Medimagazin logo

Hospitalium hastane projelerini erteledi

Bu ay içinde ikinci hastanesini Şişli'de açan Hospitalium Medical Group, 15 Şubat'ta yayımlanan ve özel hastenelerin açılmasına sınırlama getiren yönetmelik sonrasında Sarıgazi ve Küçükçekmece hastaneleri projelerini rafa kaldırdı
Hospitalium hastane projelerini erteledi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bu ay içinde ikinci hastanesini Şişli'de açan Hospitalium Medical Group, 15 Şubat'ta yayımlanan ve özel hastenelerin açılmasına sınırlama getiren yönetmelik sonrasında Sarıgazi ve Küçükçekmece hastaneleri projelerini rafa kaldırdı.

Hospitalium Medical Group Yönetim Kurulu Başkanı Abit Bakistanlı, "2009 yılını göremediğimiz için hiçbir hedef göremiyorum ve koyamıyorum" dedi.

Bakistanlı, 2 Kasım'da yayımlanan yönetmelikle de özel hastanelerin kadro ve teknolojik ilavelerinin bir sonraki yönetmeliğe kadar durdurulduğunu hatırlatarak, Hospitalium Şişli'nin bu süreçten önce bütün prosedürlerini tamamlayan ve açılışını gerçekleştirebilen şanslı hastanelerden olduğunu dile getirdi.

Yönetmeliklerden önce 2010'a kadar 30 milyon dolarlık yatırım planı yapan Hospitalium Medical Group, yeni hastane ve yurtdışında açacağı uydu klinik projelerini süresiz olarak erteledi. Grubun yeni dönem planı ise kurumsallaşma çalışmalarına hız vermek.

15 Şubat'ta yayınlanan yönetmelikle yeni hastane, özel dal ve tıp merkezlerinin açılmasına, ayrıca var olan hastanelerin branş eklemelerine kısıtlama getirildiğini aktaran Bakistanlı, Ekim ayında açıklanması planlanan özel hastanelerin de kadro ve teknolojik ilavelerinin 2 Kasım'da yayınlanan yönetmelikle, bir sonraki yönetmeliğe kadar durdurulduğunu hatırlattı.

"Bu, şu anlama geliyor: yeni özel hastanelerin açılmasının önü kapatılmış olup, var olanların da kendini geliştirme olanakları tamamen kaldırılmıştır" diyen Bakistanlı, sektörün en büyük sorununun yeni SGK ( Sosyal Güvenlik Kurumu ) yasası olduğunu söyledi.

İşten çıkarmalar kapıda
Bakistanlı tüm sağlık sektörünün yasadan olumsuz etkilendiğini vurgularken, "Özel sağlık sektörü hiç kredi kullanmazken, artık maaş ödemelerinde bile kredi kullanır hale geldi. Bundan sonra yeni özel hastanelerin açılacağını düşünmüyorum. Hatta bu konjonktür devam ederse muhakkak ki işten çıkarmalar olacaktır" dedi.

Sektörün de birlik halinde olmadığına dikkat çeken Bakistanlı, bunun en önemli nedeni olarak da paydaların eşitsizliğini gösterdi. "

Hakkari'deki hastane ile İstanbul'da ki hastanenin; hatta İstanbul'un farklı semtlerindeki hastanelerin paydaları aynı değil. A, B, C, D grubu hastaneler var, küçük hastaneler var, büyük hastaneler var, lüks hastaneler var. A ma artık hastanelerin teknolojileri arasında çok ciddi bir fark yok . Bana göre özel sağlık sektörü ulaştığı bu düzeyden daha ileri hiçbir noktaya gidemez" diyen Bakistanlı, kamu ile özel arasındaki makasın özel hastaneler aleyhinde daralacağını söyledi.

Referans

hospitalium
hastane
projelerini
erteledi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir