Medimagazin logo

Jinekolojik hastalıklara dikkat!

Anadolu Sağlık Merkezi’nden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Zeynep Yılmaz, kadınların sık karşılaştığı jinekolojik hastalıklar ve bunların tedavileri hakkında bilgi verdi
Kaynak: MİLLİYET
Jinekolojik hastalıklara dikkat!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Adet düzensizlikleri: Genellikle ilk âdet, 12-13 yaşlarında görülür. Normal şartlarda ilk kanamayı takiben iki yıl içinde kanamalar düzene girer. Menopoza yaklaşıncaya kadar da bu düzen devam eder. Bu dönemlerdeki düzensizliklerde anormallik görülmezse tedaviye gerek duyulmaz. Ancak beklenmedik zamanda ortaya çıkan, düzensiz, leke tarzında veya uzun süreli kanamalar mutlaka araştırılmalı. Menopoz döneminden sonraysa miktarına bakılmaksızın görülen her türlü kanama çok önemli.  
‘Sık âdet görme’, ‘seyrek âdet görme’, ‘hiç âdet görmeme’, ‘âdet ortası kanamalar’, ‘âdet sırasında aşırı ya da az kanama’, ‘âdet süresinin uzun ya da kısa olması’ gibi üreme çağındaki düzensizliklerde önce gebelik olasılığı akla gelmeli. Bu yoksa hormonal sebeplere yönelik araştırmalar yapılmalı.
 
Myomlar korkutmuyor
İyi huylu ‘myom’ adı verilen urlar, hormonal etkilerin dışında kanama düzensizliklerinin en sık sebepleri arasında kabul edilir. Rahim içindeki zarın normalden fazla gelişmesi de kanamalara yol açarken, bu zarın özellikle ileri yaşlarda aşırı olarak gelişmesi gözlem altına alınmayı gerektirir.
 
Cinsel temastan sonra meydana gelen  kanamalarsa ön planda rahim ağzındaki lezyonları düşündürür.  Kanama olsun veya olmasın düzenli aralıklarla yapılan ‘smear taramaları’ kadın sağlığı açısından önem taşır. Eğer şüpheli bir duruma rastlanırsa, yardımcı tanı yöntemleri kullanılır. Bu amaçla biyopsi alınarak  patolojik değerlendirmeye başvurulur. Bu  biyopsiler, daha çok dış genital bölge, rahim ağzı ya da endometrium adını verdiğimiz rahim iç zarından alınır. Kanamanın neden kaynaklandığı ortaya konunca da tedavisi planlanır.
Vajinal akıntılar: Kokusuz, saydam, renksiz, âdetin belirli zamanlarına göre miktarı artıp azalan akıntılar, normal kabul edilir. Enfeksiyona bağlı akıntıların belirtileriyse; renkli, kokulu ve rahatsız edici miktarda görülmesi. Bakteri, mantar ya da parazit kökenli bu akıntılar; gri, sarımsı gri ya da yeşil renkli olup, yanma ve kaşıntıyla ortaya çıkar.  
 
Tedavisi, ağızdan alınan ilaçlar, fitil veya kremlerle yapılır. Kadının hijyen eğitimi alması da gerekir. Çünkü yanlış hijyen eğitimi, bu tip enfeksiyonların tedaviye dirençli olmasına yol açar.   Bel soğukluğu enfeksiyonları, üst genital yollarda yapışıklığa yol açıp kısırlığa neden olabilir. Karın iç zarını da iltihaplandırıp ‘pelvik iltihabi hastalık’ adı verilen, kasık ağrısı ve kısırlık şikayetlerine neden olan tekrarlayıcı nitelikteki sorunun en önemli nedenleri arasında kabul edilir. Bu gibi durumlarda eşle birlikte antibiyotik tedavisi uygulanmalı.
 
Kasık ve bel bölgesindeki ağrılar: Bu ağrılar, genital organlara bağlı olabildiği gibi idrar yolları, mesane ve bağırsaklarla da yakın ilişkilidir. Ağrı şikayetini değerlendirirken bu sistemleri göz önünde bulundurmak gerekir. Özellikle sık idrara çıkma, gece idrara kalkma ve idrar yaparken duyulan yanma hissi, bölgeye ait hastalıkların en önemli belirtileri arasında.Ağrılar, akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Ani başlayan ağrılar şiddetli olmalarıyla kendini gösterir. Nedeni; karın içinde ortaya çıkan bir kanama, yumurtalıklarda kist, tümör veya yumurtalığın kendi etrafında dönerek beslenme- sinin bozulması, dış gebelik olabilir. Bu durumlarda tedavi büyük oranda cerrahi yöntemlerle yapılır.
 
Kronik ağrılarsa; rahimdeki pozisyon değişiklikleri, pelvik iltihabi hastalıklar ya da endometriozis adı verilen, rahim içindeki zarın karın boşluğunda odaklar şeklinde bulunmasıyla ortaya çıkmasıyla meydana gelir. Bu ağrılar, bir bulguya rastlanmazsa basit ağrı kesicilerle baskılanır.  Uzun süreli ağrılarda laparoskopiyle karın içine girilir. Gerekirse rahime gelen sinirler kesilip ağrı önlenir. Genç kızların yüzde 60’ında görülen âdet ağrısının kalıcı bir tedavisi yok ama âdet döneminde kullanılan ağrı kesici ilaçlar ya da doğum kontrol haplarıyla başarılı sonuçlar alınır.

jinekolojik hastalıklar
kadın hastalıkları
akut
hijyen
zeynep
olmasın
anadolu
menopoz
beslenme
kısırlık
olabilir
genellikle
antibiyotik
doğum kontrol
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir