Medimagazin logo

‘Kıl dönmesinde’ ameliyatsız dönem

Van Özel İstanbul Hastanesi’nde, halk dilinde ‘kıl dönmesi’ olarak bilinen Pilonidal Sinüs hastalığında ameliyatsız dönem başladı.
‘Kıl dönmesinde’ ameliyatsız dönem
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Özel İstanbul Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Dr. Gökçe Aylaz, kıl dönmesinin özellikle kuyruk sokumu olmak üzere göbekte, kasıkta ve koltuk altında olabilen kılların cilt altına girerek yuva oluşturması olduğunu söyledi. Kıl dönmesinin daha çok oturarak iş yapan, cilt altı yağlı, kilolu insanlarda ve sırt bölgesinde aşırı derece kıllanma olan kişilerde daha fazla görüldüğünü ifade eden Aylaz, bunun da ameliyat ve ameliyat dışı olmak üzere iki türlü tedavisinin olduğunu kaydetti. Aylaz, “Kıl dönmesinde ameliyatsız tedavi olarak en sık fenol tedavisi uygulanmaktadır. İstanbul Hastanesi’nde de bu tedaviyi başarılı bir şekilde uygulamaktayız. Fenol tedavisinde işlem lokal anesteziyle gerçekleştirilmektedir” dedi.

Ameliyatın 20 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştiğini ve hastanın akabinde yürüyerek hastaneden taburcu olduğunu dile getiren Aylaz, “Ameliyatsız yöntemin ameliyat yönteminden oldukça fazla avantajları mevcut. Konforlu bir yöntemdir. Ameliyatlı yöntem yaklaşık bir saat kadar sürerken, bu yöntemle sadece 20 dakika sürüyor. Ayrıca ameliyatlı yöntemde hastanın narkoz alması gerekirken, bu yöntemde yalnız lokal anestezi yeterli olmaktadır. Bunun yanında ameliyatlı yöntemde hasta bir günü hastanede olmak üzere 15- 20 gün yatakta yatarken, ameliyatsız yöntemle işlemden yaklaşık 20 dakika sonra hasta yürüyerek hastaneden taburcu olabilmekte ve günlük aktivitelerine aynı gün dönüş yapabilmektedir” ifadelerini kullandı.Uygulamanın en önemli özelliğinin ise tedavi sonrasında herhangi bir ağrı ve sızının olmaması olduğuna vurgu yapan Aylaz, hastanın bir gün sonra işinin başına dönebildiğini sözlerine ekledi.

kil dönmesi̇
si̇nüs hastaliği
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir