Medimagazin logo
Uyku hapları erken ölüm nedeni olabilir
Uyku sorunu olanların kullandığı ilaçların, erken ölüme neden olabileceği açıklandı.
Kaynak: AA -
Uyku hapları erken ölüm nedeni olabilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kanada'nın Quebec eyaletindeki Laval Üniversitesi bilimadamlarından Genevieve Belleville'nin 12 yıl süren araştırması, The Canadian Journal of Psychiatry isimli bilimsel psikiyatri dergisinin son sayısında yayımlandı.


     Uzun ömürlü, yüksek gelirli, kronik sağlık sorunu olan, sigara içen ya da alkol alan gruplardan 12 bin kişi üzerinde çalışan Belleville'nin araştırmasına göre, uyku hapları ölüme neden olan etkenler arasında.


     Araştırdığı 12 bin kişi arasında uyku sorunu olup da hap kullananlardaki ölüm oranının, kullanmayanlara göre daha yüksek olduğunu kaydeden Belleville, uyku hapı alanların bünyesinin, parazit hastalıklarından kanser türlerine kadar bir dizi rahatsızlıkta, almayanlara oranla daha savunmasız kaldığına işaret etti. Belleville, araştırmasında, uyku hapı kullananların ilacı hangi sıklıkta aldıklarına ilişkin bilgi vermedi.


     Uyku haplarının şekerleme olmadığına dikkati çeken Belleville, her yıl yazılan milyonlarca uyku hapı reçetesine ilaveten, eczanelerde reçetesiz satılan uyumaya yardımcı ilaçların da aynı etkiye sahip olduğunu hatırlattı.

uyku hapları
erken ölüm
ilaç
yan etki
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300