Medimagazin logo

Özel hastanelere 'Simsar' darbesi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), özel hastanelerle yapılacak olan sağlık hizmeti satın alım sözleşmesini yayınladı.
Özel hastanelere 'Simsar' darbesi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

1 Ocak 2012’den itibaren geçerli olacak sözleşme kapsamında özel hastanelere, hastanelerde görev yapan bütün kadrolu, kısmi zamanlı hekimlerin SGK’ya bildirilerek tamamı üzerinden hizmet sunma zorunluluğu getirildi.
 
SGK, “2012 Yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Satın Alım Sözleşmesi”ni yayımladı. 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle geçerli olacak sözleşmeye göre, sağlık hizmeti sunucularına Kurumla sözleşme yaptığı branşlarda görev yapan bütün hekimleri üzerinden hizmet sunmak zorunluluğu getirildi.
 
Bu kapsamda hekimler sözleşme başvurusu sırasında Kuruma bildirilecek. Daha sonra göreve başlayacak hekimler ise göreve başlamadan 1 önce Kuruma bildirilmek zorunda olacak. Sağlık hizmet sunucuları bu bildirimler sırasında, hekimlere ait Sağlık Bakanlığı mevzuatı gereğince düzenlenen personel çalışma belgesi ile noter onaylı imza sirküsünü Kuruma eksiksiz olarak teslim etmek zorunda olacak. Teslim edildiği tarihi izleyen 5 gün içinde bu hekimler MEDULA’da aktif hale getirilecek. Hastaneler tarafından bildirilmediği tespit edilen hekim, personel çalışma belgesine istinaden MEDULA’da Kurumca re’sen aktif hale getirilecek.
 
İLAVE ÜCRET UYARISI
 
Özel hastanelere ilave ücret alınmayacak sağlık hizmetlerini ve alınacak ilave ücret oranını gösterir uygun olarak oluşturulacak bir levhayı hasta tarafından görülebilecek şekilde ilave ücretin tahsil edildiği yerlere asmak zorunluluğu getirildi. Hastanelerin sadece ilave ücret alınmayacak sağlık hizmetlerinde faaliyet göstermesi halinde, ilave ücret alınmadığını 50*50 cm’den küçük olmamak kaydıyla asacağı bir tabela ile duyurması zorunlu olacak.
 
ÖZEL HASTANELER SİMSAR BULUNDURMAYACAK
 
Özel hastaneler, Sağlık Bakanlığı'ndan izin alınmak suretiyle gerçekleştirilecek kampanya ya da tarama kapsamında check-up, tetkik, tahlil ya da tedavileri yapılan kimselerin isimleri ve T.C. kimlik numaraları liste halinde veya elektronik ortamda; kampanya başlangıç ve bitiş tarihleri ile birlikte kampanya ya da taramanın devam ettiği her ayı takip eden ayın 15’ine kadar Kuruma bildirecek.
 
Hastaneler ilgili mevzuata aykırı yersiz talep oluşturacak reklam ve tanıtım yapamayacak. Tespit edilen bu durumlar ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşlarına bildirilerek, gelen cevabi yazı uyarınca sözleşme ve Kurum mevzuatı çerçevesinde gerekli işlemler yapılacak.
 
Öte yandan, özel hastaneler ilgili mevzuata aykırı yersiz talep oluşturacak kampanya ya da tarama yapamayacak ve simsar ile benzeri yönlendirici personel bulunduramayacak.

özel
hastanelere
'simsar'
darbesi
Yorum (4)
Osman D
Tüm Dünya'da sağlık taramaları bir hastalığın toplumdaki sıklığını, değişimini araştırmak üzere, bilimsel ihtiyaçlar dahilinde ve etik kurullardan geçirilmiş projelerle yapılır. Sonuçları da bilimsel dergilerde yayınlanarak, konu ile ilgilenen doktorlar ve bilim çevrelerine duyurulur. Bizde ise özel hastanelerin yaptığı sağlık taramaları onlara hasta sağlamak ve SGK yı soymak adına yapılan şarlatanlıklardan başka bir şey değil. Simsarların ise zaten yasal hiçbir dayanağı yok. Pek fazla umudum yok ama kesinlikle her ikisi de yasaklanmalı ve tespiti halinde ağır yaptırımlar uygulanmalı. Saygılarımla.
0
Cevapla
rr
YİNE KUŞ ÇIKTI. "%70 ÜSTÜ FARK ALANI KAPATIRIM" DESENE. MAKSAT İŞ YAPIYO GÖRÜNMEK. ORTEZ VE PROTEZLERDE HALA EN AZ %40-50 KAZIKLANIYORSUN. BUNU ÖNLESENE. ORMAN YANIYOR BİZİMKİLER KURU ÇALILARI SÖNDÜREREK GÖZ BOYUYOR...
0
Cevapla
drhaso
çapsızların işi ancak bu kadar olur bakın ben söylüyorum 'KRAL ÇIPLAAAAK' herkes ona göre baksın olanlara
0
Cevapla
dec
Dostlar alışverişte görsün. Uyu sgk uyu. Özeller %70 üzeri farkla vatandaşı soyuyor siz kapatma yerine cüzzi cezalarla geçiştiriyorsunuz. Özel-SGK zevkü sefada, vatandaşada hesabı ödemek düşüyor.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir