Medimagazin logo

Dünya Göz, Ankara çalışanlarına işaret dilini öğretecek

Dünyagöz Hastaneler Grubu, işitme engellilerin sağlık sektöründeki iletişim sorununu çözmek amacıyla sağlık çalışanlarına işaret dilini öğretmeyi hedefleyen ‘Konuşan Eller’ projesini Ankara’ya taşıdı. Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu işbirliğinde 21 Nisan’da başlayacak işaret dili eğitimlerine sağlık çalışanlarının yanı sıra işaret dili öğrenmek isteyen Ankaralılar da katılabilecek.
Dünya Göz, Ankara çalışanlarına işaret dilini öğretecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Yapılan yazılı açıklamaya göre, Dünyagöz Hastaneler Grubu, sağlık sektöründe işitme engellilerin iletişim sorununu çözmek amacıyla Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu işbirliğinde sağlık çalışanlarına işaret dilini öğretmek amacıyla İstanbul’da başlattığı Konuşan Eller Projesi'ni Ankara’ya taşıdı.
Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu üyesi eğitmenler tarafından ilki 21 Nisan’da Ankara Dünyagöz Hastanesi’nde yapılacak eğitimlere işaret dilini öğrenmek isteyen Ankaralılar da katılabilecek.
Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu Başkanı Ercüment Tanrıverdi, Dünyagöz Hastaneler Grubu’nun öncü olduğu Konuşan Eller Projesi ile işitme engellilerin hastanelerdeki iletişim sorununu çözmek adına atılmış önemli bir adım olduğunu belirtti.
Tanrıverdi, “Globalleşme ve iletişim çağındayız ama işitme engelliler hala diğer insanlarla iletişim sorunu yaşıyor. Türkiye’de 3 milyonu aşan işitme engelli insan var. Hastaneye gidiyorlar ama şikâyetlerini doktora anlatamıyorlar. Çocuğunun öğretmeniyle konuşamıyorlar. Polislere dertlerini anlatamıyorlar. Karşılarındaki sessizlik duvarını aşamıyorlar. Oysa onların sesi işaret dilinde. İşaret dili de Türkçe gibi ayrı bir dil.” dedi.

EĞİTİMLER 3 AY SÜRECEK
Eğitimlerin 3 aylık sürelerle devam edeceğini ifade eden Dünyagöz Hastaneler Grubu İcra Kurulu Üyesi Gülferi Yıldırım Öğün, projenin başlama amacını şöyle özetledi: “Dünyagöz Grubu olarak, hastalarımıza nitelikli sağlık hizmeti üretmenin yanı sıra toplumsal sağlığa katkı amaçlı projelerde de yer almaya özen gösteriyoruz. Özellikle hasta odaklı standartları oluşturan insan kaynaklarının çağdaşlığı, bilgiyi yönetme gücü, toplumsal yarar sağlama gibi kriterleri son derece önemsiyoruz. İşitme engellilerin yaşadığı iletişim problemini de bu çerçevede ele aldık.”

Hayatın pek çok alanında kendilerini ifade etmekte zorlanan işitme engelli insanların sağlık sektöründe yaşadıkları sorunları en aza indirmeyi hedeflediklerini kaydeden Ögün, “Hedefimiz, Nisan 2010 tarihinde Dünyagöz Hastanesi Ataköy Şubesi’nde pilot olarak başlayan projeyi tüm Türkiye’ye yaymak. Sağlık çalışanları işaret dili öğrenerek kendi kariyerleri adına iyi bir adım atmış olacaklar. Dünyagöz Ankara Hastanesi’nde verilecek işaret dili eğitimlerine isteyen vatandaşlar ücretsiz olarak katılabilirler.” diye konuştu.

dünya
göz
ankara
çalışanlarına
işaret
dilini
öğretecek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir