Medimagazin logo

Emekli hemşireler iş başı yapacak

Ocak 2014 itibariyle yürürlüğe girecek İş Sağlığı ve Güvenliği yasasıyla birlikte toplam 1 milyon 495 bin 572 işyeri hemşire bulundurmak zorunda.
Kaynak: YENİŞAFAK - AYBİKE EROĞLU
Emekli hemşireler iş başı yapacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Ancak ülkemizde Sağlık Bakanlığı'na bağlı çalışan hemşire sayısı 104 bin 867. İşyeri hemşiresi açığı 'diğer sağlık personeli' belgesi alabilecek nitelikteki sağlık memuru, acil tıp teknisyeni ve çevre sağlığı teknisyenleri ile karşılanabilecek.

YENİ BİR İŞ KOLU OLUŞACAK

Mevcut hemşire açığı da bu iş kollarından sağlanarak yeni iş imkanları açılmış olacak. İşverenlerin yükümlülüğe uymaması halinde 'diğer sağlık personeli görevlendirmeyen işyerine' uygulanan 2 bin 500 TL ceza kesilecek. Aykırılık devam ettiği sürece her ay için aynı miktar para cezası uygulanacak.

emekli
hemşireler
başı
yapacak
Yorum (1)
Münevver Çalışkan
Emeklilik yaşının artmasıyla kademeli geçiş başladı.hastanelerde 25,26 27 yıldır çalışan ve ayda servislerde 5-6 nöbet tutan yorgun bir hemşire grubu mevcut. Emekli olsa üniversite mezunu bir hemşire 1400tl emekli maaşı alacak sabit döner farkı emekli maaşa yansımıyor, şu an 2500tl olan maaş emekli olunca, 1400tl ye düşmektedir.yeni çıkan iş ve çalışan güvenliği yasasında şöyle bir planlama yapılsa ,sorun çözülmüş olur diye düşünüyorum.herkes emekli yaşını beklerken diğer yandan evde çok boş vakti olup paraya en çok ihtiyacı olan bir durum sözkonusu. Sağlık bakanlığı 25yılını doldurmuş yardımcı sağlık grubunu kapsayacak şekilde bir genelge yayınlayıp iş yeri hemşireliği kursları ve sertifikasyonu açmalı 800tl alacak her sağlık çalışanı mutlaka emekli olup daha verimli olacak,bu para işveren tarafından karşılanacak, diğer taraftan kadrolar da emekli olanlardan dolayı,boşalacak ve istihdam sağlanacak herkes daha verimli bir şekilde çalışacak Naçizane fikrim..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir