Medimagazin logo

Hemşireler yerinden oldu!

"Nöbet tutamaz raporu'' aldılar, aile sağlığı merkezlerinde görevlendirildiler
Hemşireler yerinden oldu!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Adana'daki hastanelerde görevli olan ve farklı şikayetlerle ''nöbet tutamaz raporu'' alan 160 hemşire, aile sağlığı merkezlerinde görevlendirildi.

İl Sağlık Müdürü Aytekin Kemik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''nöbet tutamaz raporu'' alan hemşire sayısının kentte 160'a ulaştığını, her geçen gün sayının artması nedeniyle başka yerde görevlendirme uygulamasını hayata geçirdiklerini söyledi.

Hemşirelerin yüksek tansiyon, şeker, bel ağrısı ve aile fertlerinin sağlık sorunlarını gerekçe göstererek rapor aldığını kaydeden Kemik, ''Maalesef doktorlar, hemşirelere kolayca 'nöbet tutamaz' raporu veriyor. Bir hemşire nöbet tutamayınca yükü başka hemşirelerin omuzlarında kalıyor'' dedi.

Kentte aile sağlığı merkezleri ve hastanelerde 3 bine yakın hemşire bulunduğunu belirten Kemik, şöyle konuştu:

''Hemşireler raporu çok kolay alıyor. Bir serviste 9 hemşire görev yapıyorsa 5'inin nöbet tutamaz raporu var. Serviste sadece 4 hemşire nöbete kalabiliyor. Nöbette zorlanıyoruz. Servislerdeki başhemşireler ise nöbete bırakacak hemşire bulamıyor. Gündüz mesai 08.00-17.00 saatlerinde çok rahatız ancak akşam servislerde görev yapacak hemşire bulamıyoruz. Hemşirelerimiz yeni görevlendirmeden dolayı mağdur olduklarını hissedebilir ancak onları gece nöbeti olmayan ve hafta sonları tatil olan aile sağlığı merkezlerinde görevlendirdik. Rapor almayan hemşirelerin de ailesi olduğu unutulmamalı. Onlar da daha az nöbete kalmak istiyor. Bu dengeyi korumak ve hizmet kalitesini sağlamak için bu uygulamayı hayata geçirdik.''

DÖNER SERMAYE KAYBI
Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Recep Kurum ise ''görev yeri değiştirilen hemşirelerin 400 lira döner sermaye kaybının olacağını'' söyledi.

Ev ve araba almak için kredi çekmiş olan hemşirelerin bu durumda sıkıntıya düşeceğini belirten Kurum, ''Maalesef kimisi ev kimisi araba almak için kredi çeken hemşirelerimiz şimdi kara kara düşünüyor. Ücretindeki düşüklük nedeniyle aile sağlığı merkezine kimse gitmek istemiyor. Yatırımlarını döner sermayeye göre yaptıkları için sıkıntıya düştüler'' dedi.

Kurum, yıllardır hastanelerde hizmet vermiş hemşirelerin aile sağlığı merkezlerinde görevlendirmesi yerine genç ve dinamik hemşirelerin buralara gönderilmesinin daha uygun olacağını ileri sürerek, bu konuda bazı hemşirelerin yakındığını kaydetti.

Sağlık çalışanlarının kolayca rapor aldığını ifade eden Kurum, ''Hastanelerde hemşireler kolay rapor alabiliyor. Ancak gerçekten rahatsızlığı olanları da göz ardı etmemek lazım. Bel fıtığı olup yürüyebilen, bir de yürüyemeyen hastalar var. Gerçekten rahatsız olanlar ve ailesinde ciddi rahatsızlığı bulunanlar bu uygulama kapsamından çıkarılmalı. Komisyon kurularak gerçekten rahatsızlığı olanlar tespit edilmeli'' dedi.

Sağlık Bakanlığının Adana'ya personel istihdamında biraz daha cömert davranması gerektiğini belirten Kurum, hemşire açığının ihtiyaca göre ayarlanması halinde benzer sıkıntıların yaşanmayacağını sözlerine ekledi.

hemşireler
yerinden
oldu!
Yorum (12)
DR DR
millet sahte rapor alıyorsa devlette de çözüm çok
0
Cevapla
Muratcetin
Bence son derece doğru bir uygulama.Nöbet tutamayacak kişi ister dr isterse hemşire olsun,hastanelerde çalıştırılmamalı.Çünkü bu kişilerin nöbeti diğerlerine yükleniyor.Nöbet tumaya gelince ben raporluyum tutamamam diyenler ne hikmetse döner sermaye almaya gelince hemen iyileşiveriyorlar.Ben alamam demiyorlar. Bence bu uygulama tüm illerde ve nöbet usulü çalışılan tüm birimlerde hayata bir an önce geçirilmelidir.
0
Cevapla
sıla
ankara üniversitesinde 10 yıl ve üzeri çalşmaş olan hemşireler sadece 8-16 nöbtne geliyolr diğeleryse(ben de dahl) hep gece ve tek nöbt tutyrz buna ne demeli
1
Cevapla
fatma uygun
bu uygulama tek hemşirelere değil nöbetli kurumlarda çalışan lab tek doktor vs tüm herkese uygulanırsa daha adil olur düşüncesindeyim.
0
Cevapla
dr ftc
bırakın allah aşkına ne nöbet tutamazı bunun adı düpedüz uyanıklık.nasıl mı? çünkü TSM dönerleri 200-250 tl arttı.bu uyanık hemşireler TSM lerine kaçıp aile sağlığı merkezlerinde 8*5 görevlendiriliyorlar.hem nöbetten yırtıyorlar.hemde hastanede aldıklarında sadece 50-100 tl düşük alıyorlar.hastanede kalanın canı çıksın.hatta bazı ilçelerde hastaneden bile yüksek alan TSM ler var....
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir