Medimagazin logo

Erkeklerin korkulu rüyası

İlerleyen yaş ile beraber prostat bezinin büyümesinden kaynaklanan prostat hastalığı özellikle 45 yaşını aşmış erkekleri korkutuyor.
Erkeklerin korkulu rüyası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Tüm erkeklerde olan prostat bezinin bazı durumlarda büyüyerek idrar kanalını sıkıştırmasıyla prostat rahatsızlıklarının kendini belli ettiğini söyleyen Özel Medline Aydın Hastanesi’nden Op. Dr. Celaleddin Turan, özellikle 45 yaşın üzerindeki erkekleri, doktor kontrollerini ihmal etmemeleri konusunda uyardı. Turan, "Prostat büyümesi, idrarın içinden aktığı kanalın etrafını sararak kanalı sıkıştırır. Bunun sonucu idrarın normal akışı bozulur ve kişide şikâyetlere neden olur. Prostat büyümesi kanser değildir ve kansere neden olmaz. Fakat bir erkekte iyi huylu prostat büyümesi ile prostat kanseri aynı anda bulunabilir" dedi.


Op. Dr. Celaleddin Turan, prostat büyümesinin neden olduğu şikayetleri şöyle sıraladı: "Sık sık idrara çıkmak (özellikle geceleri), kesik kesik idrar yapma, idrar yapılmasına rağmen, idrar kesesinin tamamen boşaltılmamış olma hissi (mesaneyi tam boşaltamama hissi), bir an önce idrara çıkma hissi, idrar başlamada güçlük veya gecikme ve idrar geldiğinde tutamama."
Prostat büyümesi tedavisinde birçok tedavi seçeneğinin olduğunu belirten Turan, "Prostat büyümesinin cerrahi tedavisinde en sık uygulanan cerrahi yöntemler, TUR - prostatektomi (prostatın kapalı ameliyatı), Laser Prostatektomi’dir (prostatın lazer ile kansız ameliyatı)" dedi.
Op. Dr. Celaleddin Turan'ın prostat hastalarına tavsiyeleri ise şunlar: "Akşamları alınan sıvı miktarı azaltın. İçilen çay ve kahve miktarı azaltın. Soğuk almayın, özellikle kasık bölgesini üşütmeyin.

prostat
bezi
hastalık
ileri
yaş
idrar
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir