Medimagazin logo

Ambulans kazaları için emsal karar

İzmir'in Bergama ilçesinde, ihbar üzerine trafik kazasının olduğu bölgeye gittiği sırada otomobille çarpışan ambulansın şoförü, yaralı otomobil sürücüsünün aleyhinde açtığı davayı kazandı.
Ambulans kazaları için emsal karar
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kınık ilçesi 112 Acil Servis noktasında görev yapan Acil Tıp Teknisyeni 32 yaşındaki Nevin Önder Keskin'in kullandığı ambulans, 2013'ün haziran ayında Bergama ilçesinde bir otomobil ile çarpıştı. Otomobil sürücüsünün şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada, kazada kusurlu bulunan Keskin hakkında Bergama 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

İstanbul Adli Tıp Kurumu incelemesi sonrası mahkemeye ulaşan raporlarda da Keskin'in, yüzde yüz kusurlu olduğu sabit görülünce yaralanan otomobil sürücüsüne maddi zarar ve tazminat isteme hakkı doğdu.

Bergama 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde geçtiğimiz ay görülen davada sendika avukatı Coşkun Üzüm, "Ambulans şoförü kazada her ne kadar kusurlu olsa da haksızlığın azlığı kriteri gereği beraat etmesi gerekir" yönünde savunma yaptı. Bu talebi uygun gören mahkeme, ambulans şoförü Keskin'in beraatine karar verdi.

- "Ambulans şoförleri için hukuk zaferi"

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) İzmir Şube Başkanı Recep Atçı, ambulans şoförü Nevin Önder Keskin ile sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, mahkemenin verdiği kararın ambulans şoförleri açısından bir hukuk zaferi olduğunu söyledi.

Atçı, bir olaya yetişmeye çalışan ambulans şoförlerinin hayati bir görevi üstlendiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Her ne kadar ambulansın sirenleri açık, ışıkları yanık olsa ve geçiş üstünlüğü bulunsa da trafiğin kendilerine verdiği yetkileri ambulans sürücülerimiz ister istemez aşabiliyor. İşte bu nedenle Bergama ilçesinde meydana gelen olayda da üyemiz olan ambulans şoförümüz tam kusurlu bulundu. Kaza sonrası tutulan raporlarda her ne kadar ambulans şoförü tam kusurlu bulunsa da avukatımızın 'haksızlığın azlığı' savunması mahkemede kabul görerek üyemiz beraat etti. Bu davanın kazanılması kazaya karışan diğer ambulans şoförleri için emsal ve rahatlatıcı bir karardır."

Sendika avukatı Coşkun Üzüm ise beraat kararıyla müvekkilinin 100 bin liralık maddi ve manevi tazminata mahkum olmaktan kurtulduğunu, dava sonucunun ambulans şoförlerinin yargılandığı tüm davalarda bundan sonra "emsal karar" olarak gösterilebileceğini bildirdi.

Acil Tıp Teknisyeni Nevin Önder Keskin ise kendilerine ambulanslarda şoför nöbeti yazıldığını, her an kaza yapma riskiyle karşı karşıya olduklarını dile getirdi.

ambulans
kazaları
için
emsal
karar
Yorum (4)
Dr.Alper
Geçen yaz, 90 ile bölünmüş yoldan gece giderken son sürat viraja giren bir ambulansla çarpışmamak için direksiyonu bariyerlere kırdım, kırmasam kendi şeridim de ambulans ile kafa kafaya çarpışacaktık. Allahtan o sırada allahtan 112 komutadan doktor arkadaşlarım yanımda idi. Gerekli uyarıları yaptık ve Polis'e haber verdim. Ambulans gördümü hemen çekilirim fakat delicesine altındaki transit le manyaklık yapmaya çalışanlara da şaşıyorum. aynı gün kars 112 den sevkten gelen, içinde hasta olmayan ve ışıkları yanmayan ambulans'ın 190 ile (ford transit) in geçtiğine şahit olduk. böyle söforlere de ambulans kullandırılmamalı.
1
Cevapla
Dr Hakan
"Ambulansın hızlı gitmesi" bizim gibi gelişmekte olan diyim, ülkelerde var. Bakın ABD de ambulanslar ne kadar büyük, içinde her türlü donanım var. ATT ler olay yerinde gerekli her türlü müdahaleyi yapıyor sonra yavaş yavaş hastaneye götürüyor. Ama olay yerine gidiş için de standart getirilmeli. Muayenehanenin merdiven genişliğini, engelli tuvaletini düşünen Bakanlık bunları da düzenlemeli...
2
Cevapla
aydin sinal
mavi isik her türlü kurali cignemege yetkili kilmaz,mavi isikla giden ambulans in sadece gecis üstünlügü ve hiz tahtidini makul oranda asma yetkisi vardir.hic bir zaman vatandasin can ve mal güvenligini tehtit edemez.Yani ambulans söförü bir RAMBO bir Terminatör kisiligine bürünmeden kendinin,hastasinin ve diger kisilerin can ve mal güvenliginden sorumludur.sorumsuz davranan,kazaya sebep olan yargilanir.
1
Cevapla
Mücahit Altuntaş
Türkiyede nasıl acile müracatın standardı yoksa ! Türkiyede nasıl sağlık sektöründe uygulanan performans sisteminde ,yada bizim sağlık iş anlayışımızda "nitelikli zamanda nitelikli iş" ahlakı , etiği yoksa Abartmıyorum ama daha genel çerçeve çizecek olursak ; asgari ücretin bile nasıl bir insanın yaşamını sürdürecek ahlak ve standardı yoksa ! Ambulans sürmeninde bir standardı geliştirilemez ve acil ambulanslık olayın kendisi de malesef ambulanslık ve nihayet mahkemelik olur. Bakarız aval aval.Sonra sıradan hale gelir. Bu kısır döngüdür. Bunu sorgulmayan sömürge kültürler çok kaza yapar , iş kazası yapar fıtrata bağlar !BAşı nasıl kokarsa kuyrukta , gövdede de yaşamın her alanıda kokar kokar kokar..Süreç ahmaklığa bel bağlar. Ahmaklığı sistematik hale getirir.Ahmaklığı öğreti haline getirir.Sömürge kültürlerine layıktır. Eğitimin , sağlığın , bilimsel yöntemin , soru ve sorgunun , karşılıklı denetim kültürünün ve özerkliğin içi boşaltılır. Ambulans kaza yapar.Acile giderken bir daha kaza yapar.Biz aynı şeyleri konuşuruz.Ambulansa kamera konarak işleri çözeceğini sanan yaklaşımlarla vakit kaybedilir. Kurallar , prensipler , yöntem , usul, ahlak ,etik , özerklik berheva olmuştur.Kamera kayıttadır.Ama kazalar ve ölümler hız kesmez. İş kazalarında Ocak 2013 , 2014 ,2015 yılı verilerini biliyormusunuz !Yazayım.İstikrara dikkatnizi çekiyorum.81 ,101 ,ve ocak 2015 yılında 125 kişi iş kazalarından öldü. Ambulansla ölenler sağlık çalışanlarının iş kazalarıdır. En son SOMA da iş kazalarından ölümleri açıklamak için yapılan çalışmalardan "ihmaller zincirinin hafifi kalacağı" (devlet müfettiş raporu ! )deyimini sıradan saydık.Hiçbir siyasal idari mekanizmalardan istifa gelmedi ! Hep birbirine bağlı kültürel sorunlarımız.Arka planda karşılıklı denetleme kültürü yerine hegemonik tutumlar ile sürdürülen gündelik , külterel yada siyasal ilişkilerimiz. Bu kazalardan birileri davayı kaybediyor yada kazanıyor ama kazalar , ölümler , yaklaşımlar , olayları ele alış tarzlarımız ve cahilliğimiz hız kesmiyor.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir