Medimagazin logo

Bakandan özel hastanelere uyarı: Kapatılırsınız!

Çalışma Bakanı Dinçer, fahiş fark isteyen özel hastanelere "Kapatılırsınız" diyerek uyarıda bulundu
Kaynak: VATAN
Bakandan özel hastanelere uyarı: Kapatılırsınız!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, acil servis ve tedavi hizmetinde fahiş fark alan hastaneleri sert dille uyardı. Bakan Dinçer, "Hastanelerin cüzi şekilde para almalarına izin verdik. Bazı hastaneler bunu istismar ediyor. Hem vatandaştan hem de bizden para istiyorlar. Vatandaşlar kesinlikle o parayı ödemesin" dedi. Çalışma Bakanlığı, vatandaştan para aldığı halde Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) fatura çıkaran hastanelere direkt kapatma cezası veriyor.
 
ŞİKÂYET YAĞIYOR
 
Çalışma Bakanı Dinçer, bazı hastanelerin fark ücretini istismar ettiğini söyledi. Seçim gezilerinde sık sık özel hastanelerle ilgili şikayetlerin geldiğini belirten Dinçer, SGK tarafından belirlenen yüzde 30-70 fark ücretini aşan bazı hastanelerin hem vatandaşa hem de kuruma fatura çıkardığını belirten vatandaşları da uyardı: "Böyle bir fatura çıkarıyorlarsa siz de üniversite ya da devlet hastanelerine gidin. Bu tür ameliyatlar en iyi şekilde veriliyor. Biz hastanelerde cüzi bir oranda para alınmasına izin verdik. Öğrendiğim kadarıyla, hastalardan para isteyen bu hastaneler bir de devlete fatura kesiyor."
 
Farkı abartan hastanelere ceza
 
YAPILAN incelemelerde, özel hastanelerin cerrahi işlemler, gereksiz tahliller ve yatak ücretlerini abartarak fahiş faturalar düzenlediği ortaya çıktı. Bazı hastanelere 50 bin liraya kadar ceza kesildi. Bakanlık hem vatandaşa hem kurumdan para alanlara direkt kapatma cezası veriyor.
bakandan
özel
hastanelere
uyarı:
kapatılırsınız!
Yorum (12)
İG
Öyle ya. Bir muayene parası neyinize yetmiyor?
0
Cevapla
cerrah
Bu kapıyı biz açmadık, özel hastanelere niçin kızıyorsunuz ki? Bu uygulama 2007 yılında başlatıldığında hemen herkes böyle bir uygulamayı devletin kaldırabilmesi mümkün değil diye uyardı. Tabii ki halkın sağlık hizmetine kolay ulaşabilmesi önemli, ancak bir o kadar da önemli olan, uygulamanın sürdürülebilir olması. sonra özel hastaneye böyle bir yaptırım yapmaya hakkınız yok. "Özel" adı üstünde para kazanacak, vatandaş gitmesin, giderse de bedelini ödeyecek. Konu bu kadar basit. saygılar
0
Cevapla
drkimbıl
kapatma uyarısı kimler için???????
0
Cevapla
Nurettin Serinkan
Sağlıkta dönüşüm bıçak parasının adını katkı payı'na çevirmeye yaramıştır. Bıçak parasını şu anda özel hastaneler almaktadır. Hemde kamu imkanlarını kullanarak. Sağlıkta dönüşüm sadece hastadan alınan paranın adresini ve adını değiştirmiştir. Özel hastane ortaklarına bakılırsa çoğunda AKP li var. SGK dan parayı yani ödemeleri rahat alabilmeleri için mecbur ortak yapıyorlar. Yani sağlıktan para kazanmak için doktor olmana gerek yok .AKP li ol yeter .Doktorlar sana çalışsın. İşte Sağlıkta Dönüşüm .
0
Cevapla
dr.göz
Allah allah. Çok şaşırdım. Halbuki hastalar kolundaki bileziğini, ahırındaki öküzünü satmasın diye getirilmemişmiydi bu sistem?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir