Medimagazin logo

Danıştay: Fizyoterapist, diyetisyen ve psikologlar mesai saati dışında çalışabilir

Danıştay, Türk Sağlık-Sen'in açtığı davada verdiği kararla kamuda görev yapan fizyoterapist, diyetisyen ve psikologların mesai saati dışında serbest çalışmalarının önünü açtı.
Danıştay: Fizyoterapist, diyetisyen ve psikologlar mesai saati dışında çalışabilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Sağlık-Sen Sağlık Bakanlığı'na bir başvuru yaparak kamuda görev yapan fizyoterapist, diyetisyen, psikolog ve çocuk gelişimcisi gibi meslek mensuplarının mesai saatleri haricinde mesleklerini serbest icra edip edemeyecekleri hakkında görüş sormuştu.

 

Bakanlığın olumsuz cevabı üzerine konu mahkemeye taşınmış Ankara 13. İdare Mahkemesi söz konusu meslek sahiplerinin mesai dışında serbest çalışmalarını düzenleyen özel bir kanun olmadığından bu meslek gruplarında çalışanların mesleklerini icra edemeyenciğine karar vermişti. Söz konusu kararın Türk Sağlık-Sen tarafından Danıştay'da temyiz edilmesi üzerine konuyu görüşen Danıştay 12. Dairesi sendikanın temyiz başvurusunu kabul ederek yerel mahkemenin kararını bozdu. Danıştay böylelikle kamuda görev yapan fizyoterapist, diyetisyen ve psikologların mesai saati dışında serbest çalışmalarının önünü açmış oldu.

 

Danıştay kararında bu meslek mensuplarının yürüttükleri hizmetin sağlık hizmeti olduğuna dikkat çekerek mesai dışında serbest çalışmalarına izin verilmemesinin hak ve adalet ilkesine uygun olmadığına karar verdi. Danıştay'ın verdiği kararda, "Her ne kadar; 2368 Sayılı Kanunun 4. maddesinde söz konusu meslek mensuplarının mesai saatleri dışında serbest olarak çalışabilmeleri için özel kanunlara göre meslek ve sanatlarını serbest olarak icra etme hak ve yetkisine sahip olunması gerektiği vurgulanmış ise de, Sağlık hizmetleri sınıfında yer almalarını gerektirecek nitelikte görevler yürütmekte olan ve 657 sayılı yasanın 36. maddesinde sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında sayılan fizyoterapist, diyetisyen, psikolog, sosyal çalışmacı ve benzeri sağlık personelinin bu haktan yararlanmamasının hak ve adalet ilkesine uygun olmadığı tartışmasızdır" denildi.

Danıştay ayrıca kararda çocuk gelişim uzmanlarının da 657 sayılı yasada belirtilen sağlık hizmetleri sınıfı ve yardımcısı sağlık hizmetleri sınıfında belirtilen benzeri sağlık personeli kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine hükmetti. Danıştay 12. Dairesi açıklanan bu nedenlerden dolayı Türk Sağlık-Sen'in temyiz isteminin kabulüne, Ankara 13. İdare Mahkemesinin verdiği kararın bozulmasına ve belirtilen nedenler gözetilmek üzere yeniden karar verilmek üzere dosyanın adı geçen mahkemeye gönderilmesine karar verdi.

 

Danıştay'ın kararı ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, "Danıştay temyiz başvurumuzu kabul ederek fizyoterapist, diyetisyen, psikolog ve çocuk gelişimcisi gibi çalışanların mesai dışında serbest çalışmalarının önünü açan bir karara imza atmıştır. Bu meslek gruplarının bu konudaki haklılığı Danıştay'ca tescil edilmiştir. Bir anlamda mesai saatinden sonra serbest çalışmalarının önü açılmıştır. Umarız mahkemede Danıştay'ın açıkladığı nedenlere göre bir karar verir, bu konuda yaşanan mağduriyetin önüne geçer" dedi.

danıştay:
fizyoterapist
diyetisyen
ve
psikologlar
mesai
saati
dışında
çalışabilir
Yorum (25)
he
Bu ne şimdi? Kamuda çalışan bir gruba imtiyaz tanımak değil mi? O zaman hekimlere, hemşirelere, polislere, askerlere, hakimlere yani kamuda çalışan herkese bu özgürlüğü tanıyın. Hekimler muayenehane açsın, hemşireler nöbet tutsun, polisler özel güvenlik içinde çalışsın, hakim ve savcıla avukatlık büroları açsın vs vs vs. YA kimseye imtiyaz tanımayın, ya da serbest piyasa ekonomisinin gerekli tüm serbestliklerini tüm mesleklere tanıyın. Elemeyi veya sınırlamayı arz talep dengesi belirlesin. Sadece serbest çalışan bir hekim olarak bu komediye dönmüş ve yönetenlere olan inançsızlığın doruklara ulaştığı sürecin nereye ulaşacağını merakla izlemeye devam edeceğim. Saygılarımla,
0
Cevapla
tıp doktoru
Bu memleketin enayisi biziz vallaha.
0
Cevapla
K.T.
Hekimlerin günahı ne ! Bu anayasanın eşitlik ilkesiyle çelişmiyormu ?
0
Cevapla
uzman doktor
keşke daha az okuyup psikolog olsaymışız
0
Cevapla
nilhan doğrul
Çok doğru bir karar olduğunu düşünüyorum.Yıllardır yapılan bu haksız karar değişikliği mesleğim adına güzel bir kazanımdır.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir