Medimagazin logo

Zayıflamanın üç kuralı

Kaynak: SABAH
Zayıflamanın üç kuralı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Zayıflamak için üç aydır sıkı bir diyet yaptım ama ne yazık ki istediğim sonucu elde edemedim. Sağlıklı şekilde zayıflayabilmem için ne yapmam gerekiyor? B.D./Manisa
Bu tür yakınmalar diyet yapanlar arasında o kadar yaygın ki.... O nedenle hastalarıma her zaman söylediklerimi bir kez de sizin için tekrarlamak istiyorum.

SPORSUZ OLMAZ!
 Hangi rejimi yapıyorsanız yapın; ister saf protein yiyin, ister hiç yağ almayın hedefleriniz gerçekçi olmalı. Eğer "Ayda 10 kilo vereceğim" diye rejime başlar ve bu kilonun gerisinde kalırsanız, verdiklerinizi de görmez ve mutsuz olursunuz. Başlarken daha önceki deneyimlerinize göre bir sınır koyun kendinize ve ona ulaşmaya çalışın.
 Zayıflamak uzun soluklu bir süreçtir ve yazın denize girme mevsimi ile sınırlı değildir. O nedenle doğru beslenme kurallarından uzun süre taviz verilmemelidir.
 Ne zayıflamak, ne de sağlıklı bir yaşam sürmek sporsuz olmaz. Yapmaktan hoşlandığınız bir sporu hayatınıza dahil edin.

***

Güneş alerjisine ne yapılmalı?

Yaz mevsimi ve güneşlenmek herkesin rüyası ama benim kabusum çünkü güneşe karşı alerjim var. Bu sorun neredeyse her sene beni yatağa düşürüyor. Ne yapmalıyım? K.G./Konya

Güneş alerjileri bazen can sıkıcı boyutlara varabiliyor. Literatürde hayatı tehdit eden durumlar tarif ediliyor. Alerjiler; kızılötesi ısı ışınlarına değil de mor ötesi yani bronzlaşmayı sağlayan ışınlara karşı gelişiyor. Çoğunlukla vücudun direk ışınla temas eden bölgelerinde belirtiler görülüyor. Şikayetler hafif kızarıklıktan, yaygın ödeme kadar değişik şekillerde ortaya çıkabiliyor. Hafif kortizonlu pomatlar ve soğuk pansuman fayda sağlıyor. Ama yapılması gereken temel şey; güneş ışınlarından elden geldiğince kaçınmak. Kaçınmanın mümkün olmadığı zamanlarda ise yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalı.
***
Uçak korkumu nasıl yenebilirim?

Uçaklardan ve uçmaktan çok korkuyorum. Bu yüzden hayalini kurduğum yerlere ulaşmam hayatım boyunca mümkün olmayacak. Bunu yenmenin bir yolu var mı? S.F./Adana

Uçuş öncesi alınacak sakinleştiriciler, panik hissini engellemede yardımcı olabilir fakat gerçek çözüm davranışçı tedavilerdedir. Davranışçı tedavi teknikleri; bireyin hatalı olan davranışlarını düzeltmeyi amaçlar. Uçuş korkusunu yenmek için gruplar halinde yapılan uygulamalarda; uçağa benzer ortamlar yaratılarak insanların alışması sağlanır. Havaalanlarında uçak seyretmeye gidilir, kabine girilip oturulur ve uçuşu taklit edecek elektronik simulasyonlar kullanılır. Yorucu gibi görünmekle birlikte; çoğu kişi bu tedavi süreci sonrası uçmayı başarabilmektedir.

zayıflamanın
üç
kuralı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir