Medimagazin logo

Avrupalı meslektaşları 7 kat fazla maaş alıyor

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Avrupalı ebelerin Türkiye'deki meslektaşlarından 7 kat fazla maaş aldıklarını belirterek, "Bizde ise ebelere hapishanelerde üst araması yaptırılıyor" dedi
Avrupalı meslektaşları 7 kat fazla maaş alıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
ANKARA (İHA) - Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Avrupalı ebelerin Türkiye'deki meslektaşlarından 7 kat fazla maaş aldıklarını belirterek, "Bizde ise ebelere hapishanelerde üst araması yaptırılıyor" dedi.

21-28 Nisan Ebeler Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Kahveci, ebelerin güç şartlar altında hizmet verdiğini, ancak bu hizmetlerinin karşılığının ödenmediğini kaydetti. Ebelerin köylerde ve mezralarda can güvenliğinden yoksun, sosyal imkanlardan mahrum ve çok zor çalışma koşullarında gece gündüz demeden hizmet verdiğini vurgulayan Kahveci, "Bu özverili hizmetin karşılığı ise ne yazık ki ebelerimizden esirgenmektedir. Bugün bir kanunları bile yoktur. İdarecilik yapmaları için şartlar oluşturulmamıştır.

Vekil ebe-hemşire gibi uygulamalarla düşük ücretlere çalıştırılmaktadırlar. Farklı istihdam şekilleri ile mağdur edilmektedirler" dedi.

"Avrupalı ebenin 7 kat daha fazla maaş alması ebelerimizin hizmetlerinin nasılda karşılıksız bırakıldığının önemli bir göstergesidir" diyen Kahveci, Türkiye'de hapishanelerde üst aramada görevlendirilmekten bazı kurumlarda farklı görevlerde çalıştırmaya kadar ebelerin birçok yanlış uygulamaya maruz kaldıklarını belirtti. Kahveci, 1. basamak sağlık kuruluşlarında yaşanılan şiddet olaylarında en çok etkilenen personellerin başında da ebelerin geldiğini ifade etti. Sağlık Bakanlığı'nda yaklaşık 45 bin ebenin sorunlarının çözümü için beklediğine dikkat çeken Kahveci, "Unutulmamalıdır ki ebelerimizin çalışma şartlarının iyileştirilmesinin katkısı ülkemizin geleceğinedir. Yapılacak her iyileştirme ülkemizin sağlık göstergelerini daha yukarılara çıkaracaktır. Anne ve bebek ölümlerinde azalma olacaktır. Tahammül sınırlarını zorlayan sorunlara karşı artık idareciler kayıtsız kalmaktan vazgeçmelidirler. Yeni düzenlemelerle ebelerimizin çalışma koşulları ve almış oldukları ücretler acilen iyileştirilmelidir" ifadelerini kullandı.

Ebelerin sorunlarının çözümü için mücadele ettiklerini kaydeden Kahveci, şöyle devam etti:
"Türk Sağlık-Sen olarak ebelerimizin sorunlarının çözümü için mücadeleye yılmadan devam edeceğiz. Ebelerimize lisans tamamlama hakkı verilmesini imza aşamasına getirttik. Yakın bir zamanda ebe arkadaşlarımız bu haklarına kavuşacaklar. Mücadelemiz sonucunda yakın bir zamanda çalışma saatleri haftalık 45 saatten 40 saate inecek, nöbet ücretleri 3 kat artacaktır. Ayrıca kaymakamlıkların yaptığı hukuksuz görevlendirmeleri açtığımız davalarla iptal ettirdik. Kısacası ebelerimizin hakkının savunucusu olduk.
Bundan sonra da olmaya devam edeceğiz."
avrupalı
meslektaşları
7
kat
fazla
maaş
alıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir