Medimagazin logo

5 bin lira askerlik borçlanması ödemeyelim

Hükümetin açıkladığı bedelli askerlik memurları harekete geçirdi. Türk Sağlık-Sen askerlik görevini yapan memurların askerlik sürelerini 4 bin 500 lira ve 5 Bin lira arasındaki askerlik borçlanmasını yapmamak için Milli Savunma ve Maliye Bakanlığı’na başvuru yaptı.
5 bin lira askerlik borçlanması ödemeyelim
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yapılan başvurularda gerek memuriyeti sırasında askere gidenlerin, gerekse askerlikten sonra memuriyet başlayanların askerlikte geçen sürelerinin memuriyet derece ve kademelerinde değerlendirildiği belirtilerek, bu açıdan askerlik hizmetinin de memurluk olarak görüldüğüne dikkat çekildi. Başvuruda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanuna göre askerliğini erbaş, er ve yedek subay olarak yapan memurların aylıksız izinli sayıldığı belirtildi.
Kanuni bir mükellefiyet olarak yapılan vatan hizmetinde geçen süre zarfında çok cüz’i bir harçlık hariç er ve erbaşlara herhangi bir ücret ödenmemesine rağmen bu zaman zarfı için yüklü bir miktar prim ödemek şartı ile emeklilik süresine esas olarak kabul edildiğine dikkat çekildi. Başvuruda ayrıca yedek subay olarak vatani görevini yapanlardan emeklilik kesinti yapılması nedeniyle askerlik sürelerinin emeklilik süresinin hesabında dikkate alındığı belirtilerek bu durumun Anayasanın kanun önünde eşitlik hükmüne aykırı olduğuna dikkat çekildi. Başvuruda yer verilen yasal gerekçelerin göz önüne alınarak bir an önce hukuki çalışmanın başlatılarak memurlardan askerlik hizmetini er/erbaş olarak yapanların askerlik süresini kapsayacak şekilde ayrıca bir prim ödemeden hizmet sürelerinin emeklilik sürelerinin hesabında esas alınması istendi.


Başvuru ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Başkanı Önder Kahveci, “Askerlik hizmeti hukuki açıdan bir kamu hizmeti olarak değerlendiriyor. TBMM’den çıkacak yasal düzenleme ile 30 bin lira verenler hiç askerlik yapmadan askerlik hizmetini yapmış sayılacak. Askerliğini er veya erbaş olarak yapan memurlarımız ise askerlik hizmetinin emekliliğe yansıması için yaklaşık 4 bin 500 TL ile 5 Bin TL arasında para ödüyorlar, bir bedel veriyorlar. Bedelli askerliğin hayata geçeceği şu günlerde memurlarında bedelli talebi askerlikte geçen sürelerinin kendilerinden bir bedel alınmadan emekliliklerine yansıtılmasıdır. Umarız başvurumuz bir karşılık bulur ve memurların isteği yerine gelir.” dedi.

5
bin
lira
askerlik
borçlanması
ödemeyelim
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir