Medimagazin logo

Gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir?

Gebelik döneminde yaşanan mide yanması, yaygın olarak görülen gebelik belirtileri arasındadır. Çoğunlukla bu yanmalar, gebeliğin son haftalarında daha da şiddetlenebilir. Bu sorunu hafifletmek için çeşitli yöntemler mevcuttur.
Gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hamilelikte mide yanmasının nedenleri nedir?

 • Gebelik döneminde yaşanan mide yanmaları, kadınlık hormonlarının değişim göstermesi ve rahimdeki büyümeyle birlikte mideye yapılan baskıdan kaynaklıdır. Bu sebeple de mide yanması sorunu ortaya çıkar.
 • Hormonların etkisi ile yemek borusunun kesiştiği alanda gevşeme meydana gelir. Bu sebeple de mide asidinin sızma yapması ve yemek borusuna kaçması söz konusu olur. Bu sebeple mide yanması meydana gelir.
 • Mide yanmaları çoğunlukla reflü olarak ifade edilir ve bu durum ağza acı su gelmesi şeklinde vuku bulur. Hamilelik döneminizin sonlarına doğru rahim daha çok büyüme gösterdiğinden, mideye olan baskı artacak dolayısıyla mide yanmalarınız da artacaktır.
 • Anne adaylarının bazılarında bu problemler erken gebelik döneminde başlar. Hamilelik döneminin getirilerinden olan mide yanması, tam göğsün ortasından genize kadar uzanan kısımda sıcak bir şey yakıyormuş hissi verir. Yine hormonlar sebebiyle rahimdeki kaslar gevşeme gösterir ve bu da midedeki kaslarda gevşemeye yol açar.
 • Hamilelik döneminin 20. haftasından sonra rahmin büyümesi iyice arttığından, bu dönemde mide yanmalarında artış görülebilir. Mide yanması yani reflü hastalığı süre gelen anne adaylarının; boğazda ağrı, öksürük, göğüste ağrı, nefes alıp vermede ses gelmesi gibi belirtiler de ekleniyorsa uzman bir doktora kapsamlı muayene olması gereklidir.

Mide yanmasına ne iyi gelir?

 • Gebelik döneminde mide yanmasını hafifletecek şey, ılık süttür. Süt, gaz yapar diye endişeleniyorsa; armut, elma vb. meyveler yiyerek de mide rahatlatılabilir. Reflü şikayetleri için önerilen bir başka besin ise bademdir. Badem, lif açısından oldukça zengindir. Bu sebeple de mide yanması hafifleyecektir. Uyumadan bir 20-30 dakika önce bir bardak ılık su tüketmeniz midenizi rahatlatacak bir başka unsur olacaktır.
 • İlk olarak kızarmış, baharatlı ve fazla yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Sebze meyve gibi besinler faydalıdır ancak tüketeceğiniz sebzelerin iyi piştiğinden emin olunmalıdır. Pişmeyen sebzeler mideyi rahatsız edebilir
 • Hızlı yemek tüketiminden uzak durmalı ve besinleri iyice çiğneyerek tüketilmelidir.
 • Hamilelik döneminde sigara kullanımına devam ediyorsanız hemen bırakmalısınız, bu bebeğinizin sağlığını tehlikeye sokmakla birlikte mide yanmalarınızı da artırır.
 • Mide yanmasını önlemek için alınabilecek bir diğer önlem ise saat 8’den sonra herhangi bir şey yememektir.
 • Asitli ve gazlı içecekleri, midenizde asit oluşturacak greyfurt vb. meyve sularını azaltmalı ya da bunlardan tamamen uzak durmalısınız.
 • Uyurken yüksek yastık ile yatmanız mide yanmanızı hafifletecektir. Kahve veya çay gibi içecekleri çok fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Şikayetlerinizin süre gelmesi ya da rahatsızlığınızın artması durumunda vakit kaybetmeden uzman bir doktora danışmanız, bebeğinizin ve sizin sağlığınız açısından yararlı olacaktır.

Kaynak: http://www.bebek.com/gebelikte-mide-yanmasina-ne-iyi-gelir_m

gebelik
hamilelik
reflu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir