve doktorlar arasında en yaygın Birleşik Krallık vatandaşı olmayanlar hemşireler için Hintli, Filipinli, Nijeryalı ve İrlandalı; doktorlar içinse Hintli, Pakistanlı, Mısırlı ve Nijeryalı'dı.

NHS'nin personel açığını kapatmak için yurt dışından personel alımına giderek daha fazla bel bağlaması, sürdürülebilirlik ve dünya genelindeki diğer sağlık sistemleriyle rekabet konusunda endişelere yol açıyor.

Tıp fakültesi kontenjanlarının iki katına çıkarılması öngörülüyor

 Nuffield Trust'tan Lucina Rolewicz ve King's Fund'dan Alex Baylis, uluslararası personele adil davranmanın, yeterli destek, eğitim ve kariyer ilerleme fırsatları almalarını sağlamanın önemini vurguladı.

Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı, uluslararası personelin birinci sınıf sağlık hizmeti sunmadaki değerli rolünü kabul etti ancak NHS uzun vadeli işgücü planı aracılığıyla denizaşırı çalışanlara olan bağımlılığı azaltma hedefinin altını çizdi. Bu plan tıp fakültesi kontenjanlarının iki katına çıkarılmasını, hemşire ve pratisyen hekim eğitim pozisyonlarının önemli ölçüde artırılmasını ve 15 yıl içinde uluslararası istihdam edilen işgücü oranının yaklaşık %10'a düşürülmesini öngörülüyor.

ingiltere
nhs
saglik personeli
doktor
Yorum (3)
Deli Dumrul
bizim faş hekim ve yarımcıları da benzer.... bize çoook yabancı, birlikteee ama yaaaalllnıııızzzzz çoooooooooook yabancı........
3
Cevapla
adalet sayar
biliyor musunuz nasil bir sinav systeminden gecerek dr olabildiklerini, bu haberle tr deki yabanci dr icin zemin hazirlamayin. bunlarin adam akilli elekten gectigini hic sanmiyorum. deveye boynun egri demisler nerem dogru ki demis. ulkenin civisi coktan cikti.
9
Cevapla
Celil Pehlivan
i̇ngilizler ve diğer batılı ülkelerin bazıları tıp okumuyor ve bu sektörde çalışacak elemanları hindistan ve pakistan gibi ülkelerden getiriyor,adamlar akıllı neden hasta insanla ugrasinki ,kendileri daha çok teknoloji ve ilaç gelistiriyorlar ,hastayı afrikalılar da bakar.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir