Medimagazin logo

Kedi kısırlaştırma nedir? Süreç nasıl işler?

Kedi kısırlaştırma, hem erkek hem de dişi cinsiyetlerde yapılabilen süreçtir. Üremeyle ilgili organların cerrahi olarak alınmasıyla yapılan işlem sırasında kediye anestezi verilmektedir. Peki kedi kısırlaştırmada süreç nasıl işler?
Kedi kısırlaştırma nedir? Süreç nasıl işler?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Kedi kısırlaştırma, erkek ve dişi kedilerde farklılık göstermektedir. Kısırlaştırma maksadıyla erkek kedilerin testisleri alınmaktadır. Dişi kedilerde kısırlaştırma ise yumurtalıkların alınmasıyla yapılmaktadır. Her iki cinsiyetteki kedilerde yapılan kısırlaştırma esnasında anestezi kullanılmaktadır. Bu nedenle kedi kısırlaştırma operasyonu demek yanlış olmayacaktır. Ümraniye kedi kısırlaştırma sayfasını ziyaret ederek videolar ile süreci izleyebilirsiniz.

 Tıpkı insanlarda olduğu gibi kediler de anestezi verildikten sonra belli süre gözlemlenerek komplikasyon geliştirme durumuna karşı tedbir alınmaktadır. Veteriner hekim kararı ile operasyona başlandığında, süre erkek kedilerde kısa iken dişi kedilerde biraz daha uzun olmaktadır.

 Kedi kısırlaştırma operasyonunda, erkek kedilerin testisleri alındıktan sonra, yara yerine atılacak dikişlerle işlem bitirilir. Çoğu erkek kedi, operasyon sonrası aynı gün eve gidebilmektedir. Dişi kedilerde yumurtalıklar alındıktan sonra iç- dış dikişler yardımıyla kesi yeri kapatılır.

 Kedi Kısırlaştırma Nerede Yaptırılır?

 Veteriner kliniği veya hayvan hastanesinde kedi kısırlaştırma ameliyatı yapılabilir. Veteriner kliniğinin yeterli cihazlara, uygun steril ortama sahip olmasının yanında hekimin tecrübesine göre karar vermek önemli olan ince detaydır.

 Kedi Kısırlaştırma Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

 Anestezinin etkisi geçtiğinde kedi uyanacaktır. Ancak biraz hareketsiz, gayet sakin olacağından endişelenmeye gerek yoktur. Uyanır uyanmaz mama yemesi sakıncalıdır. En az 4 saat sonra, kuru mama verilerek beslenmelidir.

 Yüksek aromalı mamalar vermek önerilmemektedir. İlk zamanları biraz iştahsız olması normal iken, 48 saat geçmesine rağmen hala mama yemiyorsa veterinere bilgi verilmelidir. Ayrıca operasyondan sonra kusması normal bir durumken,  fazla olursa yine vakit kaybetmeden veterinere bilgi verilmelidir.

 Yara yerinin kapanmasına kadar geçen süreçte, koşması, sıçraması, merdiven inip çıkmaya çalışması engellenmelidir. Biraz daha fazla ilgi, şefkat göstermek iyileşme sürecinde kediye iyi gelecektir. Dikişlerin olduğu bölgede enfeksiyon belirtisi olması halinde veterinere danışılmalıdır.

 Enfeksiyon oluşmaması amacıyla yara yeri pansumanı düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Kedinin yara yerini yalamak isteğine engel olmak amacıyla yakalık kullanılması fayda sağlayacaktır. Kedinin sık kullandığı yerler veya minderin temiz tutulması, enfeksiyon kapmasına engel olacaktır. Kedi kısırlaştırma ameliyatı sonrası iyileşme süresi ortalama 1- 2 haftalık süreçtir.

 Kedi Kısırlaştırma Yaşı Nedir?

 Kedi kısırlaştırma operasyonu için en uygun dönem ergenlik çağıdır. Bu zaman hem erkek hem de dişi kediler açısından ideal zaman kabul edilmektedir. İlk kızgınlık süreci tespit edilip hemen ardından kısırlaştırılması güzel bir zamanlama olacaktır. Kedide meydana gelen değişiklikler gözlemlenerek ergenliğe girdiği anlaşılabilmektedir. Veteriner hekime danışarak yardım alınabilmektedir.

 Kediden kediye ergenliğe girme zamanı farklılık göstermesi nedeniyle belli bir aydan sonra demek doğru bilgi olmayacaktır. Kedinin sürekli olarak bir yerlere sürtünme isteği, oyun oynarken poposunu havaya kaldırması ve huysuzluk halleri kızgınlık dönemine girdiğine işaret eden belirtilerdir.

 Kedi kısırlaştırma yaşı hakkında doğru olduğu sanılan ancak yanlış olan bilgi, altı aylık yavruya yapılan operasyonun hatalı olduğudur. Süre bizim gözümüzde çok erken gibi görünmesine karşın, kedilerin anatomisinde üreme yapabilecek gelişimi sağladığını gösteren süredir.

 Kedi Neden Kısırlaştırılmalı?

 Kedi kısırlaştırma sonrası, ortaya çıkan avantajları incelemek, neden kısırlaştırılmalı sorusuna cevap verecektir.

  • Kedilerin kısırlaştırılması sonrası daha sakin, hatta uyumlu hale geldikleri gözlemlenmiştir. Herhangi bir kızgınlık dönemi veya çiftleşme arzusu olmadığından, diğer kedilerle kavga etmesi çok azalacaktır.
  • Cinsel yolla bulaşan virüsler kedilerde de vardır. Virüs veya enfeksiyon yaşanmasının önüne geçilmiş olacaktır.
  • Erkek kedilerde testis kanseri veya tümörü, dişi kedilerde ise yumurtalık ve meme kanseri riski olmayacaktır.
  • Dişi kedilerde sık gebelik sebebiyle oluşan sağlık sorunları riski ortadan kalkacaktır.

Yukarıda sayılan avantajlar nedeniyle kedi kısırlaştırma sağlıklı, aynı zamanda da mantıklı verilmiş karar olarak değerlendirilebilir. Evcil sahibinin karar verirken, kedi nüfusunun artmasını isteyip istemediğini sorgulaması gerekebilecektir.

 Kedi Kısırlaştırma Sonrası Davranışları Nasıl Değişir?

 Kedinin ergenlik çağına girmesiyle, çiftleşme isteği hareketlerine belirgin olarak yansıyacaktır. Çiftleşme olmaması, kedinin huysuz ve mutsuz davranışlar sergilemesine yol açacaktır. Ancak kısırlaştırma sonrasında bu isteğin kalmaması sakin ve huzurlu olan ev ortamı sağlayacaktır.

 Çiftleşme isteğinin başka sonucu olarak evden kaçma veya başka kedilerle kavga etme durumları gelişmektedir. Kısırlaştırma operasyonu sonrası kedinin saldırgan ve kavgacı hali ortadan kalkacaktır.

 Kedi kısırlaştırma sonrası iştahta artış, hareketlerde azalma şeklinde görülen davranış değişikliğine bağlı olarak kilo sorunları oluşabilir. Kısır kedilere özel üretilen mamalar tercih edilerek belli bir diyet çerçevesinde beslenmelidir. Ne eksik beslenme ile gelişim geriliği, ne de aşırı beslenme nedeniyle fazla kilo istemeyen durumlardır.

 Kedi Kısırlaştırma Fiyatları Ne Kadar?

 Kedi kısırlaştırma ameliyatında dişi ve erkek kediler için yapılan işlemler arasındaki farklılık nedeniyle fiyatlandırma cinsiyete göre değişmektedir. 2022 yılında dişi kedilerin ameliyat masrafları kapsamında 1250- 1500 TL civarı ödeme istenmektedir. Erkek kedilerin operasyon masrafı ise 800-1100 TL civarı rakamlar olarak karşımıza çıkmaktadır.  Bunlara ek olarak ilaç ve anestezi gibi ücretler çıkabilmektedir. Kedi kısırlaştırma güncel fiyatlar için Petopia veteriner kliniğini arayıp bilgi alabilirsiniz.

 Kedi Kısırlaştırma Riskli mi?

 Her anestezi ile yapılan müdahale belli oranda risk taşımaktadır. Kısırlaştırma kapsamında yapılan müdahale anestezi altında yapıldığından, kedilerde çok nadir oranlarda komplikasyonlar gelişebilmektedir.

 Operasyona 12 saat kala kedinin beslenmesine müsaade edilmemesi, anestezinin etkilerinden korumak maksatlıdır. Bu sürelerin evcil sahibi tarafından takibi doğru şekilde yapılmazsa, risk yüzdesi artacaktır.

 Kısırlaştırma maksadıyla dişi kedilerde yumurtalık, erkek kedilerde testislerin alınması, sağlık problemleri yaşanmasına sebep olan durum değildir. Ancak dikiş atılan yara yerinin olması, iyileşme tamamlanana kadar enfeksiyon riskinin olduğu anlamına gelmektedir. Düzenli pansuman yapılması, enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Kedi kısırlaştırma hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

 

kedi
kisirlastirma ameliyati
kedi kisirlastirma fiyatlari
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir