Medimagazin logo
Tıpta gelişen teknoloji ameliyat izlerini de sildi
Gelişen teknoloji ile bir çok ameliyatın vucutta iz bırakmadan yapılması sağlandı.
Tıpta gelişen teknoloji ameliyat izlerini de sildi
Özel Mediva Hastanesi Genel Cerrahi Doktoru Op.Dr. Salim Gümüş, "Tıpta açık ameliyat dönemini bitiren 'Laparoskopik' yöntemle safra kesesi, reflü, morbid obezite ve apandist ameliyatları vücutta iz bırakmadan yapılmaktadır." dedi.
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Özel Mediva Hastanesi Genel Cerrahi Doktoru Op. Dr. Salim Gümüş, "Tıpta açık ameliyat dönemini bitiren 'Laparoskopik' yöntemle safra kesesi, reflü, morbid obezite ve apandist ameliyatları vücutta iz bırakmadan yapılmaktadır." dedi.


Tıpta açık ameliyat dönemini bitiren yeni yöntemin faydaları ile ilgili bilgi veren Gümüş, söz konusu teknikle operasyon geçiren hastaların aynı gün taburcu olabildiklerine dikkat çekti. Açık ameliyat operasyonlarında, hastanın vücuduna beş ayrı noktadan neşter vurulduğuna dikkat çeken Op. Dr. Gümüş, laparoskopik yöntemde ise sadece göbek kısmından iki santimlik bir delik açıldığını belirtti. Laparoskopik yönteme aynı zamanda SILS adı verildiğini de hatırlatan Dr. Gümüş, bu yöntemle hastada hiç bir şekilde ameliyat izi kalmadığını vurguladı.

Tıpta yeni bir çığır açan yöntemin, hastaların kısa sürede iyileşmesinde başarılı sonuçlar verdiğini ifade etti. Gümüş, şöyle dedi:

"Cerrahların neşteri bir kenara bırakmasını sağlayan laparoskopik cerrahi, son yılda çok önemli gelişmeler gösterdi. Bir anlamda açık ameliyat dönemi bitti diyebiliriz. Tıbbın birçok alanında kullanılan laparoskopik cerrahide, şimdi de SILS (Single Incision Laparoscopic Surgery) 'Tek Delikten Laparoskopik Cerrahi' denilen yöntemle, vücuda tek delikten girerek ameliyatlar yapıyoruz. İzsiz cerrahi denilen bu ameliyat yönteminin yalnızca estetik yararı değil, hastaya sağladığı pek çok konfor var. Bu yöntemle ameliyat olan hastalar Ameliyat sonrası ağrı duyulmasının minumuma inmesi, kısa bir süre sonra hareket edebiliyor, hastanede kalış süresi vee işe başlama ile normal hayata dönüş kısalıyor. Tek kesikten yapılan laparoskopik cerrahide özel olarak geliştirilmiş tek bir port, bu portun içerisinden geçen üç veya dört adet giriş yeri olan ok kanallı bulunuyor. Aynı zamanda kendi etrafında 360 derece dönen, 90 derece kıvrılabilen laparoskopik el aletleri kullanılıyor."
 

sils
ameliyat izli
izsiz ameliyat
özel mediva hastanesi
salim gümüş
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300