Medimagazin logo

Gripten korunmanın en kolay yolu

Beslenme alışkanlığının bağışıklık sistemine etkisi hastalıklara yakalanma oranlarında önemli fark yaratıyor. Önemli nokta ise hastalandıktan sonra değil, hastalanmadan önce bağışıklık sistemini kuvvetli tutmak.
Kaynak: NTV
Gripten korunmanın en kolay yolu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Öncelikle vitamin desteklerinden değil, gıdalardan destek almak gerektiği konusunda uzmanlar hemfikir. Tamamlanmış bir besin içeriğinin ancak sadece besinlerden alınabileceği unutulmamalı. İzole edilmiş bir vitaminin vitamin hapı olarak alınması ile besin içerisindeki kompleks halinde alınması arasında vücutta biyoyararlılık açısından büyük fark yarattığını söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Seda Bahtiyar Tatay, “Örneğin portakal yemek sadece C vitaminini ilaçtan almaya göre ek olarak bağışıklık sistemini destekleyen Magnezyum, folat, B6 ve antioksidanları da beraberinde getirir” diyor.

FAZLA C VİTAMİNİ VÜCUDA FAYDA SAĞLAMAZ

Tatay’ın verdiği bilgiye göre, C vitamininin bağışıklık sistemini destekleyici etkileri bilinirken, C vitaminin yüksek dozda almanın ek bir destek sağlamadığı da kanıtlanmış durumda. Dolayısıyla dikkat edilecek nokta; çeşitli sebze ve meyvelerden C vitaminini almak gerektiği.

Tek tip beslenmenin her zaman yetersizliklere yol açabildiğini vurgulayan Tatay, “Kış aylarında portakal, mandalina, nar ve greyfurt tarzı kolay bulunan besinlerde dikkat edilmesi gereken bir konu da suyunu sıkmak yerine, kendisini posalı tüketmek gerektiğidir. Posalı tüketim diğer besin maddelerinin de alımını destekler” diye konuşuyor.

KURUBAKLAGİLLERİ SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN

Dengeli şekilde bütün besin guruplarını tüketmenin önemli olduğunu söyleyen Tatay, sonbahar-kış aylarında özellikle kuru baklagiller, badem, fındık gibi çerezler, balık, özellikle probiotikli yoğurt, tam buğday ürünleri ve yumurta tüketimine özen gösterilmesi gerektiğini söylüyor. Çünkü bu gruplardan alınabilecek çinko, magnezyum, selenyum, B vitaminleri bağışıklık sistemini desteklemede önemli rol oynuyor.

“Vücuttaki D vitamini seviyeleri de bağışıklık sistemini etkileyen önemli unsurların başında gelir” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Seda Bahtiyar Tatay, riskin arttığı bu günlerde başta grip olmak üzere üst solunum yolu hastalıklarından korunmak için alınacak tedbirleri şöyle anlatıyor:

KAHVALTI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ DESTEKLER

“Öğün düzeni, gün içerisinde sağlıklı seçeneklerle ara öğün yapma, kuvvetli bir kahvaltı da bağışıklık sistemini önemli ölçüde destekler. Su tüketimin gün içersine yayılmış olması, C vitaminli bitki çayları (zencefil,ayva, kuşburnu, kakule gibi) tüketimi de sistemi aktif olarak temizleyerek mikropların solunum yollarında barınmasına engel olacaktır. Bunların dışında elleri sık sık yıkamak, uyku saatlerine özen göstermek ve spor yapmak da bağışıklık sistemini destekleyen önemli faktörler arasındadır.”

gripten
korunmanın
en
kolay
yolu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir