Medimagazin logo

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılmalı?

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Belma Şahin, küçük kusurların enken yaşlarda giderilmesi gerektiğini söyledi. 
Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılmalı?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kulak ve burnun diğer organlarımız gibi vücudumuzda hem fonksiyonel hem estetik bir ünite olduğunu kaydeden Op.Dr.Belma Şahin, “Doğuştan ya da sonradan oluşmuş birçok değişik şekil bozuklukları görülebilir. Sıklıkla rastladığımız kulak problemi kepçe kulaktır. Bu estetik problemde estetik olmayan görüntü kulağın kafatası ile yaptığı geniş açıdır ve beraberinde kulak içi kıkırdak yapıların ve kıvrımlarının yokluğu ya da düzleşmesi kepçe kulak problemi ile birlikte görülebilir. Kepçe kulak düzeltme ameliyatları için en uygun dönem okul çağı öncesi yaşlardır. Psikolojik açıdan etkilenmemesi okul döneminde arkadaşları tarafından dalga geçme konusu edilmemesi açısından önerilir, tabii ki bu bir kural değildir. Kepçe kulak ameliyatı, hastane ortamında erişkinlerde lokal anestezi ile çocuklarda genel anestezi ile yapılır ve ortalama bir saat kadar sürer. Operasyon kulağın arkasından yapılır ve kulak kıkırdaklarının olması gereken kıvrımları için, içeriden kalıcı dikişler atılır. Kulak kepçesi doğru açıya getirilir ve kesi yeri alınmasına gerek olmayan gizli dikişler ile kapatılır” dedi.


Ameliyat sonrası hastanede kalmaya lüzum olmadığını dile getiren Op.Dr.Belma Şahin, “Kulak 2 gün boyunca bandajlı kalır. Ameliyat sonrası oluşan ödem yaklaşık on gün içinde çözülür. Kulağın son şeklini alması birkaç ay sürer. Kulağın görüntüsünde yapılan girişimler ile yalnız kulaktaki şekil bozukluğu değil, aynı zamanda kişinin psikolojik durumunda da belirgin bir düzelme gözlenir. Son dönemlerde uygun adaylar için lokal anestezi altında sadece ip ile kesi yapılmadan kepçe kulak düzeltilmesi yapılabilmektedir. Çok tercih ettiğim ve önerdiğim bir yöntem olmasa da avantajları ve dezavantajları hasta ile ayrıntılı konuşulup sadece kulak üst 1/3 lük kısımda kıkırdak kıvrımlarında düzleşme olan hastalarda yapılabilmektedir. Her kulak bu işlem için uygun değildir” diye konuştu.

estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi
kepçe kulak
op.dr.belma sahin
kepce kulak ameliyati
kepce kulak ameliyati ne zaman yapılmalı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir