Medimagazin logo

Preply, Türkiye’nin istihdam zengini şehirlerini açıkladı

İşverenler artık yabancı dil arıyor! Türkiye’nin istihdam ve iş açığı potansiyelini konu eden ve Türkiye’nin iş imkanı açısından en zengin şehirlerini inceleyen yeni Preply raporu, işveren beklentilerine de ışık tuttu. Online yabancı dil kursları sunan Preply’nin yeni çalışmasına göre İstanbul, Türkiye’de istihdamın merkezi oldu
Preply, Türkiye’nin istihdam zengini şehirlerini açıkladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Avrupa’nın ikinci büyük işgücüne sahip olan Türkiye, imalat ve ticaret sektörleriyle istihdamda yeni rekorlar kırıyor. Neredeyse her büyükşehirde bu sektörlerde iş açığı varlığını korurken, istihdam ve işe yerleştirme rakamları da pozitif seyir izliyor. Online yabancı dil kursları platformu Preply, çalışanlara ipuçları sunan yeni incelemesinde Türkiye’nin istihdam şampiyonu şehirlerini ve Türkiye’de geleceğin mesleklerini inceledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren İŞKUR’un aylık ve yıllık istatistiklerini inceleyen online yabancı dil öğrenme platformu Preply, 34 milyonu aşkın işgücü nüfusuyla Avrupa’nın Almanya’dan sonra en büyük işgücüne sahip olan Türkiye’nin 2022 istihdam karnesini çıkardı. Çalışmaya göre 2022’de Türkiye genelinde 1,4 milyona yakın işe yerleştirme gerçekleştirildi. Bu rakamın 1,38 milyonunu özel sektör oluştururken, 17 bin işe yerleştirme de kamuda gerçekleştirildi. 

Türkiye’nin istihdam şampiyonları: İstanbul, Ankara, İzmir!

İstanbul, tarih boyunca olduğu gibi 2022’de de 234 bin 344 işe yerleştirmeyle Türkiye’nin en çok işe yerleştirme yapılan şehri. Dünyanın pek çok ülkesinden yoğun nüfusuyla eğitim, finans, turizm, ticaret ve iş dünyası merkezi olan İstanbul, iş açığının da en yüksek olduğu il.

İl bazında incelenen rakamlarla, İstanbul’u takip eden başkent Ankara, kamuda 11 bin 683 istihdamla Türkiye’nin en çok işe yerleştirme yapılan ikinci şehri oldu. İstanbul ve Ankara’yı sırasıyla İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Adana, Konya ve Mersin izledi.

Geleceğin meslekleri öne çıkıyor

İstanbul’da işverenler, bilgi ve iletişim sektörlerindeki istihdamın, teknolojinin gelişmesine bağlı olarak önümüzdeki 10 yıl içinde %28,4 oranında artmasını bekliyor. Benzer şekilde Ankara ve İzmir’de de artması öngörülüyor. Bu şehirler yüksek öğrenimini tamamlamış nitelikli göç alıyor ve Türkiye’de geleceğin mesleklerine de yön veriyor. İşverenlere göre önümüzdeki yıllarda en çok yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, bilişim personeli, siber güvenlik personeli gibi iş açıkları oluşacak, en çok bu kategorilerde çalışana ihtiyaç duyulacak.

 

Yabancı dil rekabet avantajı sağlıyor

İŞKUR tarafından yayımlanan işgücü piyasası verileri işverenlerin beklentilerini de vurguluyor. İşverenlerin beklentileri arasında iyi iletişim becerileri ve yabancı dil başlıkları öne çıkıyor. Zira her işletme bir biçimde uluslararası iş yapıyor. Ya uluslararası iş ortaklarıyla çalışıyor, ya küresel operasyonlar yönetiyor ya da ihracat gibi yollarla yurt dışına ürün ve hizmet satıyor. Bu da akıcı iş İngilizcesi konuşan veya mesleki dil yeterliliği olan çalışanlara duyulan talebi artırıyor. Pek çok büyük şirket dil tazminatı gibi yan haklarla çalışanlarının yabancı dil öğrenmesini de teşvik ediyor.

Sektör fark etmeksizin, yabancı dil öğrenmek çalışanlara işgücü piyasasında rekabet avantajı sağlıyor. Preply, kullanıcılarının dil konusundaki potansiyellerini açığa çıkarmak misyonuyla “50 dilde 32 binden fazla öğretmeni bir araya getiriyor. Bunu yaparken pratiği öncelemek, dil öğrenmenin sanıldığı kadar zor olmadığını vurgulamak ve herkesi dil öğrenmeye cesaretlendirmek için çalışıyor. Platformda özel İngilizce dersi, özel Fransızca dersi, özel İtalyanca dersi, özel Rusça dersi gibi pek çok seçenek bulunuyor. Başarılı bir kariyerin ön koşuluna dönüşen dil öğrenme ve profesyonel dil becerileri kazanma süreçleri, Preply’nin kullanıcı dostu platformu sayesinde kolaylaşıyor.

preply
yabanci dil
illere gore istihdam
ozel fransizca dersi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir