Medimagazin logo

Yenidoğan bebeklerin sağlıklı gelişimi için anne babalara öneriler

BSK Eskişehir Anadolu Hastanesi Çocuk Sağlığı Uzmanı Dr. Kadir Kırkgöz, yenidoğan bebeklerin sağlıklı gelişim göstermesi için yapılması gerekenlere dikkat çekiyor.
Yenidoğan bebeklerin sağlıklı gelişimi için anne babalara öneriler
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Anne babanın bebek bakımı hakkında bilgi edinmeli
Güvenilir bir çocuk hekimi ve dikkatle kaleme alınmış bir bebek bakım kitabı çok faydalı olacaktır.

Temizlik (hijyen) kurallarına çok dikkat edilmeli
 Örneğin yenidoğan bebeğe dokunmadan önce mutlaka ellerin yıkanması, bebeği kucağa almadan önce giysilerin temiz olmasına özen gösterilmesi, sigara dumanlı ve kapalı yerlerdeki kalabalık ortamlardan uzak durulması gerekir.

Bebeğin günlük olağan düzenine, normal zamandaki davranışlarına dikkat edilerek bunlardan farklı durumlar ortaya çıktığında bir sorun olabileceği düşünülerek araştırılmalı
Örneğin, her gün düzenli aralıklar ile anne sütünü emerek alan bir bebeğin halsiz ve emmeye ilgisiz görünmesi  bir rahatsızlık işareti olabilir.

Bebeğin sağlığı için önceden alınması gereken önlemler, nasıl giydirilmeli nelere dikkat edilmeli?

Düzenli olarak doktor kontrolüne götürülmeli, bu kontroller sırasında günlük rutinlerin (beslenme, idrar ve kaka çıkarma düzeni gibi), gelişim basamaklarının doktor ile birlikte gözden geçirilmesi, gerekli koruyucu aşıların yapılması, gereksiz ilaç verilmemesi (özellikle doktora danışmadan ilaç verilmemesi, süt veren annenin doktor bilgisi dışında ilaç kullanmaması) gereklidir.
Dünyada her yıl pekçok çocuk önlenebilir kaza ve zehirlenme gibi nedenlerle kaybedilmektedir.
Çocuk doktoru, sağlıklı bebek ve çocuk kontrolleri ve aşı uygulamaları sırasında aileleri temel koruyucu hekimlik konularında bilgilendirmelidir.  
Mevsime ve ortam sıcaklığına uygun, tam pamuklu, terletmeyen giysiler seçilmelidir. Sık görülen yanlışlardan biri de bebekleri gereksiz yere çok kalın giydirmektir. Eğer bebek zamanında doğmuşsa, bebeğin giysileri anne-babanınki gibi olmalı, bebek diye aşırı giydirilmemelidir. Oda ısısı 22-24˚C arası olmalıdır.


Anne-babanın bilmesi gerekenler nelerdir?

-Bebek hakkında herhangi bir önemli soru işareti olduğunda kaynaklarına ve doktorlarına başvurarak cevap aramak (konu-komşunun önerisiyle doktor bilgisi olmadan ilaç kullanmamak)
-Doktor ziyaretleri öncesi soruları not almak ve gerekirse cevaplar için not tutmak,
-Babanın anneye bebek bakımı konusunda yardımcı olmasının bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesi için çok değerli bir katkı olduğunu bilmek
-Bebeğin ayına göre hangi gelişme basamaklarının beklendiğine dikkat edilerek kazalardan koruyucu önlemleri almak.

yenidoğan
bebeklerin
sağlıklı
gelişimi
için
anne
babalara
öneriler
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir