Medimagazin logo

Yaşlılıkta beslenmenin önemi

Yaşlılıkta beslenmenin önemi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANTALYA (İHA) - Yaşlılığın nitelikli beslenilmemesi veya yetersiz beslenmenin sonuçlarının sağlığın üzerine olumsuz etkisinin kolaylıkla görüldüğü hassas bir dönem olduğunu bildiren Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Adem Bilgin, huzurlu ve kaliteli bir yaşlılık geçirmek için beslenmenin önemli olduğunu vurguladı.


Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Adem Bilgin yaptığı yazılı açıklamada, yaşlılıkta doğru beslenmenin kronik hastalıkların seyrini azaltıp hafiflettiğini, yaşam kalitesini arttırdığını, yaşlı grubunun çocuk, gebe, ergenlik, işçi grubu gibi risk altındaki bir grup olduğunu belirterek, yaşla birlikte tükürük salgısının, tat ve koku duyusunun, mide ve bağırsak fonksiyonlarındaki azalmanın, ilaç kullanımının, kronik hastalıkların, sosyo-ekonomik ve psikolojik durumun beslenmeyi etkilediğine dikkat çekti.


DÖRT BESİN GRUBU ALINMALI
Her yaş grubunda olduğu gibi bu yaş grubu da gün içinde her dört besin grubundan alması gerektiğini belirten Dr. Adem Bilgin, açıklamasında “Mide ve bağırsakların azalan çalışma hızı nedeniyle yiyeceklerin mideden bağırsaklara geçiş hızı azaldığı için öğün sayısı arttırılmalı ve yaşlılar altı öğün yemek yemelidir. Gün içinde alınması gereken besin grupları; ekmek ve tahıllı, süt ve sütlü ürünler, et, tavuk, balık, yumurta ve kuru baklagiller, sebze ve meyve grublarıdır. Yaşlı bireylerin günde en az 8-10 su bardağı su içmesi sağlanmalıdır. Yemeğe yardımcı olması amacıyla yemek yerken de su tüketilebilir. Yaşlılarda susama duygusu bozulduğu için susama hissi beklenmemelidir. Yaşlılarda çiğneme ve yutma güçlüğü olduğu için sebzeler pişmiş ve sulu yemek olarak tüketilmelidir. Meyveler tercihe göre rendelenmiş, pişmiş veya suyu sıkılmış şekilde kullanılabilir. Yaşlılıkta tatlı olarak sütlü tatlılar tercih edilmeli, baklava, tel kadayıf, pasta gibi ağır şerbetli tatlılar ve hamur işleri tüketilmemelidir. Bu yaşlarda hem azalan fiziksel aktivite hem de yavaşlayan metabolizma nedeni ile kilo almak kolay olduğu için boş kalori kaynağı olan kızartmalar, kolalı içecekler vb gıdalardan kaçınılmalıdır” ifadelerine yer verdi.


TAVUK VE BALIK TERCİH EDİLMELİ
Yaşlılıkta beslenmede, et türünde ağırlıklı olarak tavuk ve balığın tercih edilmesinin daha iyi olacağını belirten Dr. Bilgin açıklamasında, şu sözlere yer verdi:
“Tavuk ve balık kırmızı ete göre daha az kolesterol içerir ve çiğnenmesi daha kolay olan bir yumuşaklığa sahiptir. Kalp sağlığı ve tansiyonun normal seviyelerine düşmesinde olumlu etkisi olan balık mümkünse haftada en az iki gün tüketilmelidir. Tuz tüketimine dikkat edilerek azaltılması gerekir. Yaşlılarda tat ve koku alımı azaldığı için yemeklerde fazla tuz kullanılmaktadır. Tuz tüketiminin azaltılması iştahı kaçırabilir, tuz yerine çeşitli baharatlar isteğe bağlı olarak yemeklere katılabilir. Yemek hazırlanırken kızartılmamalı, yemekler suda, fırında veya ızgarada pişirilmeli, çiğneme ve yutma güçlüğü olanlar için yumuşak ve sulu şekilde hazırlanmalıdır. Örneğin et, sulu köfte olarak hazırlanabilir.”

yaşlılıkta
beslenmenin
önemi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir