Medimagazin logo

Bakan Çelik: Diyaliz ve kanser tedavilerine de fark talebi haklı bir talep

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sağlık Uygula Tebliği ile özel hastenelere yüzde 200'e kadar fark alma imkanı getirdiklerini hatırlatarak, diyaliz ve kanser gibi tedaviler için de bir çalışma yürüttüklerini ifade etti. Çelik, "Son zamanlarda özel sağlık kuruluşlarının yüzde 200 fark alma imkanını getirdik. Ortadaki yatırım farklılığından dolayı. Yani bir özel hastane ile kamu hastanesini bir tutmak doğru değil. Diyaliz ve benzeri kanser gibi branşlarda fark alma imkanı olmadığı için bu talep haklı bir taleptir. Biz artışla ilgili bilim kurumlarımızın arasında uzlaşıya hazırız. Diyaloglarımız devam ediyor. Onun için yetkili sivil toplum örgütü bakanlığa gelirse bir kez daha gözden geçirip var olan sorunu çözebiliriz." dedi.
Bakan Çelik: Diyaliz ve kanser tedavilerine de fark talebi haklı bir talep
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bakan Çelik, Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) Ekim ayı meclis toplantısına katıldı. Burada işverenlerin sorularını cevaplandıran Çelik, önemli değerlendirmelerde bulundu.

 

Diyalize fark ödenmesi ile ilgili bir soru üzerine Çelik, Sağlık Uygulama Tebliği ile çeşitli alanlarda cömertçe fiyat arttırdıklarını belirterek, “Sağlık giderlerimiz ilaç dahil 50 milyar lirayı bulmuş durumda. Bunun 15 buçuk 16 milyarı ilaç, gerisi tedavi hizmetlerine gitmektedir. Diyaliz bunun içinde son derece önemli bir alan. Kurum içerisinde bu fiyatları belirleyen bir komisyonumuz var. Komisyonun bu çalışmasını arkadaşlar yeterli bulmamış galiba. Bu konu değerlendirmeye devam ediliyor. Biz de mevcut fiyatların yeterli olmadığı görüşündeyiz. Ama bu yalnız diyaliz için değil, diğer alanlar içinde geçerlidir. Bunun için son zamanlarda özel sağlık kuruluşlarının yüzde 200 fark alma imkanını getirdik. Ortadaki yatırım farklılığından dolayı. Yani bir özel hastane ile kamu hastanesini bir tutmak doğru değil. Diyaliz ve benzeri kanser gibi branşlarda fark alma imkanı olmadığı için bu talep haklı bir taleptir. Biz artışla ilgili bilim kurumlarımızın arasında uzlaşıya hazırız. Diyaloglarımız devam ediyor. Onun için yetkili sivil toplum örgütü bakanlığa gelirse bir kez daha gözden geçirip var olan sorunu çözebiliriz.” diye konuştu.

bakan
çelik:
diyaliz
ve
kanser
tedavilerine
de
fark
talebi
haklı
bir
talep
Yorum (6)
cerrah tolga
radyoterapi ve kemoretapideb fark alan ankarada bile merkezler var .daha 3 ay olmadı 5000 tl istenildi bır yakınımdan .
0
Cevapla
a.s
Hiç haklı talep değil. Çünkü devlet hastanesinde personel maaşları toplam cironun %20 kadar yapmıyor. cironun %10 yatırım ve bina için ayrılsa fazlasıyla yeter. Yani aslında sadece %30 fark ile kamu ile eşit hale geliyor. Geriye kalan %170 sövüşleme parası oluyor.
0
Cevapla
postenflamatuar
Sular yavaş yavaş ısıtılıyor. Devlet hastanesine gider gibi özel hastaneye gidilecek deniliyordu. Şimdi kanser tedavisi ve diyaliz gibi "pahalı" tedavilere fark yolu sinyali verildi. bu tür şler önce sinyal ile olur. Şu an kırmızı ışık sinyli var yakında yeşil ışığa geçilir. Böyle lacağı belliydi en başından. Sarı öküzü sattırmam denilerek pazarlanan sistem sarı öküzü de sarı evi de sattıracak. Ben devlete üniversiteye giderim diyecek safniyetli meslektaşlarıma ve vatantaşlarımıza sağlık sistemini analiz etmelerini tavsiye ediyorum. Şehir hastaneleri faaliyete geçtikçe devlet hastaneleri kapatılacak ve tüm 2. basamak sağlık sistemi yani devlet hastaneleri "özel" olacaktır. Şehir hastanelerinin gerçek adı "özel şehir hastaneleridir" ama kurbağayı ürkütmememk için özel kelimesini kullanmıyorlar. Şehir hastanelerinin yasa ve çalışma yönetmeliklerine bakıldığında özel olduğu yazılıyor zaten. Devlet hastaneleri özelleştirilirse üniversiteye giderim diyen safniyetlilere yine hatıratayım ki üniversiteler ve eğitim araştırmalar tıpkı devlet hastaneleri gibi özelleştirilecek veya disfonksiyone edilecek, özel yolu açılacak. İşte o zaman sarı öküzü, sarı arabayı ve bazen de sarı evi satmadan diyalize giremeyecek, kanser tedavisi alamayacaksınız evinizde ölümünüzü bekleyeceksiniz. Bekleyebilirseniz tabiki.
0
Cevapla
x man
hoca muayenehanede alınca bıçak parası özeller alınca fark, katkı payı ... durmak yok yola devam... herkes layık olduğu şekilde yönetilir...
0
Cevapla
Dr
Doktor alinca bicak parasi, hastane patronlari alinca sorun yok.adinda adalet olan partiye yakisiyor mu?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir