Medimagazin logo

"Özel sağlık kuruluşlarında iflaslar başlayacak"

Ege Özel Hastaneler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ulvi Ünal, "Özel Sağlık Kurum ve Kuruluş Yatırımları" hakkındaki kararın özel sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşları kısıtladığını, devlet kurumlarında ise böyle bir kısıtlamanın söz konusu olmadığını söyledi
"Özel sağlık kuruluşlarında iflaslar başlayacak"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
İZMİR (İHA) - Ege Özel Hastaneler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ulvi Ünal, "Özel Sağlık Kurum ve Kuruluş Yatırımları" hakkındaki kararın özel sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşları kısıtladığını, devlet kurumlarında ise böyle bir kısıtlamanın söz konusu olmadığını söyledi. Ünal, bu durumun devlet kurumları ile özel sağlık kuruluşları arasında haksız rekabet yarattığını savundu.

Ege Özel Hastaneler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ulvi Ünal, Sağlık Bakanlığı'nın geçen aylarda çıkardığı "Özel Sağlık Kurum ve Kuruluş Yatırımları" hakkındaki kararın özel sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşlar ile devlet kurumları arasında haksız rekabete yol açtığını öne sürdü. Bu kararın özel sağlık kuruluşlarını ek bina, yeni tıbbi hizmet birimi, sağlık çalışanı ve teknoloji yoğunluklu tıbbi cihaz ilavesi yapması gibi konularda kısıtladığını, devlet kurumlarında ise böyle bir kısıtlamanın söz konusu olmadığını, bu durumun devlet kurumları ile özel sağlık kuruluşları arasında haksız rekabet yarattığını savunan Ünal, Rekabet Kurumu'na gideceklerini kaydetti.

Sektörde yabancı sermayenin çok az olduğu konusuna da değinen Ünal, şunları söyledi: "Maalesef yabancı sermaye çok az. Körfez sermayesinin sağlık sektöründe çok ciddi girişimleri var. Şu anda birçok zincir hastanede yabancı ortaklık konuşuluyor. Ancak bu kaos ortamında yabancı sermaye fiyatları düşürmeye, hastaneleri ucuza almaya çalışabilir. Ama biz pabucu kolay bırakmayız."

Ünal, sağlık sektöründe hizmet veren kurumların bankalara ve satıcılara 3 milyar dolar civarında borçlandığını da sözlerine ekledi.

"Özel sağlık kuruluşlarında iflaslar başlayacak"
Ege Özel Hastaneler Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Özer Gürbüz ise, Sağlık Bakanlığı'nın, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) mensuplarının özel sağlık kuruluşlarındaki tedavileri için ödeyecekleri katkı payının yüzde 30 ile sınırlanması gibi uygulamalarının özel sağlık kuruluşları için sıkıntılar doğurduğunu anlattı. Özel sağlık kuruluşlarını zora sokan bu uygulamalar ve tüm dünyada yaşanan global ekonomik krizin etkisiyle birlikte Türkiye'deki özel sağlık kuruluşlarında iflasların başlayacağını öne süren Gürbüz, tıp merkezlerinin kapanmak üzere olduğunu dile getirdi. Gürbüz, şöyle konuştu:

"Ülkenin kaynakları bu şekilde heba olacak. Yabancı sermaye peşinde koşarken, kendi sermayemiz yok olacak. Kriz daha yüzünü tam göstermedi. İlerleyen zamanlarda kriz daha da belirginleşecek ve kıdem tazminatları, özlük hakları ciddi zarar görecek. Bu nedenle ya devlet özel sektördeki hastaneleri satın alsın, devlet adına çalışalım, sağlık hizmetlerini devletleştirmenin yolunu açalım ya da önümüzü açsınlar. Özelleştirmeye gidilecekse de bunun şartlarına uyun. Hem özelleştireceğim, hem de baskı yapacağım diyerek olmaz. Derdimiz yüzde 30, yüzde 50 değil ama lütfen sistemin kurallarını işletelim"

Gürbüz, tıp merkezlerinin yüzde 70'inin kapanacağını ve sektörde yüzde 40 oranında bir daralmanın meydana geleceğini öngördüklerini belirtti.

Ege Özel Hastaneler Derneği Genel Sekreteri Vecdi Türsen de, Sağlık Bakanlığı'nın özel sağlık kuruluşlarını sıkıntıya sokan uygulamaları nedeniyle özel sektörün kötüye gittiğini, problemin para değil, özel sektörün ayakta kalması olduğunu kaydetti. Sağlıkta dönüşüm sürecine başlandığında devletle işbirliğinde çalıştıklarını, her şeyin yolunda gittiğini belirten Türsen, uygulamalardaki bu değişimi anlayamadıklarını ve ortada kaldıklarını ifade etti.
"özel
sağlık
kuruluşlarında
iflaslar
başlayacak"
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir