Medimagazin logo

Sağlık Bakanı, ‘özel’e kaçan doktora ücret freni istedi

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (ÖHSAD) Başkanı Dr. Reşat Bahat ve icra heyetiyle geçen ay görüşen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Ben doktoruma 7-8 bin lirayı zor veriyorum. Ama siz 15-20 bin lirayla doktoru tahrik ediyorsunuz” diyerek ücretleri düşürmelerini istedi.
Kaynak: HÜRRİYET - Mesude ERŞAN
Sağlık Bakanı, ‘özel’e kaçan doktora ücret freni istedi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bakanın özel sektörle yaptığı bu görüşmeden mutabakat metni doğdu. Metnin ilk maddesinde, “Özel sağlık sektörüyle kamu hastanelerinde çalışan hekimlerin ortalama gelirleri arasında çok yüksek farklar olması, hekimlerin kamu ile özel sektör arasında geçiş yapmalarına ve personel dağılım cetveli dengesizliğine yol açabilir. Bu sebeple özel ve kamuyla üniversite hastanelerinde çalışan hekim gelirlerinde anormal farklar olmamalıdır” denildi.


Özele 1.000 doktor kadrosu
Akdağ, özel sektörden aldığı bu desteğe karşılık Şubat 2008’den beri yeni doktor almalarına izin vermediği özel hastanelere eylül sonuna kadar ek 1000 doktor kadrosu sözü verdi. Aynı görüşmede tam gün uygulaması konusunda destek sözü alan bakanlık bir jest daha yaptı. Doktorların tam tersine özelden kamu sektörüne geçmeyi tercih eden hemşireler için frene bastı. Mutabakata göre, özel sektörden kamuya hemşire geçişlerinde “makul süre” konarak, süre sonunda tayin sözü verildi.


Nitelikli doktor çok kazanır


OHSAD Başkanı Reşat Bahat, özel sektörde hekimlerin hak ediş sistemiyle çalıştıklarını belirterek şöyle konuştu: “Yaptıkları muayene ve ameliyatlardan yüzde 10-30 pay alırlar. Ancak özel hastaneye yeni gelen doktor 6-12 ay, hasta tutana kadar mağdur olmasın diye sabit ücret alır. Bir süre sonra hakediş sistemine geçer. Bakan bu ücretin 20-30 bin lira olduğunu sanıyordu. Biz de kendilerine bu ücretlerin sanıldığı gibi olmadığını, genellikle 10 bin lirayı bulmadığını söyledik. Çoğunlukla kamuda çalışan doktorlardan yüzde 20-30 fazla ücret veriyoruz. Biz daima kamudaki doktorun aldığı ücreti esas alırız. Nitelikli iş yapan doktorların ücretleri çok artar, her zaman tavan yapar. Bunu Sağlık Bakanlığı engelleyemez. Özel sektörde çok çalışan, çok kazanır. Bakanın sözünü ettiğim bu fiks ücretlerle ilgili bir tavsiyesi var. Ama rakam telaffuz etmedi. Bakanlığa sözümüzü doktor kadrosu karşılığında da vermedik. Derneğin yakında olağan kongresi var. Ben tekrar adayım. Bakandan, “Elimi güçlendirin” diye ben istedim.”

Maaşlar arasında büyük fark yok

İSTANBUL Tabip Odası Özel Hekimlik Komisyonu Sekreteri Dr. Kemal Özay, Sağlık Bakanlığı’nın temel politikasının, devlet hastanelerini kayırır gibi görünse de hekim emeğini daha ucuza getirmek anlamına geldiğini savundu. Özay, görüşlerini şöyle özetledi: “Zaten artık özel sektör ile kamu hastaneleri arasında çok büyük bir fark kalmadı. Özel tıp merkezlerinde uzman hekim sabit geliri ortalama 5-7 bin lira. Özel hastanelerde ise 5-10 bin lira. Devlette de doktor döner sermayeyle 5 bin lira dolayında maaş alıyor. Özel sektörde çalışan, çok hasta potansiyeli olan tanınmış donanımlı hekimler için özel bir takım farklılıklar var.”
 

sağlık
bakanı
‘özel’e
kaçan
doktora
ücret
freni
istedi
Yorum (77)
dr
sn.bakan neden dr ların aylık kazançlarına bir üst sınır getirme çabasından vazgeçmiyorsunuz? ve neden ulkedeki tüm dr ların hareket alanını sınırlamayı kendinize amaç edindiniz...hasta haklarına kimsenin birşey dediği yok, ama terazinin dengesini çoktan dr lar aleyhine çevirdiniz.
0
Cevapla
drsoapbrain
"Ben doktoruma 7-8 milyarı zor veriyorum; sen de verme" demiş sayın bakan...yahu daha 4 ay olmadı netevede 16-17 milyar alıyor diyordun; sayın başbakan da benzer şeyler diyordu...Nooldu 7-8e düştünüz?Binlerce hekim var ki sabit ödeme dışında döner almıyor artı başımızdakilerin kaprislerini yüzümüze çarpan hasta-hasta yakınlarının bıdbıdılarıyla uğraşıyor diye yazmıştım... Ben tabip odası seçimlerinde bakanlık arabasıyla dersanelerden öğrenci taşıyıp daha sonra hasta yakınlarından dayak yiyince "nerede bu bakanlık!!!" diye feryat eden ankaralı hekim arkadaşlarımın 16-17 milyar aldığını düşünüp rahatlıyordum demek ki onlar da değilmiş... SAHİ KİM BU 16-17 MİLYAR ALAN SB HEKİMLERİ???
0
Cevapla
metin okucu
Diğer devlet memurları ile ,özel sektörde aynı işleri yapanların maaşlarını da eşitlesenize.Her canlı bir gün hastalığı tadacaktır...
0
Cevapla
ht
yakında özelde çalışmamıza izin vermez. sayın bakan komünist rejime doğru gidiyor. özeldeki ücretleri de kendi belirleyecek ücreti düşürmeyenlere de kimbilir nasıl yaptırımlar uygular özel hastanelerde boyun eğer. çalışmayalım daha iyi. yazıklar olsun
0
Cevapla
mustafa Saraç
Doktora 7-8 bin lira veriyor olsalar herkes mutlu olur.ortalama 3500-4500 Tl'ye herkes talim ediyor. 5 yıl öncede kamuda '9000 TL ye çalıcak doktor bulamıyoruz'' deniyordu.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir