Medimagazin logo

Bir saatte en fazla 6 hasta görülecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SGK'nın özel hastanelerle yaptığı sözleşmenin yenilendiğini belirterek, “Özel hastanelere, aylık fatura bedelinin yüzde 20'sinden fazla cezai işlem yapılmayacak” dedi.
Kaynak: HÜRRİYET - Nuray BABACAN
Bir saatte en fazla 6 hasta görülecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında yapılan zirveden özel hastanelere, “Doktorlarınızın yüzde 80’i SGK’lı hastaya baksın” kararı çıktı. Bu karara göre, özel hastanedeki bir doktor günde en fazla 60 SGK’lı hastaya bakacak. Doktorların yüzde 20’si mesaiyi ücretli hastaya ayıracak.

ÖZEL hastane yöneticilerinin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’le yaptığı zirveden, anlaşmalı özel hastanelere SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) rahatlaması çıktı. Bundan sonra SGK’lı hastalar, anlaşmalı özel hastanelerdeki her branştaki doktorların tümünden değil, yüzde 80’inden hizmet alabilecek. Özel hastane doktorları, bir saatte en fazla 6 SGK hastasına randevu verecek.

Yüzde 20’si ücretli hastalara

Yapılan zirvede, özel hastanelerin ücret ödeyen hastalarla, özel sağlık sigortalı hastalara daha fazla zaman ayırmasına olanak sağlandı. Tüm branşlardaki tüm doktorlar SGK’lılara bakmayacak. Özel hastaneler, özel hastaları için doktorların yüzde 20’sini ayıracak. Yeni sözleşmeye göre, özel hastaneler SGK’lı hastalar dışındaki diğer hastalara daha fazla hizmet vererek, gelirlerini artıracak.

Günde 6 hasta bakacak

Özel hastane doktorları, bir saatte en fazla 6 hastaya bakacak. Bir hastaya düşen muayene süre ortalama 10 dakika olacak. Uluslararası otoritelerin bir hasta için öngördükleri ortalama 20 dakikalık muayene süresinin gerisinde kalındı. Sözleşmeye göre, özel hastane doktorları, bir günde ortalama 60 hastaya bakacak.

Faturadan takip yapılacak

SGK’lının özel hastaneden aldığı sağlık hizmeti tutarı, SGK’ya fatura edilecek ve hastaya yapılan işlemi gösteren belgenin hastaya verilmesi zorunlu olacak. Böylece hastalardan ilave ücret talep edilmesi ya da kuruma yapmadığı işlemleri fatura etme durumu ortadan kalkacak. 100 TL’nin altındaki tutarlar ise kişi isterse belge olarak verilecek.

web sitesinden zorunlu duyuru

Özel hastanenin SGK’lı hastadan fazla ödeme alması durumunda, uygulanan ceza da kademelendirildi. Hastane, bunu farkedip, vatandaşa geri ödeme yaparsa, uygulanacak cezada indirime gidilecek. Özel hastaneler buna ilişkin tüm bilgilerini web sitesine koyacak. SGK’lı bir hasta, sağlık hizmeti aldığı herhangi bir özel hastanede, hangi branşta, hangi işlemde, kaç lira ilave ücret alınacağını hem SGK, hem de özel hasteninin web sayfasından görebilecek.

SGK’ya aykırı işlemden doktor da sorumlu olacak

“2012 Yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Satın Alım Sözleşmesine” göre, SGK’ya yönelik usulsüz işlem yaptığı ve bu işlemin doktor hatasından kaynaklandığının ortaya çıktığı durumlarda, doktor da sorumlu olacak. Sorumluğu tespit edilen doktor, 6 ay süreyle SGK’lı hastalara bakamayacak.

Yeni uygulamayla SGK ile özel hastaneler arasında ortak belirlenecek bir tahkim kurulu uyuşmazlıklara bakabilecek. Herhangi bir özel hastaneyle SGK aralarında çıkabilecek bir uyuşmazlıkta kurum müfettişleri ve kurum doktorlarınca verilecek ceza, son işlem olarak uygulanmaktayken artık müfettiş raporları bile olsa özel hastanelere savunma ve itiraz olanağı getirildi.

Ayrıca, özel hastanelerle ilgili oluşabilecek herhangi bir cezai işlemde geçmişte yapılan sözleşmeyle yeni yapılan sözleşme arasında hastanenin lehinde olan hükümler uygulanacak. Örneğin bir hastane, eski sözleşmede bir işlem için 10 bin lira ceza ödemek zorunda ise bu yeni sözleşmede 5 bin lira ise işlem 5 bin lira üzerinden yapılacak. Özel hastanelerin kendilerine uygulanan tüm cezai işlemlerin bir defada ödenmesi yerine isterlerse özel hastanelere cezaları 12 aya kadar taksitle ödeme imkanı getirildi. Taksit tutarı aylık faturasının yüzde 25’inden aşağı olmayacak.

bir
saatte
en
fazla
6
hasta
görülecek
Yorum (15)
metin okucu
Tek bir satırda, vazgeçtim bir kelime özel çalışan doktorların lehine birşey yapsanız...ya sizi birgün biz tedavi edeceğiz,kaçış yok,konuşalım,belki severiz birbirimizi...
0
Cevapla
gss nedir
Tüm Türkiye genel sağlık sigortası kapsamına girdiğine göre ve henüz tamamlayıcı sigorta oluşturulmadığına göre sgk anlaşmalı kurum nasıl özel hasta kabul edebilir.
0
Cevapla
Atila Keskin
Devlet hastanesine müracaat eden hastalar 2.sınıf herhaldeki hastaya ayrılan zaman için bir sınır koymuyorlar.Yaptıklarının saçmalıklarıda böylece ispatlanmış oluyor.Allah akıl ve fikirden yöneticilerimizi eksik bırakmasın ne diyim başka...
0
Cevapla
konuk
Uluslararası otoritelerin bir hasta için öngördükleri ortalama 20 dakikalık muayene süresinin öneriliyor ve özel hastanelerde bir doktor 1 saatte 6 hasta bakacaksa, devlet hastanelerine başvuran hastaların suçu neeee.onlarda 1o dakikayı hak etmiyorlarmu.sağlık bakanlığı ,çalışma ve güvenlik bakanlığı bu konuda ne düşünüyor
0
Cevapla
ÖMER
polkinik saatleri 0900- 1600 arasıdır öğle arası saati de dahil olsa toplam 7 saat eder 1 saatte 6 hasta bakılırsa 7 saatte 7x6=42 hasta bakılabilir 0800-0900 arası ile 1600-1700 saatleri arası vizit yapılan saatlerdir
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir