Medimagazin logo

Sık tekrarlanan 'aft'lar ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor

- Acıbadem International Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Aytuğ: - "Aft'lar yılda 3 ataktan fazla geçiriliyorsa altta yatan nedenleri araştırmak gerekir"
Sık tekrarlanan 'aft'lar ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL (AA) - Acıbadem International Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Aytuğ, ağızda çıkan "Aft" ların ciddi hastalıkların habercisi olabileceğini belirtti.

Acıbadem açıklamasına göre Dr. Aytuğ, ortası beyaz, kenarları kırmızı, düğme şeklinde delinmiş görünen ve "aft" denilen ağrılı yaraların, en sık görülen ağız hastalığını oluşturduğunu kaydetti. Aytuğ, toplumda görülme sıklığı yüzde 20'yi bulan ve çıktıkları dönemde hastaların yaşam kalitesini son derece bozan aftların, birçok nedenden kaynaklanabileceğini, kimi zaman da hiç nedensiz ortaya çıkıverdiğini ifade etti.

"Aft"ın yılda 3 ataktan fazla geçirilmesi durumunda altta yatan nedenlerin araştırılması gerektiğine dikkati çeken Aytuğ, sık tekrarlayan aftların bazı ciddi hastalıkların ilk bulgusu olabileceğine işaret etti.

Behçet hastalığı, ülseratif kolit ve crohn hastalığı gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları, kan hastalıkları, romatizmal hastalıklar ve glutene hassas bağırsak hastalığının bu hastalıklar arasında yer aldığını dile getiren Aytuğ, ağrı kesicili antiseptik gargaralar, kortizonlu spreyler, antibiyotikli ağrı kesicili özel karışım gargaralar ve hiyaluronik asitli gargaralar kullanarak aft atağını geriletebilmenin mümkün olduğunu aktardı.

Karbonatlı suyun iyi bir antiseptik olduğunu vurgulayan Aytuğ, karbonatlı suyun özellikle ağız içi mantar tedavisinde veya önlenmesinde tercih edildiğini kaydetti.

Aytuğ, sık tekrarlayan aftların tedavisinde ayrıca sistemik ilaçlardan da yararlanılabileceğini ancak ağız içinde aft çıktığı dönemlerde baharatlı, C vitaminli, ceviz ve taze ananas gibi tahriş edici gıda tüketiminden uzak durmak gerektiğini ayrıca çok sıcak yemek ve çok sıcak içeceklerin yasak olduğunu da vurguladı.

aft
behçet hastalığı
ülseratif kolit
crohn hastalığı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir