Medimagazin logo

Bölgedeki sağlık çalışanları zor şartlarda çalışıyor, özlük hakları iyileştirilmeli

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, terörle mücadelenin yoğun olarak yürütüldüğü Şırnak’ın Cizre, Mardin’in Nusaybin ilçelerinde görev yapan sağlık çalışanlarını ziyaret etti.
Bölgedeki sağlık çalışanları zor şartlarda çalışıyor, özlük hakları iyileştirilmeli
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ziyarete yönelik değerlendirmelerde bulunan Memiş, sağlık çalışanlarının güvenlik endişeleri olduğunu, ancak umutsuz olmadıklarını, bölgedeki sağlık çalışanlarının da zor şartlar altında, ülkenin ve milletin geleceğine hizmet ettiklerini söyledi.
 
Hastaneye 22 adet roket atılmasının tesadüfi olmadığını söyleyen Memiş, amacın sağlık çalışanlarını yıldırarak o bölgeden dışarıya çıkarmak olduğunu ifade etti.
Bölge insanlarına sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanlarına bunun yapılmasını anlamanın mümkün olmadığını ifade eden Memiş, hastaların da endişeli olduğunu, penceresi şehre bakan odalarda kalmak istemediklerini kaydetti.
 
112 çalışanlarının işinin daha da zor olduğunu vurgulayan Metin Memiş, “112 çalışanı arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde dış sahaya çıkmaya devam ettiklerini, gelen çağrılara gittiklerini söylediler. Gittikleri yerde tuzaklama olabilir, bomba olabilir. Ya da ambulanstan indikleri anda herhangi bir saldırı olabilir. Şimdiye kadar ambulanslarımıza ciddi anlamda taciz ateşleri açılmış, kurşunlanmış. Bölge halkına sağlık hizmeti verilirken bu tür saldırılarda bulunulmasının amacı, az önce de belirttiğim gibi, sağlık çalışanlarını yıldırıp, bölgeden gitmelerini sağlamak. Ancak oradaki 112’lerde görev yapan genç arkadaşlarımızın her şeye rağmen korkmadan görevlerinin başında olmalarına ve bu ülke insanına hizmet ettiklerine şahit olduk. Güvenlik endişeleri olmasına rağmen bir hastayı evinde bırakmıyor, her hastaya müdahale ediyorlar.” dedi.
 
Ziyaret kapsamında doktorlar ve UMKE’de görev yapan sağlık çalışanlarıyla da görüştüğünü ifade eden Metin Memiş, “Bu arkadaşlarımız 10 günlük görevlendirmelerle gidiyorlar ve o bölgede görev yapan arkadaşlarımıza yardımcı olmak ve dinlendirmek için çalışıyorlar. Bu arkadaşlarımızın görev süreleri bitmesine rağmen bu sürelerini uzatarak orada kalmaları bizi duygulandırdı.” şeklinde konuştu.
 
Zırhlı ambulansa o bölgede çalışan sağlık çalışanlarının çok olumlu bakmadığını da söyleyen Memiş, zırhlı ambulansa daha çok saldırı olacağı endişesi bulunduğunu ifade etti. Bunun yanı sıra, ambulanstan inilip hastaya müdahale edildiğinde yine güvenlik sorunu bulunduğunu söyleyen Memiş, 112 çalışanlarının güvenliklerini sağlamaya yönelik kalıcı çözümler bulunması gerektiğini belirtti.
 
Bölgede görev sağlık çalışanlarının şu anda var olan konut sorunlarının terörle mücadelenin sonlanmasının ardından da yaşanacağına dikkat çeken Memiş, “Görev yerleri o bölgeler olan ve şimdiye kadar orada ikamet etmiş arkadaşlarımız var. Ancak şimdi evleri kullanılamaz duruma gelmiş ya da güvenlik sebebiyle evlerine gidemiyorlar. Ayrıca terörle mücadelenin yürütüldüğü yerlerde bu sürecin kısa bir sürede sonuçlanacağı belirtiliyor. Lojman yapılması belki zaman alabilir. Bu süreç sonrası bu bölgede görev yapan arkadaşlarımızın kalacağı mekanların mutlaka yapılması gerekiyor. Ciddi bir mağduriyetlerinin olduğunu gördük.” şeklinde konuştu.
Bakanlığın, bölgenin cazip hale getirilmesi ve mağduriyetlerin giderilmesine yönelik yaptığı açıklamaların önemli olduğunu da söyleyen Memiş, bunun önemli adımlarından birisinin sadece sabit ek ödeme alan bölgedeki 4 ilçede görev yapan sağlık çalışanlarına döner sermayenin tavandan ödenmesi olduğunu kaydetti. Sağlık Bakanlığı’nın, yine o bölgede iki yıl çalışanların üçüncü bölge ve altı bölgelere tayinle gidebilmesi, 3 yıl çalışanların da birinci bölgeden başlayarak istedikleri yere tayinlerinin yapılacağına yönelik açıklamasını da olumlu bulduklarını belirten Memiş, şunları söyledi: “Biz uzun yıllardır bölgeyi cazip hale getirmek için bölgenin şartlarına uygun mekanlar oluşturulması ve lojmanlar yapılmasını istiyorduk. Bu talebimize karşılık, bakanlığın sosyal tesisleri olan lojmanlar yapılacağını açıklaması da son derece önemli.”
 
Ziyareti esnasında, sağlık çalışanları ile görüşürken, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu telefonla aradığını ve telefonun sesini dışarıya verdiğini söyleyen Memiş, Bakan Müezzinoğlu’nun sağlık çalışanlarına yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ettiğini, sağlık çalışanlarının da taleplerini iletmelerinin yanı sıra, bölgeye yönelik bakanlığın çalışmalarından dolayı memnuniyetlerini ifade ettiklerini kaydetti.
 
Sağlık Bakanlığı’nın bu çalışmalarının sadece o dört ilçeyle sınırlı olmasını doğru bulmadıklarını da belirten Memiş, bu düzenlemelerin bütün bölgeye yönelik yapılması gerektiğini belirtti. Lojman çalışmalarının ve maddi iyileştirmelerin bütün bölgeye yapılması gerektiğini ifade eden Memiş, maddi teşviklerin de ek ödemeyle değil, taban maaşlarına yapılacak artışla sağlanmasını istedi.
 
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’na izlenimlerini aktardığını söyleyen Memiş, önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanlığı Müsteşarı’yla bir araya gelerek sorunları ve çözüm önerilerini detaylı şekilde ileteceklerini kaydetti.

terör
özlük hakları
sağlık sen
metin memiş
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir