Medimagazin logo

Kalp sağlığı için fazla para harcamaya gerek yok

Kalp sağlığının korunmasının, ilaçlara ve bazı besinlere para harcamak yerine düşük yağ profilli, sebze ağırlıklı beslemeyle de gerçekleştirilebileceği bildirildi.
Kaynak: MİLLİYET
Kalp sağlığı için fazla para harcamaya gerek yok
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Kalp sağlığının korunmasının,  ilaçlara ve bazı besinlere para harcamak yerine düşük yağ profilli, sebze  ağırlıklı beslemeyle de gerçekleştirilebileceği bildirildi. 
 
Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Nezihi Küçükarslan, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada her gün koroner kalp hastalıkları  nedeniyle binlerce kişinin bireysel olarak, ayrıca ülkelerin de korunma ve tedavi  için harcadıkları ilaç paralarının, inanılmaz rakamlara ulaştığını söyledi. 
 
Araştırmaların, beslenme ve yaşam şekli düzenlemesinin bu hastalıkları  tamamen geriye çevirebildiği veya önlediği, hastanın yaşam kalitesini artırdığı  yönünde olduğuna dikkati çeken Küçükarslan, dolayısıyla da bu durumla hastaların  kullandıkları kan yağı düşürücü, tansiyon regülasyonu sağlayan ilaçların  azalmakta olduğunu belirtti. 
 
Küçükarslan, koroner kalp hastalıklarından korunma veya tedavisi için  yapılan pek çok araştırma olduğuna değinerek, şöyle konuştu: 
 "Araştırmalar, yağdan fakir sebze ağırlıklı Diyetleri önermekle  beraber, günümüz tıbbı, besin değeri zengin, düşük yağ profilli vejetaryen diyet  şeklini tavsiye etmektedir. Düşük yağ profilli sebze ağırlıklı beslenmenin kötü  kolesterol oranını düşürerek damar içi yağ plakları oluşumunu engellediği, sonuç  olarak kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını durdurduğu yönündedir. Son  yılların çalışmaları göstermiştir ki besin değeri zengin, düşük yağ profilli  vejetaryan diyetleri ile diğer beslenme şeklinden iki kat daha fazla kötü  kolesterol kan seviye düşüklüğü sağlanmaktadır." 
 
"Protein ihtiyacı kırmızı et yerine beyaz etten giderilebiliyor" 
Sebze ağılıklı diyetlerin yüksek besin değerinin özellikle konsantre  besin değeri yüksek bitkisel ürünlerden geldiğini ifade eden Küçükarslan,  "Fındık, kabak çekirdeği, bezelye, mantar bunların başında. Bu beslenme şekli  protein ihtiyacının kırmızı et yerine balık, tavuk, yumurta, yoğurt gibi  ürünlerden sağlanmasını istiyor ama ağırlıklı beslenme yine yüksek enerji  konsantreli besinler" diye konuştu. 
 
Prof. Dr. Küçükarslan, bu besinlerle bol sebze meyve ile bezenmiş  bitkisel yağlarla yapılmış yemeklerin kalp sağlığını koruduğunu dile getirdi. 
 
Bu yemeklerin mevcut kan yağı yüksekliklerinde de iyileştirici tarzda  etki ettiğini vurgulayan Küçükarslan, şunları kaydetti: "Unutmamak gerekir ki doktorunuz gerekli gördüğü zaman önerilen  ilaçlar da muhakkak kullanılacak diye ekliyor. Kalp sağlığını korumanın yolu  marketlerde alamadığınız, ulaşamadığınız süslü ambalajlarda değil, bakkaldan  aldığınız bir kilo domates ve bunun gibi kolay ulaşılabilecek doğal ürünlerde,  sigarasız ortamlardadır. Hemen ön bahçemizde yetişen, mis gibi kokan nane,  maydanoz gibi ürünler de bunların içerisinde yer almaktadır." 
kalp
sağlığı
için
fazla
para
harcamaya
gerek
yok
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir