Medimagazin logo

Safra kesesi taş neden oluşur?

Memorial Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölümünden Op. Dr. Akın: - "Düşük kalorili diyetlerle fazla kilo alıp vermek safra kesesi taşına yol açabilir"
Safra kesesi taş neden oluşur?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Düşük kalorili diyetlerle sık kilo alıp vermenin safra kesesi taşına yol açabileceği bildirildi.

Memorial Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölümünden Operatör Doktor Tolgay Akın, yaptığı açıklamada, toplumda sıklıkla kadınlarda görülen safra kesesi taşının, başta sarılık olmak üzere ilerleyen dönemde karaciğer yetmezliği ve safra kesesi kanserleri gibi ciddi hastalıklara neden olabildiğini bildirdi.

Safra kesesi taşlarının en sık olarak 40 yaş üstü kadınlarda ortaya çıktığını ifade eden Akın, "Herhangi bir belirti vermeden sessizce oluşabilir. İlerleyen dönemde ise karnın geneline yayılan, sırt ve omuza vuran şiddetli ağrılara yol açabilir. Bu şikayetler kimi zaman kalp krizi belirtileri ile karıştırılabilir. Bu nedenle doğru tanı konulması ve tedavinin buna göre şekillenmesi çok önemlidir" dedi.

Tedavi için vakit kaybedilmemesi gerektiğini, çünkü safra taşlarının ciddi komplikasyonlara yol açabildiğini belirten Akın, safra kesesi taşlarından laparoskopik cerrahi ile kurtulmanın mümkün olduğunu kaydetti.

Safra kesesinin en fazla görülen hastalığı olan taş oluşumunda kişinin yaşam tarzının oldukça etkili olduğunu ifade eden Akın, fazla kilolu, düşük kalorili diyetlerle sık kilo alıp veren, çok sayıda doğum yapmış, hareketsiz yaşam tarzına sahip kişilerin risk altında olduğunu, söz konusu hastalığın uzun dönemde kansere zemin hazırladığını bildirdi.

Akın, "Safra kesesi taşlarına doğru zamanda doğru tedavi uygulanmadığında, uzun dönemde safra kesesi kanseri ortaya çıkabilir. Kanser riski, safra kesesi taşı olan ve tedavi edilmeyen kişilerde, sağlıklı kişilere göre 7 kat fazladır" açıklamasında bulundu.

safra kesesi
safra kesesi taslari
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir