Medimagazin logo

Acilde nöbet sorunu: Günü kurtaracak değil kalıcı çözümler üretilmeli

Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Sağlık Sen) Genel Merkezinden yapılan açıklamada pratisyen hekimlerin önemli bir bölümünün Aile Hekimliği’ne geçmesi nedeniyle nöbet tutacak hekim sayısının iyice azaldığı ve uzman doktorlara nöbet tutturulduğu belirtildi. Açıklamada Türkiye’de uygulanan sağlık personeli istihdamına yönelik yanlış sağlık politikalarının mağduriyetlere neden olduğu belirtildi.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Acilde nöbet sorunu: Günü kurtaracak değil kalıcı çözümler üretilmeli
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Türk Sağlık Sen Genel Merkezi internet sitesinden yapılan açıklamada Türkiye'de uygulan sağlık personeli istihdamına yönelik politikalarda yapılan yanlışlar nedeniyle mağduriyetler oluştuğu ve çalışma barışı zedelendiği belirtildi. Açıklamada, yaşanan sıkıntılar nedeniyle vatandaşa sağlık hizmeti sunumunda da sorunlar ortaya çıktığı ifade edildi.

 

Hastanelerin acil servislerinde nöbet düzenlemeleri konusunda sıkıntılar yaşandığı ifade edilen açıklamada, “Bu yanlış politikaların bir sonucu da ne yazık ki hastane acil servislerindeki nöbetlerde görülmektedir. Özellikle Pratisyen hekimlerimizin önemli bir bölümünün aile hekimliğine geçmesinin ardından nöbet tutacak doktor sayısı oldukça azalmıştır. Bu sıkıntının çaresini bulmak yerine geçici bir sorun çözme yöntemi olarak uzman doktorlara nöbet tutturulmaya başlanmıştır Özellikle uzman doktor sayısının da az olduğu hastanelerde uzman doktorların sürekli nöbet tutmak zorunda kalmışlardır. Gece nöbet, gündüz ise hastanede mesaiye devam eden uzman doktorlarımızın maruz kaldıkları bu ağır çalışma temposu nedeniyle hizmet verimlilikleri zedelenmiştir. Çalışma hayatlarında huzurlarına zarar verilmiştir. Uzman hekimlerimizin gündüz ameliyathane ve poliklinik hizmeti, gece nöbet, ertesi gün tekrar ameliyathane ve poliklinik hizmeti ile adeta nefes almadan sürdürdükleri çalışma temposu dayanılır olmaktan çıkmıştır” denildi.

 

Yaşanmakta olan sıkıntıya Sağlık Bakanlığının duyarsız kaldığı ve soruna çözüm üretmek yerine  bu duyarsızlığını daha da ileriyle götürerek aile hekimlerinin nöbet tutmalarını öngören bir yasal düzenlemeyi Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçirdiği ifade edilen açıklamada, “Sadece birinci basamakta çalışacakları, kendilerine bağlı hastalarla ilgilenecekleri söylenen ama askerlik muayenesinden silah ruhsatı muayenesine kadar birçok ekstra görev verilen aile hekimlerine birde hastanede nöbet tutma uygulaması getirilmiştir.

Bir yerdeki açığı başka bir yerdeki çalışma sistemini bozarak düzeltmek istenilmesi yanlıştır. İş yükleri sürekli artırılan aile hekimlerine hastanede de nöbet tutacaksınız denilmesi büyük bir hatadır. Şuanda doktorlarımız nöbet tutmada süre bakımından neredeyse asker gibi olmuşlardır” ifadesine yer verildi.

 

Sağlık Bakanlığı’nın, hastanede nöbet tuttuktan sonra ertesi gün aile hekimliğine devam eden ve sorumlu olduğu 3 bin kişiye sağlık hizmeti sunmaya çalışan aile hekimlerinden nasıl verim alabileceğini düşündüğü sorulan Türk Sağlık Sen Genel Merkezi açıklamasında, yaşanan tüm olumsuzlukların bir sistemi hayata geçirirken ortaya çıkacak sorunları hesap etmeyerek kervan yolda düzülür mantığını çalışma prensibi haline getirmenin sonucu olduğu vurgulandı. Açıklamada Böyle bir çalışma prensibinin sonu tıp öğrencilerine hastane acillerinde nöbet tutturmaya kadar gidebileceği belirtilerek günü kurtaran, ancak sorunu sürekli öteleyerek büyüten çözüm önerileri yerine doktor eksiğini giderecek kalıcı çözüm yolları aranması gerektiği vurgulandı.

acilde
nöbet
sorunu:
günü
kurtaracak
değil
kalıcı
çözümler
üretilmeli
Yorum (18)
DR Turna
Acil dr larına tam gun muafiyeti getirin sorun cozulur.
0
Cevapla
DR Turna
Acil dr larına tam gun muafiyeti getirin sorun cozulur.
0
Cevapla
dr.aciil
acil kapı nöbetini yanlızca acil uzman hekimleri tutmalıdır.başka branş nöbetlerini sadece o dalın uzmanı tutma yetkisine haiz ise acilde aynı olmalıdır.nasıl tüm pratisyen hekimleri 5 günlük eğitimle aile hekimi yaptıysanız,1 aylık eğitimde acil hekimliği için çok bile.gönüllü ve isteyen pratisyen hekimlere 1 ay eğitim verin olsunlar size acil hekimi.nöbet derdide kalmaz
0
Cevapla
Dr.Cevdett
Acillere uzman hekimlerin bakması bakanlığın bir projesi olabilir.Acile giden herkes acilde hastalığına ilgili uzman tarafından çözüm bulunmasını ister, ancak ülkemiz 7/24 acilde her branştan uzman bulunduracak kadar lükse sahip değil.Ayrıca böyle bir lüks dünyada hangi ülkede var merak ediyorum.Nöbet saat ücreti 7 tl dahi değilken bu metazori uygulamadan zararı vatandaş görüyor.Sağlıkta dönüşüm hizmet veren açısından çökmüştür ilgililerin haberi olsun.
0
Cevapla
Dt.serbest
Aynı eğitimi alacaksın,aynı bakanlıkta çalışacaksın, acilde çalışan dr. 3.500 tl alacak, aile hekimi 6ooo-7000 tl alacak,bunun neresinde adalet, hak,hukuk var ALLAH aşkına biri açıklasın da bilelim.acili 5 tl yapacaksın,acil doktorunun maaşını aile hekimin maaşıyla eşitlersen,acil sorunu kökten kalıcı bir şekilde çözülmüş olur.saygılarımla...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir