Medimagazin logo

Esansiyel tremor için ‘akıllı ses ötesi tedavisi’ denendi

Titreme hastalıklarında yeni teknoloji tedavi yöntemi olan ‘Akıllı Ses Ötesi Tedavisi (MRgFUS)’ Türkiye’de ilk defa Parkinson ve Hareket Bozuklukları Merkezi’nde (PARMER) uygulandı.
Kaynak: DHA
Esansiyel tremor için ‘akıllı ses ötesi tedavisi’ denendi
Prof. Dr. Andres Lozano
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Uluslararası çalışmalarına Medipol Hastanesi’nin Acıbadem’de yer alan yeni adresinde devam eden PARMER son olarak, yakın zamanda iş birliği gerçekleştirilen ekibin yeni isimlerinden Toronto Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Geçmiş Dönem Başkanı Prof. Dr. Andres Lozano’yu ağırladı. 

Prof. Lozano, PARMER ekibi ile birlikte Esansiyel tremor (titreme hastalığı) ve titremenin baskın olduğu Parkinson hastalığı için yeni teknoloji tedavi yöntemi olan “Akıllı Ses Ötesi Tedavisini (MRgFUS)” uygulamalarına başladı.

Yeni nesil tedavi yöntemi: MRgFUS

Konuya ilişkin açıklama yapan Prof. Dr. Lozano, “Akıllı Sesötesi Tedavisi (MRgFUS) ile yaşam kalitesini olumsuz etkileyen tremor (titreme) hastalığında oldukça yüz güldürücü sonuçlar alıyoruz. Cerrrahi müdahale gerektirmeyen, kesisiz, güvenli ve ileri teknoloji kullanımından yararlanan bir tedavi yöntemi olan MRgFUS ile kafa derisi üzerinden hedefe ulaşmak için yüksek yoğunluğa sahip 1.024 ayrı ultrason dalgası ile Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) yöntemi bir araya getirilerek, titremeye neden olan beyindeki hedef bölgenin etkisizleştirilmesi sağlanıyor” dedi.

MRgFUS uygulamalarının ardından Medipol Sağlık Grubu çatısı altında “Hareket Bozuklukları ve Fonksiyonel Nöroşirürjinin Bugünü ve Geleceği” ve “Hareket Bozukluklarında MRgFUS Tedavisinin Bugünü ve Geleceği” adlı iki farklı sempozyum düzenlendi. 

Prof. Lozano ve PARMER ekibi, söz konusu sempozyumun farklı saat dilimlerinde nöroloji hekimlerini ve öğrencileri ayrı ayrı ağırlayarak, MRgFUS ile tremor tedavisini, MRgFUS’un Hareket bozuklukları tedavisindeki yerini ve MRgFUS çalışma prensiplerini anlattılar.

akilli ses otesi tedavisi
titreme hastaliklari
esansiyel tremor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir