Medimagazin logo

Güneşin zararlarına karşı önleminizi alın!

Sıcakların iyice bastırdığı şu günlerde hemen herkes tatile gidip iyice bronzlaşma hayali kuruyor. Ama dikkat! Güzel bir tene sahip olmak için uğraşırken, güneşin zararlı etkilerine karşı savaşmayı da unutmamalı
Kaynak: SABAH
Güneşin zararlarına karşı önleminizi alın!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yazın bronz bir tene sahip olmak için saatlerce güneş altında yatmaya çekinmiyoruz. Ama güneşin cilt kanserine davetiye çıkardığını ve bu kanser türünün kadınlar arasında hızla yayıldığını unutmamak gerekiyor. Cosmopolitan dergisi, daha kaliteli ve sağlıklı bir bronzluğa kavuşmanın yollarını araştırdı...
 Yaşım 30'un altında, cilt kanseri endişesi taşımalı mıyım? Güneş hasarının yüzde 80'i, 18 yaşınızdan önceki dönemde gerçekleşiyor. Eğer çocukluğunuzdan beri vücudunuzda güneş yanığı sonrasında su toplayan bölgeler olduysa, cilt kanseri riskiniz yüksek olabilir.
 Güneş koruyucu ürün açıldıktan sonra ne kadar kullanılmalı? Bir önceki yazdan kalan yarım şişe güneş ürününü atmaya genelde kıyamayız. Fakat bu tarz ürünler açıldıktan sonra birkaç ay içerisinde özelliklerini yitiriyorlar. Dolayısıyla kullanmanızın da pek bir anlamı kalmıyor.

BİR ÇAY KAŞIĞI!
 Organik güneş koruyucu kullanmanın avantajları nelerdir? Organik güneş koruyucularının içeriğinde bulunan çinko ve titanyumdioksit, cildin yüzeyine yerleşerek güneş ışınlarını yansıtır fakat epidermise kadar emilemez. Bu sayede hassas cilt yapısına sahip kişilerde bile alerjik reaksiyonlara neden olmayan organik güneş koruyucuları, kızarma ve kaşıntılardan yakınanlar tarafından da tercih ediliyor.
 Güneşlenmeye çıkmadan önce ne kadar güneş koruyucu kullanmalıyım? Yüzünüze, boynunuza ve kollarınıza yarımşar çay kaşığı; göğüs, karın, sırt ve bacaklara ise birer çay kaşığı kadar güneş koruyucu uygulamanız yeterli olacak. Tabii suya girip çıktıktan sonra işlemi yenilemeyi asla unutmayın.
 Güneş sonrası ürünler gerekli mi? Hem de hayati düzeyde gerekli. Özellikle de aloe, E, C vitamini gibi antioksidanlar ve beta-karoten gibi karotenoidler barındıran ürünler tercih etmelisiniz.

EN AZ 30 FAKTÖRLÜ ÜRÜN KULLANIN!
 Güneş koruyucu satın alırken nelere dikkat etmeliyim? Muhakkak geniş spektrumlu, UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyacak bir ürün tercih edin. Suya dayanıklı, alerji yapmayan, gözenekleri tıkamayan 30 koruma faktörlü güneş kremleri, cilt kanserine karşı silahlanmanız anlamına gelecek.

YANIĞA KARŞI BUZ KOMPRESİ
 Güneş ışınları saçlar için de zararlı mıdır?
Güneş hasarları; kuruyan, yıpranan, elektriklenen ve rengi solmuş saçları da beraberinde getirir. Saç telleri güneşe karşı oldukça hassastır ve bu nedenle muhakkak bir güneş ürünüyle korunmaları gerekir. Bunu da UVA ve UVB korumalı bir güneş koruyucu saç ürünü ve sık örülmüş bir şapka ile başarabilirsiniz.
 Güneş yanıklarını nasıl giderebilirim?
Zarar gören bölgelere soğuk bir duş ya da buzla kompres yaparak anlık müdahalelerde bulunabilirsiniz. Eğer su toplaması olursa, güneş sonrası bir losyonla yanma hissini birazcık da olsa yatıştırabilir, güneş yanığı olan bölgeyi bolca nemlendirdikten sonra ağrı kesici bir ilaç alabilirsiniz. Yanık şiddetliyse hemen bir dermatologdan yardım alın.
 Güneş ürünleri ciltte hassasiyete neden olur mu?
Araştırmalar; akne ilaçlarının, antibakteriyel ve antifungal kremlerin bazı güneş ürünleriyle birlikte kullanıldığında alerjik reaksiyonlara neden olduğunu gösteriyor. O nedenle dikkatli olun.

güneşin
zararlarına
karşı
önleminizi
alın!
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir