Medimagazin logo

Yağ erirken selülit neden erimez?

Derinin altında bulunan ve iç organları çevreleyen yağ tabakası diyet ve egzersiz ile yok olurken, daha sert olan ve cildin su, bağ ve doku hasarından meydana gelen selülit kaybolmuyor.
Kaynak: SABAH
Yağ erirken selülit neden erimez?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Yağ dokusu vücudun birçok bölgesinde değişen oranlarda bulunur. Öncelikli olarak organlar için koruyucu bir kılıf oluşturur ve enerji deposu olarak işlev görür. Normal yiyecek alımınızı azalttığınızda; vücudunuz, otomatik olarak depolanmış yağ rezervini yakmaya başlar. Düşük kalorili diyetlerde birçok bölgeden yağ atılırken selülit öbekleri olduğu yerde kalır. Bugünkü yazımda size cildin katmanlarından bahsedeceğim: 
 
 
 Stratum corneum: Cildin en üst tabakasıdır. Ölü ve ölmekte olan hücrelerin lipid (yağ) bir zar ile bir arada tutulmuş halinden meydana gelir. Bu hücreler atıldıkça epidermisin altında yeni hücreler meydana gelir ve üstlerinde ne var ne yoksa iterek ilerler. Stratum corneum'un, evinizin çatısı olduğunu düşünebilirsiniz. Tıpkı çevresel hasarlara karşı koruma sağlayan bir kılıf gibi... 
 Canlı epidermis: Cildin üst tabakasıdır, stratum corneum ile altında bulunan cilt tabakasını birbirine bağlar. Ölmekte olan hücrelerin ihtiva ettikleri su miktarı gitgide azaldıkça stratum corneum'a doğru ilerler. Bu durum güneş ışınları ve diğer çevresel stres gibi yaklaşmakta olan hasar için önemli bir savunma yöntemidir. 
 
 
 
 Dermis: Vücudun yapı malzemesi olarak bilinen lifli materyaller ve diğer maddelerden oluşur. Bir bakıma vücudun geri kalan kısmını temsil eden daha küçük bir bölüm denilebilir. Kan damarları, sinirler, bağ doku, bezler ve tüy folikülü gibi daha küçük organellerin birleşiminden meydana gelir. Dermis, cilde esnekliğini verir. Sağlıklı bir dermis; sıkı bir cilt olarak, sağlıksız bir dermis ise sarkma ve kırışıklık olarak kendisini gösterir. Dermis şunlardan oluşur: Glycosaminoglycan (GAG) adı verilen maddeler; su tutma kabiliyetini geniş ölçüde etkileyen yarı katı maddelerdir. Kolajen ve elastin ise dermisin iskeletini oluşturur. Dermisin kerpiç bir ev olduğunu düşünecek olursak; yapı malzemesini oluşturan çamur; kolajen, elastin ise bütünü bir arada tutan saplı lifler olarak düşünülebilir. Kırışıklıkların direkt nedeni kolajen ve elastinin hasar görmesidir. 
 
 
 DERİ : Dermis tabakasının altında sıkışıp kalan, yakıt olarak yakılamayan yağdır. Üzerinde bulunan dermis ve epidermis hasar görür ve zayıflarsa bu yağlar kendini yüzeye doğru itecek ve selülit görünümü meydana getirecektir. 
 
 
 BAĞ DOKU TABAKASI: Vücut bileşenlerini birbirinden ayıran lifli materyaldir. Bir bifteği düşünecek olursak; bağ doku tabakası bifteğin yağı ile etini ayıran tabakadır. 
 
 
 NORMAL YAĞ: Fazla yediğinizde ortaya çıkar, egzersiz yaptığınızda ise yakıt olarak yakılır. Selülite yol açmaz. Vücudun her yerinde görülebilir ve sıkıldığında görünümü pürüzsüzdür. Selülitin aksine cildin içinde değil, altındadır. Vücut tarafından enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Normal yağın vücuttaki fonksiyonu kaslar, organlar ve iskelet sistemi için yumuşak ve sürtünmeyi engelleyici bir kılıf oluşturmaktır. Bu sebeple yumuşak ve şekilsiz olan yağlar, çevrelediği dokunun üzerinde çaba sarfetmeden kaymayı başarabilir. 
 
TEDAVİDE YAPILAN HATALAR NELER?
 
 
Cildin altında bulunan yağ, kasları kaplayan yağdır. Harcayacağınızdan daha fazla kalori aldığınızda; yağ birikme yapar ve bu yağlar ancak diyet ya da egzersiz yaptığınızda yok olur. Uyguladığınız diyet ya da egzersiz ne olursa olsun, kilo verdiğinizde vücut yağ oranınız düşer fakat ölçülebilir bir selülit oranı düşüşü gözlenmez. Bunun nedeni selülite yol açan yağların dermal tabakada hapsolması ve vücudun bu yağları yakıt olarak kullanmamasıdır. Selülit tedavilerinin çoğunun temel sorunu; sadece cilt ve deri altında tabaka oluşturan bağ dokulardaki yağları hedef almalarıdır. Bu yaklaşım işe yaramaz çünkü dermal tabakadaki yağ, normal yağın yanıt verdiği tedavilere aynı şekilde yanıt vermez. Selülit serttir ve değiştirilmesi güç şekillidir. Popüler görüşün aksine selülit vücuttaki fazla yağlar sonucu ortaya çıkmaz. Selülitin nedeni; su hasarı ile cilt hücrelerinin ve bağ dokunun zayıflamasıdır. 
yağ
erirken
selülit
neden
erimez
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir