Medimagazin logo

7 yılda 23 bin 'beyaz kod' verildi

Son 7 yılda sağlık çalışanlarının maruz kaldıkları şiddet olaylarını bildirdiği 'beyaz kod' uygulamasına 23 bin başvuru yapıldı
Kaynak: BirGün - Berkay Sağol
7 yılda 23 bin 'beyaz kod' verildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır’ın soru önergesine verdiği yanıtta, son 7 yılda 23 bine yakına sağlık çalışanının şiddete uğradığını bildirdi.

7 yılda 23 bin sağlık çalışanı beyaz kod verdi

Bakan Koca, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır’ın soru önergesine verdiği yanıtta “1-2-3-4 Beyaz Kod uygulamasına ilişkin yazılım sisteminin hayata geçirildiği 1 Aralık 2015 ile 30 Kasım 2022 tarihleri arasında Bakanlığımız ve bağlı kuruluşlarında görev yapan toplam 23 bin 86 sağlık personeli, şiddet nedeniyle Beyaz Kod bildirimi yapmıştır”  şeklinde konuştu.

Koca, “Bu saldırılarda hayatını kaybeden uzman doktor, pratisyen hekim ve sağlık personeli sayısı kaçtır?”  ile “Bu saldırılan illere göre dağılımı nedir?” sorularını yanıtlamadı.

ALO 182'de 4 bin 500 kişi çalışıyor

Koca, ALO 182 hattında toplam kaç personel çalıştığına yönelik soruya da yanıt verdi.

Buna göre, ALO 182 hattında toplam 4 bin 555 personel çalıştığın, 2022 yılının ilk yedi ayında cevaplanan çağrı sayısının 90 milyon 808 bin 239 olduğu ifade edildi.

Bu personel sayısına göre 2022 yılının ilk yedi ayında ALO 182 randevu hattında çalışan bir kişinin 19 bin 935 çağrıya yanıt verildiği bilgisine ulaşıldı.

beyaz kod
Yorum (5)
buzdağı
23 bin buzdağının su üstü görünen kısmı. bi de görünmeyeni var, bu rakamın çok çok üstünde. hakaret,tehdit,aşağılama ,kötü benzetme, sizi boş yere öldürmüyorlar gibi laf çarpmalar. say allah say bitmez. en kritik hayati iş koluna çok zarar veriyor.tabii bu iş kolundan medet umanlara da...
22
Cevapla
2nci Mabeyinci
recep ivedik in "hani 300 çeşit balık vardı, 291 i nerede?" sorusu aklıma geldi........
6
Cevapla
A.İ
yani 1 günde koca türkiyede sadece 9 beyaz kod verilmiş:) o zaman biz dünyanın en medeni ülkesiyiz ve sağlıkta şiddet diye bir sorun yok
Cevapla
Arslan Kalay
beyaz kod verildiğinde sağlık çalışanlarının açık isimi ve fotoğrafı izinsiz olarak basinda verilirken hiç bir saldırganın ismi ve fotoğrafı verilmiyor. teşhir edilen, hedef gösterilen sağlık çalışanı oluyor. gerekçe ''henüz iddia, suçlu değil'' . peki suç kesinleşince basinda teşhir zorunlu olsun.
7
Cevapla
Dr Denizz
beyaz kod veriliyor ama keşke birde caydırıcı cezalar verilse.. !!
6
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir